Korábban lapunk is hírt adott róla, hogy végleg bezár az ország egyik emblematikus üzeme, a Péten található Nitrogénművek Zrt . Legalábbis ezt nyilatkozta ma a tulajdonos Bige László, aki a döntést azzal magyarázta, hogy termeléssel összefüggő költségek olyan mértékben emelkedtek, amelyek kigazdálkodhatatlanná váltak. A termelés leállításának egyértelmű indoka a szén-dioxid-kvóta kiosztására és eladására is adóterhet előíró, idén júliusban megjelent rendelet, ami jelentősen megdrágította a műtrágya gyártását.
Bige László ebben az ügyben levélben kereste meg Lantos Csaba energiaügyi minisztert, amiben egyebek mellett az szerepel, hogy a jelzett rendeletmódosítás miatt minden tonna előállított műtrágyán 40 eurós veszteség képződik. Ezt a többletköltséget a cég nem tudja áthárítani a vásárlókra, így a műtrágya eladhatatlanná válik.
Bige László bemondta, hogy végleg leáll a NitrogénművekAz elnök-vezérigazgató szerint bár egy-másfél hónapja ugyan írtak a szakminiszternek, azonban meggondolták magukat: nem állítják le véglegesen termelést, hanem
küzdeni fogunk érte, hiszen az ETS-rendszer megadóztatása jogellenes, törvényellenes, ez a mi jogászaink véleménye. El fogunk menni az összes olyan jogi fórumhoz Európában és Magyarországon, amihez nekünk lehetőségünk van
– közölte az elnök-vezérigazgató az RTL Híradónak adott interjúban.
Ráadásul az összes európai műtrágyagyárnak van ingyenes szén-dioxid-kiosztása éppen azért, hogy fenntartsák a versenyt, így ők lehetetlen helyzetbe kerülnek versenytársaikkal szemben - teszi hozzá.
A magyar különadó ugyanis a műtrágya gyártását tonnánként nagyjából 20 ezer forinttal drágítja meg, amit a tulajdonos szerint nem lehet kigazdálkodni. De nem is akarják, mert az egészet jogszerűtlennek tartják. Úgy látják ugyanis, hogy a szén-dioxid-kvótákra vonatkozó uniós rendeleteket sérti. Hozzátette:
az embereiket nem fogják elengedni, és minden jogi fórumon küzdeni fognak azért, hogy helyreálljon a törvényes rend.
Ilyen adó az Európai Unió más tagországában nincsen, hangsúlyozta Bige László. Három országban volt erre próbálkozás az elmúlt húsz évben, mind a három országban eltörölte az Európai Bizottság ezeket a próbálkozásokat – mondta Bige, aki szerint mindenhol kisebb mértékű sarcokról volt szó, mint most Magyarországon.
Jelenleg áll a termelés a Nitrogénművekben, végkiárusítást csinálnak, ahol a megmaradt termékeiket értékesítik. Jogi útra terelik az ügyet, és meglátják, hogy mikor tudnak újraindulni,
de nem bocsátják el az embereiket.
Szóba került, hogy Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter kedden a parlamentben azt mondta: sajnálja, hogy a Nitrogénművek a megemelkedett energiaárak áldozatává vált. Bige László szerint Rogán Antal nem helyezte képbe magát a témában, az energiaárak növekedése az EU-ban mindenkit érint, ettől még mindenki működik, ők is működni tudtak. Idén azonban a különadó mellé kaptak egy hatmilliárdos adóterhet is: a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség díját, amelyet ugyan korábban kigazdálkodhatónak láttak, ma már azonban nem.
Ez az összeg mostanáig 700-800 millió forint volt évente, ezt emelték 6 milliárdra.
Az elnök-vezérigazgató szerint idén biztosan nem indul újra a termelés a Nitrogénművekben,
de „nem megyünk feltett kézzel a vágóhídra és nem hagyjuk magunkat”
– szögezte le Bige László.
Az ügyészség börtönbe küldené a korrupciós vádak alól első fokon felmentett Bige Lászlót