Az ünnepélyes trónbeszédek történetében különös esemény volt a keddi: a 75. születésnapját egy hét múlva betöltő III. Károly királyi minőségében először foglalt helyet a westminsteri parlament felsőházában, hogy ismertesse a kormány következő évi törvényhozási terveit. Szinte bizonyos, hogy a legkésőbb 2025 januárjában esedékes választások előtt ez egyben az utolsó programbeszéd volt, vagyis az első és utolsó lehetőség a szavazópolgárok megnyerésére az egy éve hatalomra került Rishi Sunak kozervatív kormánya számára.
A parlamenti ceremóniát az anakronisztikus hagyományok szigorú követése, a fény és pompa miatt a végeredményben szikár tartalom ellenére világszerte nagy figyelem kíséri. A május 6-i koronázást idézte, ahogy a királyi pár a nemrég épített modern, fűtött hintóban a Buckingham-palotából megérkezett Westminsterbe, ahol ismét monarchiaellenes tüntetők fogadták őket, "Not my King", nem az én királyom feliratú plakátokkal. Majd felöltötték palástjaikat, Károly fejére pedig feltették az ún. birodalmi koronát. Előkerült a kincstárból minden királyi regália, ahogy a parlament két házának legfőbb tisztviselői átvonultak a termeken. Miután a „Black Rod”, a felsőház első női ceremóniamestere az alsóház tagjait „beparancsolta” a díszegyenruhát viselő lordok házába, Őfelsége 12 perc alatt huszonegy törvénytervezet megvitatására tett javaslatot, majd díszhintóján vissza is tért a Buckingham-palotába. A programbeszédre hagyományosan a lordok házában kerül sor, mert az alsóházba azóta nem tette be lábát brit uralkodó, hogy I. Károly 1642-ben megjelent ott és öt képviselőt le akart tartóztatni.
Az uralkodó "drága Édesanyja", II. Erzsébet emléke előtt adózott elsőként, kiemelve, hogy hosszú uralkodása miatt király utoljára 1950. október 31-én olvasott fel programbeszédet, amelynek mostani céljaként az "ország sorsának jobbra fordítását" nevezte meg. Megígérte, hogy kormánya "mindent megtesz az infláció csökkentése és a megélhetési nehézségek enyhítése érdekében". Az új ülésszak idején a legtöbb feladat az igazságügyi miniszterre, Alex Chalkra vár majd. Rishi Sunak a választók kegyének visszaszerzése érdekében a jog és a rend érvényesülését tűzi zászlajára. Szigorúbban csap majd le a törvény a bűnelkövetőkre. A szexuális és különösen kegyetlen módon elkövetett bűncselekményekért tényleges életfogytiglani elzárás fog járni. Új törvény biztosítja a rendőrségnek, hogy házkutatási engedély nélkül is beléphessen épületekbe, ha pontosan tud az ott rejtegetett lopott tárgy, például mobiltelefon tényéről.
A környezetvédelmet mindenkinél régebben a szívén viselő, de fegyelmezett királynak arcizma sem rezdült, ahogy az energetikai függetlenség célját szolgáló újabb olaj- és gázkitermelési engedélyekről szóló törvényt, illetve a nettó zéró kibocsátás határidejének 2050-re való kitolását említette. A kormányzó konzervatív párt programjának jegyében törvény biztosítja majd a fiatalok dohányvásárlási korhatárának folyamatos emelését, az észak-angliai vasúti közlekedés modernizálását, az érettségire való felkészülés reformját és a sofőr nélküli autóvezetést is. Különösen aktuális a parlament tőszomszédságába tervezett, de viták tárgyát képező holokauszt-emlékmű és oktatási központ megvalósulására tett ígéret. A korábbi beharangozás ellenére látványosan kimaradt viszont, hogy bűncselekménnyé nyilvánítanának minden, a szexuális orientáció vagy a nemi identitás megváltoztatását célzó kezelést.
A törvényhozási programról délután több hétig tartó vita indult az alsóházban.