;

költségvetés;Egyesült Államok;házelnök;

Mike Johnson sikerrel vette házelnök­sége első akadályát

- Mike Johnson időt nyert a költségvetésnek

Sikerült elkerülni a péntek éjféltől fenyegető kormányzati leállást az Egyesült Államokban, miután a képviselőház elfogadta az újonnan megválasztott republikánus házelnök átmeneti költségvetésről szóló javaslatát, amely kétféle lejárati dátumot jelölt meg a szövetségi előirányzatokat illetően. 

A házelnök tudta, kétpárti egyezségre lesz szüksége a jóváhagyáshoz, hiszen a republikánus párt ultrakonzervatív szárnya, a Freedom Caucus radikális költségcsökkentésről szóló követeléseit a demokraták ellenállása miatt nem teljesíthette.

Ennek fényében meglepő, hogy 336-95 arányban, nagy többséggel sikerült elfogadni a törvényjavaslatot, amely azonban csak pürrhoszi győzelemnek tekinthető Johnson számára. Az ultrakonzervatív képviselők 93 ellenszavazata ugyanis jelzi, hogy végleges költségvetést nem hajlandóak támogatni jelentős kiadáscsökkentés nélkül. Johnson elődje, Kevin McCarthy egy hasonló politikai manőverbe bukott bele, amikor a floridai Matt Gaetz képviselő számon kérte rajta korábbi ígéreteit. Johnson egyelőre haladékot kapott saját pártja radikálisaitól. Ken Buck coloradói képviselő szerint Johnson megörökölte az elődje által okozott felfordulást: „Az egész helyzet annak köszönhető, hogy Kevin csak a hasát vakarta" – kritizálta Buck a korábbi házelnököt.

Bár egyes szakértők „bizarrnak” nevezték Johnson formabontó ötletét a kétlépcsős lejáratú költségvetésről, a formula egyelőre működni látszik. A szövetségi kiadások első, a büdzsé mintegy 20 százalékát kitevő csoportja - benne a hadsereg veteránjainak támogatását, a közlekedést, a lakhatást, az energia- és mezőgazdasági szektort finanszírozó tételek - január 19-én járnak le, míg a védelmi és a külügyminisztérium, a nemzetbiztonsági hatóságok és más kormányzati ügynökségek – mint az FBI – működéséhez szükséges, a büdzsé 80 százalékát kitevő források előirányzatai február 2-ig szólnak. A koncepció sikerével a szövetségi kormány lélegzetvételnyi időhöz jut a közelgő hálaadás és az utána jövő karácsonyi időszak alatt. Több mint 4 millió ember utazik haza országszerte a hagyományos hálaadás napi családi vacsorára, a repülőterek, valamint az ott dolgozó szövetségi alkalmazottak átlagon felüli terhelésnek vannak kitéve ebben az időszakban.

Az törvény elfogadása azért is csupán pillanatnyi tűzszünetet jelent a kétpárti költségvetési harcban, mert Johnson nemet mondott Biden elnök 106 milliárdos törvénycsomagjára, amely Izrael és Ukrajna támogatása mellett Tajvan és a mexikói határvonal védelmére is dollármilliárdokat fordítana. Az ultrakonzervatívok egyértelműen megtagadnák Ukrajnától a további katonai segítséget, és sokkal inkább a déli határon növekvő migrációs nyomás kezelésére fordítanák az adófizetők pénzét.

Két, napokban történt incidens bizonyítja, hogy Johnson nem túlzott, amikor „izzó kohóként” írta le a Kongresszus épületében uralkodó hangulatot. Először Kevin McCarthy volt házelnököt kérte számon kiabálva Tim Burchett republikánus képviselő amiért az állítólag hátba könyökölte képviselőtársát, majd egy szenátusi meghallgatáson Markwayne Mullin oklahomai szenátor fenyegetett veréssel egy szakszervezeti elnököt, miután az dehonesztáló bejegyzéseket osztott meg róla az X közösségi oldalon.

A katonák felszólították a Hamász összes, az Al-Sifa épületeiben tartózkodó terroristáját, hogy adja meg magát.