;

választás;Egyesült Államok;házelnök;Demokrata Párt;Donald Trump;Republikánus Párt;

Tom Emmer (bal oldalon)még be sem jelentette indulását
a házelnöki posztért, Trump hívei máris elkezdték aláásni
a terveit

- Donald Trump nélkül nincs új házelnök

Egyre nő a volt elnök befolyása a Republikánus Pártban, miközben Jim Jordan kiesésével továbbra sincs vezetője az amerikai képviselőháznak.

Hiába pályázná meg Tom Emmer republikánus frakció-igazgató a házelnöki posztot, Donald Trump hívei könnyű szerrel megakadályozhatják a jelölését. Miután pénteken Trump korábbi támogatottja, Jim Jordan harmadszor is elbukott a képviselőházi szavazáson, újra nyílttá vált a verseny a tisztségért, így kerülhetett képbe a minnesotai képviselő. Bár Emmer a korábban leváltott McCarthy áldását is megkapta az induláshoz, ez nem jelent életbiztosítást a számára, hiszen a frissen elbukott Jordan mellett is kortesbeszédet mondott az egykori házelnök. Ennél viszont jóval nagyobb fenyegetést jelent Emmer jelöltségére a trumpista MAGA-mozgalom és aktivistáinak erőszakos nyomásgyakorlása, ami példátlan az Egyesült Államok történetében.

Az utóbbi hetekben halálos fenyegetéseket és baljós telefonhívásokat is kaptak azok a mérsékelt republikánus képviselők, akik nem voltak hajlandók támogatni a szélsőjobboldali House Freedom Caucaus frakciót alapító Jim Jordant. Don Bacon nebraskai képviselő vezéralakja volt a Jordan házelnökségét ellenzőknek, ezt pedig nem hagyhatták szó nélkül Trump hívei. A fenyegetések a képviselő életét teljesen felforgatták, a felesége esténként töltött fegyverrel aludt az ágy mellett, a radikálisok a családtagjait sem kímélték. Ugyanígy járt Drew Ferguson, alabamai képviselő és családja. Bacon, Ferguson és a többi mérsékelt képviselő azonban tántoríthatatlannak bizonyult. Leszögezték: soha nem fognak támogatni egy fenyegetőző jelöltet, így a nyomásgyakorlás csak megerősítette őket álláspontjukban. Részben nekik is köszönhetően Jordan a harmadik szavazáson kapta a legkevesebb szavazatot, így elállt a további megmérettetéstől.

Miközben Emmer hivatalosan még be sem jelentette indulását a házelnöki posztért, Trump hívei máris elkezdték aláásni a terveit. Egy kérdőívet kezdtek köröztetni a párton belül, hogy kipuhatolják az Emmer-ellenes hangulatot. Steve Bannon, Trump egykori kampánystratégája által vezetett podcast, a War Room pénteken egy egész adást szentelt az Emmert célzó karaktergyilkosságnak. Boris Epshteyn, Trump egyik tanácsadója a műsorban nehezményezte, hogy Emmer még nem fejezte ki nyílt támogatását Trump elnöki indulását illetően. Azt is kifogásolta, hogy miként vetődhet fel egy olyan házelnökjelölt neve, aki nem támogatja a MAGA-mozgalmat és ezáltal nincs tisztában a republikánus szavazók jelenlegi akaratával sem. "Ha megnézzük a népszerűségi felmérések adatait, a lendületet és a tüzet a mozgalom körül, akkor egyértelmű az üzenet, hogy a republikánusoknak egy MAGA-párti házelnökre van szüksége. Ez már nem jó öreg szürke republikánus párt, hanem Trump pártja, a MAGA mozgalom pártja" – hangsúlyozta Epshteyn. A műsorvezető Bannon megerősítette ezt a narratívát azzal, hogy Emmert Trump-ellenesnek nevezte.

Mindemellett konstruktív megközelítés is akad. Casey Wilson, Emmer frakcióigazgatói irodájának kommunikációs munkatársa kétségbe vonja azt a véleményt, hogy egyértelmű szakadás történt volna a párton belül. Emlékeztetett, hogy a Nemzeti Republikánus Kongresszus Bizottságának elnökeként éppen Emmer segített Trump elnöknek leváltani a demokrata Nancy Pelosi házelnököt és megszerezni a képviselőházi többséget. Ezek alapján Emmer megválasztása esetén folytatódhat a gyümölcsöző együttműködés a leendő házelnök és Trump között.

Bár Emmer tartózkodása a párt trumpista szárnyától tisztán látható, vannak akik még határozottabban foglalnak állást Donald Trump újrajelölésével szemben. Liz Cheaney idén leköszönt wyomingi republikánus képviselő interjút adott a CNN-nek, amiben a volt elnököt a jelenlegi legsúlyosabb fenyegetésnek nevezte az Egyesült Államokra nézve. Az a kettős beszéd és gyűlöletkeltésre alkalmas kampánykommunikáció, ami Trump feltűnésével megjelent, korábban nem jellemezte az amerikai politikát. A 2022 januárjában a törvényhozás épületét ért támadás pedig cezúrát jelent, hiszen az alapvető intézményekbe vetett hitet és a jogállamiság kereteit kérdőjelezte meg. Cheney keményvonalas konzervatív hírében áll, ugyanakkor maximálisan elkötelezett az Alkotmány és a demokratikus jogelvek mellett, így kemény bírálója a republikánus pártot eltérítő demagóg és populista Trumpnak. Szerinte aggodalomra ad okot, hogy a Jordanre nyilvánosan leadott voksok száma jelentősen elmaradt a titkos szavazáson számoltaktól. Ebből arra lehet következtetni, hogy Trump a párton belül is él a megfélemlítés eszközével.

A demokrata pártnak eközben megvannak a maga kihívásai. Biden elnök egy olyan Amerikával próbálja elfogadtatni az Izraelnek és Ukrajnának nyújtott 106 milliárdos segélycsomagját, amely régóta nem tapasztalt migrációs válsággal és inflációs nyomással küzd. Ezenkívül botrányt kavartak még szeptemberben a párt körül a Bob Menendez New Jersey-i szenátor és felesége ellen emelet vesztegetési vádak, amik alapján Menendez több százezer dolláros kenőpénz ellenében helyi vállalkozókat hozott helyzetbe, és a hivatali pozíciójával visszaélve segített növelni az Egyiptomnak nyújtott katonai támogatást.

A fentiekből látható, hogy Trump elnök sorozatos büntetőügyei mellett a demokrata pártnak is számos kihívást kell leküzdeni a jövő évi elnökválasztásig. A jelenlegi felmérésekben magabiztos Biden előnye, mégis korai lenne innia a medve bőrére.

A svéd klímaaktivistát egy plüsspolip miatt antiszemitának nevezték.