;

kaszinó;építményadó;V. kerület;belvárosi önkormányzat;

- Jövőre kevesebb építményadót fizetnek a NER-es hátterű kaszinók az V. kerületben, mint a többi szórakozóhely, pedig egyáltalán nem szorulnak rá

Új, maximum díjas építményadó kategóriát hozott létre a fideszes többségű belvárosi önkormányzat, de a kaszinókat kihagyták belőle, nehogy elriasszák őket.

„A kaszinók nem okoznak olyan többletterhelést a környezetnek, mint az éjfél után nyitva tartó szórakozóhelyek, így önkéntes polgárőrként és közbiztonsági tanácsnokként azt javaslom, hogy hozzunk létre egy külön kategóriát az éjszakai vendéglátó ipari egységekre” – jelentette ki Mátyus Bálint fideszes önkormányzati képviselő az V. kerület legutóbbi testületi ülésén.

A köztisztaságra és a közbiztonságra hivatkozva javaslatában a kormánypárti képviselő „finomhangolta” a jövő évi építményadóról szóló önkormányzati rendelettervezetet, így csak az éjfél után nyitva tartó szórakozóhelyek fizetik a maximálisan kiszabható négyzetméterenkénti 2508 forintot, míg az eddig ezekkel egy kategóriába sorolt kaszinókat a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló törvényre hivatkozva kiemelték és önálló kategóriaként határozták meg.

Ennek köszönhetően a szerencsejáték szervezőknek a maximum kiszabható összeg helyett négyzetméterenként csak 2244 forintot kell fizetni évente.

„Mi ennek az oka? Van esetleg kaszinós ismerőse? Fizessenek a gazdagok, a kiskereskedők és a kis szolgáltatók meg ne, higgyék el sokkal népszerűbbek lennének” – vetette fel Bródy Gábor, a Tiéd a Belváros ellenzéki frakció képviselője. Kovács Alex Gábor frakcióvezető pedig arra lett volna kíváncsi, hogy készültek-e előzetes háttérszámítások, hatástanulmány akár a rendelethez, akár a módosítóhoz, tudja-e a polgármester vagy a módosítót benyújtó képviselő, hogy mennyivel több bevételre számíthat az önkormányzat az adóból,

de azt a választ kapta a kerületi jegyzőtől, hogy a hivatalnak nem feladata a táblázatkészítés. 

Erre az ellenzéki politikus azt javasolta, hogy a kaszinókat is vegyék be a legtöbbet fizetők kategóriájába.

Szentgyörgyvölgyi Péter, az V. kerület fideszes polgármestere azonban nem értett egyet azzal, hogy olló elv alapján mindenkit a legnagyobb adósávba soroljanak, mondván, a szórakozó helyekre, éttermekre panaszkodnak a legtöbbet az emberek,

kifejezetten kaszinóra még nem kaptak bejelentést.

Azt is nagyon fontosnak tartotta, hogy tartsák meg a városban azokat a funkciókat, amiből bevétele származik az önkormányzatnak és ne riasszanak el senkit.

„Ne féljünk megadóztatni a kaszinókat” – heveskedett ismét Bródy, aki szerint a milliárdos bevételt elkönyvelő kaszinóknak meg se kottyanna a maximum adó, nem rettennének el.

„Nem hiszem, hogy a kaszinókat úgy kellene támogatnia az önkormányzatnak, mint egy cipészt vagy egy optikust” 

– ütötte tovább a vasat Berta Zsófia ellenzéki képviselő. Az éjszakára bezáró éttermek, boltok, irodák és műtermek után alig valamivel kevesebbet, 2158 forintot kell fizetni négyzetméterenként.

A fideszes többségű testületet azonban mindez nem hatotta meg, elutasította Kovács Alex Gábor módosítóját, Mátyus Bálintét viszont támogatta,

így a kaszinók jövőre kevesebb építményadót fizetnek, mint a belvárosi szórakozóhelyek.

Az ügyben két fővárosi kaszinó érintett: a Széchenyi téren található Sofitel és a Vigadó utcai Tropicana. Utóbbi alapterülete 570 négyzetméter, míg a Sofitelé 720 négyzetméter. A kettő után együtt jövőre 2,9 millió forint építményadót kell fizetni a módosító révén. Ha a maximumot kellene fizetniük, akkor ez 3,23 millióra jönne ki. Vagyis

a belvárosi önkormányzat 340 ezret spórolt meg a kaszinótulajdonosoknak.

Nem mintha rászorulnának. A budapesti kaszinók rekordárbevételt és nyereséget könyvelhettek el tavaly. Az öt budapesti kaszinót (Sofitel, Corvin, Atlantis, Tropicana, Atrium) és több online szerencsejáték platformot

2056-ig koncessziós engedéllyel üzemeltető LVC Diamond Játékkaszinó Üzemeltető Kft. tavaly nettó 48,1 milliárd forint árbevételt produkáló cég, adózás előtti eredménye 21,2 milliárd forint volt. 

(Ezzel jócskán túlszárnyalták a 2019-es rekordot, amikor 32,7 milliárd bevétel mellett 13,6 milliárd forint adózás előtt eredményt hoztak össze.) A kaszinókat birtokló cégek tulajdonosai az idén

20,4 milliárd forint osztalékot tehettek zsebre a 2022-es bevételek után.

Az LVC Diamond Kft.-t a Las Vegas Casino Zrt. birtokolja. A korábban Andy Vajna érdekeltségébe tartozó kaszinókat birtokló cég az üzletember-filmproducer halála után – a fellehető céginformációs adatok szerint – 2020-ban került hivatalosan a Garinvest Projekt Zrt. birtokába, amelynek többségi, 67 százalékos tulajdonosa Garancsi István építőipari vállalkozó, aki Orbán Viktor „kötélbarátjaként híresült el. A Forbes listája szerint 151 milliárdos vagyonával a 12. leggazdagabb magyarnak számít.

A kisebbségi részvényeket – 33 százalék – Habony Árpád nem hivatalos miniszterelnöki tanácsadó vette meg 2022 végén az időközben honvédelmi miniszterré kinevezett Szalay-Bobrovniczky Kristóftól, aki összeférhetetlenség miatt volt kénytelen megválni az aranytojást tojó tyúktól. 

A második legerősebb párt továbbra is a Demokratikus Koalíció, a Mi Hazánk harmadik helyezése is stabil, de csökkent a népszerűségük.