;

cenzúra;Pink;Amanda Gorman;

- Pink azért küzd, hogy Floridában a gyerekek a betiltott könyveket is olvashassák

A könyvek betiltásának hulláma az országot, az iskolákat és a könyvtárakat is érinti.

„Tudtad, hogy 2021 ősze óta közel hatezer könyvet tiltottak? És hogy az elmúlt tanévben a könyvek betiltásának csaknem negyven százaléka Floridában történt?” – kérdezte Pink a követőitől nemrég az Instagramján. Az amerikai énekesnő ezen a héten a Pen America írószervezettel és a Books & Books floridai könyvesbolttal együttműködve Miami és Sunrise városokban betiltott könyveket ajándékoz a fellépésein az első ezer rajongójának. Nemrég pedig egy videóbeszélgetést vezetett az Instagramján, melyben Suzanne Nossel, az Pen America elnöke társaságában járta körül a témát, majd Amanda Gorman költő is bejelentkezett, aki 2021-ben Joe Biden beiktatási ceremóniáján olvasta fel A hegy, amit megmászunk című versét.

Pink videójában Suzanne Nossel elmondta, hogy a könyvek betiltásának hulláma az országot, az iskolákat és a könyvtárakat is érinti. Azokat a köteteket tiltják be, amelyek színesbőrű fiatalokról és az LMBTQ családokról szólnak. – Ez a cenzúra legtisztább formája, melynek célja, hogy elnyomja azokat a narratívákat, amelyekre pluralista társadalomként szükségünk van – mondta a Pen America elnöke. Pink válaszként elmondta, nem tudja elképzelni, hogy a saját szülei mondják meg neki, hogy unokáik mit olvashatnak és mit nem, nemhogy valaki más nagyszülei.

A betiltott könyvek között olyan klasszikusok is szerepelnek mint a Zabhegyező (Rozsban a fogó), a Ne bántsátok a fekete rigót!, a Bíborszín, a Forrest Gump, a Veszett világ (eredeti cím: Atlas Shrugged), A nagy Gatsby, Az ötös számú vágóhíd, A hobbit, vagy olyan kortárs alkotások mint a Trónok harca és Amanda Gorman 2021-es Hill We Climbed (magyarul: Ne kérdezd, kik vagyunk) kötete, amely az elnöki beiktatáson elhangzott verset tartalmazza.

– Suzanne, szerinted ez miért kezdődött, és mi ennek a célja? – kérdezte Pink a Pen America elnökét, aki szerint a betiltások azért zavaróak, mert elnyomják a pluralista narratívákat, amelyek úgy tükrözik Amerikát, ahogy van, vagyis a sokszínűséget, a különböző hátterű és történelmű embereket mutatják. Nossel szerint a betiltások épp az ellen mennek, hogy egy változatos, pluralista társadalmat építhessenek fel, amelyben mindenki együtt élhet és megértheti a másikat. 

Gorman magyarul

Amanda Gorman már huszonkét évesen beírta magát az Egyesült Államok történetébe: 2021-ben Joe Biden beiktatásán - eddigi legfiatalabbként - szavalhatta el versét. A Hill We Climbed (magyarul: Ne kérdezd, kik vagyunk) című kötetét már számos nyelvre átültették, a magyar változata Ózdon, a Van Helyed Alapítvány égisze alatt, Kala Noémi fordításában készült. Az alkotóműhely vezetője, Bódis Kriszta korábban lapunknak hangsúlyozta, hogy tudatosan lehetőséget kell adni a különféle társadalmi csoportok, etnikumok, vallások társadalmi reprezentációjához. Az író szerint egy roma alkotó képes azt a hangot képviselni, ami Amanda Gorman költészetében megjelenik: az aktivizmusról, az interszekcionalizmusról és identitáspolitikáról, vagy a feketék helyzetéről és történelméről szóló beszéd fontosságát a művészetben, ami összecseng a Van Helyed fiataljainak üzenetével.

A Nemzeti Színház korábbi igazgatója szerint a teátrumban történt szörnyű baleset elszenvedőinek minden segítséget, anyagi támogatást meg kell adni.