;

Spanyolország;kormányalakítás;amnesztia;Pedro Sánchez;PSOE;katalánok;Junts pel Sí pártszövetség;

Pedro Sanchez

- Spanyolországban a katalán szeparatisták megegyeztek a szocialistákkal, így új kormány és amnesztia jöhet

Európai paradoxon: egy magyar fideszes EP-képviselő a spanyolországi jogállamiságért aggódik.

A Junts katalán szeparatista párt megegyezett a Szocialista Párt (PSOE) vezetésű leendő spanyol kormány támogatásáról, s ez megnyitja az utat Pedro Sánchez előtt, hogy a következő napokban ismét hivatalosan miniszterelnök legyen – írja a The Guardian, miután az egyezséget a felek megerősítették a lapnak. A megállapodás – tették hozzá – az amnesztiatörvény tervezett elfogadásán alapult, amely felmenti azokat az elítélt, vád alá helyezett politikusokat és aktivistákat (csaknem 1400-an vannak), akik részt vettek abban a 2017-es népszavazás megszervezésében és lebonyolításában, amellyel a függetlenségpártiak Katalóniának Spanyolországtól való elszakadását célozták meg.

A The Guardian beszámolója szerint a spanyol jobboldal meglehetősen csalódottan fogadta a hírt, és Miguel Tellado konzervatív néppárti képviselő így fakadt ki: „Ma rosszabb demokráciában élünk, mint tegnap”. Cuca Gamarra, az ellenzéki jobbközép Néppárt szóvivője a csütörtöki megállapodás hírére reagálva kijelentette, hogy Spanyolországban „szégyenletes és megalázó megállapodás” született.  Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa szerdán levélben fordult a spanyol kormányhoz, és további részletes információkat kért az esetleges amnesztiáról.

Különösen meglepő, paradoxonnak is mondható, hogy Hidvéghi Balázs fideszes EP-képviselő, aki magyarországi párttársaihoz hasonlóan „harcban áll Brüsszellel”, mert az EU vezetői és döntő parlamenti többsége számon kéri az Orbán-kormányon a demokráciát és a jogállamiságot, most maga követeli ugyanezt. A tudósítás szerint azt nyilatkozta: „Spanyolországban veszélyben van a jogállamiság”. A X-en közzétett bejegyzésében felháborodott, hogy „A baloldal mindent megúszik, a jobboldalt semmiért büntetik”. – A spanyol szocialisták felháborítóan megsértik az alkotmányt az amnesztiatörvénnyel, de Brüsszel továbbra is ok nélkül támadja a konzervatív kormányt – fűzte még hozzá.

A Reuters Santos Cerdant, a spanyol szocialista párt magas rangú tisztviselőjét idézi, aki a katalán szeparatistákkal folytatott tárgyalásokat vezette. Ő egy brüsszeli sajtótájékoztatón azt mondta, hogy „bár pártjának még mindig mélységes nézeteltérései vannak a Junts-szal, félretették azokat a stabil kormány megalakítása érdekében, s a megállapodás a ciklus teljes négyéves időtartamára szól. Az amnesztiáról szólva a lap kiemeli, hogy annak kedvezményezettjei között van Carles Puigdemont, a Junts vezetője, aki jelenleg száműzetésben él a belgiumi Waterloo-ban, mert hazájában engedetlenséggel és sikkasztással vádolják a hat évvel ezelőtti referendum megtartásában játszott vezető szerepéért. – Ha a kongresszus jóváhagyja az amnesztiát, Puigdemont visszatérhet Spanyolországba, és akár közhivatalt is betölthet – írták.

Carles Puigdemont

Az egyezség Spanyolországban a júliusi választásokon kialakult patthelyzetet oldja fel, de a 350 tagú kongresszusban a többséghez szükséges 176 mandátumhoz még más kisebb pártokkal, így a baszk nacionalistákkal is meg kell állapodnia Sáncheznek. Ugyanakkor az idő sürget, mert a kormányt november 27-ig meg kell szavazniuk a képviselőknek, különben automatikusan új választásokat kell kiírni.

Hetek óta afgánok tízezrei özönlenek Pakisztánból haza, hogy elkerüljék kilátásba helyezett deportálásukat.