A kedd hajnalban zárult csúcstalálkozón született megállapodás bizonyos részletei továbbra sem ismertek ugyan, de már az is komoly fegyvertény, hogy sikerült közös nevezőre jutni, mert sokáig úgy tűnt, nem száll fel a fehér füst. Az ülés hétfőn este, a tervezettnél három órával később kezdődött el. Olaf Scholz kancellár és pártja, a szociáldemokraták bosszúságára ugyanis az ellenzéki kereszténydemokraták által vezetett tartományok az utolsó pillanatban nyújtottak be módosító javaslatokat. Egyebek mellett azt akarták elérni, hogy a menekültügyi eljárásokat harmadik országokban is lehetséges legyen lefolytatni, emellett a menekülteknek járó juttatások csökkentését és az önkéntes befogadási programok megszüntetését követelték.
Kedden, nem sokkal hajnali három előtt aztán Olaf Scholz kancellár, Boris Rhein hesseni miniszterelnök és Stephan Weil alsó-szászországi miniszterelnök a még a helyszínen maradt újágírók előtt bejelentették a megállapodás létrejöttét. Mint Scholz fogalmazott, az a cél, hogy „visszaszorítsuk az illegális migrációt”.
A kereszténydemokrata Boris Rhein ugyan visszafogottabban értékelt a kancellárnál, de elismerte, „jó előrehaladást értünk el, és ezzel elégedettek vagyunk".
A legnagyobb vita a pénzről zajlott. A tartományok már régóta követelik, hogy a szövetségi kormány nagyobb mértékben járuljon hozzá a menekültek ellátásának költségeihez. Azzal érvelnek, nincs befolyásuk arra, hányan érkeznek Németországba.
Mint Olaf Scholz elmondta, megegyeztek arról, hogy a szövetségi kormány személyenként 7500 eurós átalányösszeget fizet a menekültek után. Mint a határozati javaslatból kiderül, Berlin ezt az éves összeget azok után akarja fizetni, akik először nyújtanak be menedékkérelmet Németországban. Ez a pénz egyébként kevesebb annál a 10 500 eurónál, amit a tartományok eredetileg követeltek.
Jelenleg a menedékkérelmek száma meredeken emelkedik. A Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal adatai szerint csak idén szeptemberig közel 234 ezer első ízben benyújtott menedékkérő érkezett Németországba - ez szám jóval magasabb, mint az egész előző évben volt. Németország több mint egymillió háborús menekültet is befogadott Ukrajnából, akiknek nem kell menedékkérelmet benyújtaniuk.
Alsó-Szászország szociáldemokrata miniszterelnöke, Stephan Weil összességében mintegy 3,5 milliárd eurós könnyítésről beszél a tartományok szempontjából, és dicséri a szövetségi kormánnyal kötött megállapodást: "Az, hogy ilyen feltételek mellett sikerült jó kompromisszumot kötnünk, nagy figyelmet érdemel." A nagy kérdés egyelőre az, miből finanszírozza mindezt a szövetségi kormány. Scholz a tőle megszokott pragmatizmussal válaszolt az ezt firtató kérdésre:
"A legjobb persze az lenne, ha csökkenne a Németországba érkező és sikertelenül védelemért folyamodó menedékkérők száma."
A szövetségi kormány május közepén már egymilliárd eurót ígért a tartományoknak kiegészítő hozzájárulásként az idei évre. Az összeg nem csak a tehermentesítést szolgálja, hanem a digitalizálás finanszírozását is segíteni kívánják.
Feléledt az antiszemitizmus Németországban, Berlinben egyre több zsidóellenes akció várható