Megrongálódott a Svédországot Észtországgal összekötő, tengeralatti távközlési vezeték - közölte Carl-Oskar Bohlin svéd polgári védelmi miniszter keddi sajtótájékoztatóján. Azt mondta, egyelőre nem tudják, ki vagy mi okozta a kárt.
A Svédország kizárólagos gazdasági övezetén kívül található térségben megsérült vezeték működőképes maradt.
A svéd haditengerészet közölte, hogy a Balti-tenger tengerfelszíni és tengeralatti forgalmának ellenőrzése kihívásokkal teli. – Nagyon élénk a forgalom a felszínen, míközben minden, ami a tengerfelszín alatt történik, letagadható. Nagy feladat számunkra szemmel tartani ekkora vízfelületet – mondta Ewa Ann-Sofi Skoog Haslum svéd ellentengernagy.
Az incidens vagy baleset még október 8-án történt, amikor a Finnországot és Észtországot összekötő gázvezetéken, illetve távközlési kábelen is károk keletkeztek, ráadásul ugyanabban a térségben. Erről Sauli Niinistö finn elnök korábbi nyilatkozataiban azt mondta, az eddigi vizsgálatok alapján valószínű, hogy az október 8-án, a Balticconnector finn-észt vezetéken keletkezett kár külső behatás következménye.
Finn nyomozók kedden közölték, hogy több hajót is vizsgálnak a károkozással összefüggésben, van köztük egy orosz és egy kínai is, amelyek abban az időpontban a Finn-öbölben tartózkodtak. „A nyomozás több hajóra összpontosít, köztük a NewNew Polar Bear és a Sevmorput nevűre, de másokra is, amelyek a károkozás idején a térségben voltak” – ismertette a finn nyomozó iroda közleményében.
Az Európai unió és a NATO is egyre aggasztóbbnak tartja a Balti-tenger fenekén futó kritikus infrastruktúra kiszolgáltatottságát.
2022 szeptemberében az Oroszországot Németországgal a Balti-tenger alatt összekötő Északi Áramlat-1 és az Északi Áramlat-2 gázvezetéken, Svédország és Dánia gazdasági övezetében történtek robbanások. A vizsgálatok azt már megállapították, hogy merénylet történt, de felelőst mind ez idáig nem neveztek meg.
NYT: ukránbarát szabotőrök robbanthatták fel az Északi Áramlatot