merénylet;robbanás;Egyesült Államok;Északi Áramlat;

- NYT: ukránbarát szabotőrök robbanthatták fel az Északi Áramlatot

Az amerikaiak nem találtak bizonyítékot arra, hogy a Kreml állna a háttérben. Joe Biden 2022 februárjában azt mondta, ha elindul az invázió, akkor „véget vetnek” az Északi Áramlat 2-nek. 

Egyes amerikai tisztségviselők által áttekintett hírszerzési adatok arra utalnak, hogy egy meg nem nevezett ukránbarát csoport robbanthatta fel az Északi Áramlat gázvezetéket – írja The New York Times. 

Arra az amerikai lap szerint nincs bizonyíték, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vagy bármelyik magas rangú tábornoka tudott volna az akcióról, ahogyan arra sem, hogy az elkövetők valamelyik ukrán tisztségviselő utasítására cselekedtek volna. A földgázvezeték elleni támadás Moszkvától Kijevig, Londontól Washingtonig találgatásokra adott okot, s azóta is ez az egyik legnagyobb rejtély, amely a világot izgatja, hogy Vlagyimir Putyin parancsára az orosz hadsereg megtámadta Ukrajnát.

Az Északi Áramlat gázvezeték közvetlenül Oroszországból szállít gázt Németországnak a Balti-tenger alatt Lengyelország és Belarusz elkerülésével. Az Északi Áramlat-1 az oroszországi Viborgot köti össze a németországi Lubminnal, az üzembe helyezés előtt álló Északi Áramlat-2 az oroszországi Uszt-Lugából fut be ugyanoda. A két-két párhuzamos csőrendszert 2022. szeptember 26-án érte támadás, hármuk végzetesen megrongálódott, csak az Északi Áramlat-2 B jelzésű vezetéke úszta meg. Bár Oroszország felajánlotta, hogy ezen újra elindítja a földgázt, a berlini kabinet elutasította ezt. Az Egyesült Államok azóta is Ukrajnát vagy valamelyik szövetségesét gyanítja a merénylet mögött, ami a legkézenfekvőbb magyarázatnak számít, hiszen a kijevi vezetés évek óta ellenzi a projektet, nemzetbiztonsági fenyegetésnek nevezve azt. Ukrajna és a katonai hírszerzés tisztviselői azt állítják, hogy nem játszottak szerepet a támadásban, és nem tudják, ki hajtotta végre azt.

A cikkben említett amerikai tisztségviselők nem tudtak (vagy talán inkább osztottak) meg az elkövetőkről több információt. Annyit sejtenek, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök ellenfelei voltak, de azt nem közölték, kik lehetnek a tagjai, ki irányította őket, vagy ki fizette az akciót.

Azt sem közölték, milyen forrásból származnak az értesülések, ugyanakkor nyitva hagyták azon eshetőséget, miszerint az ukrán kormánnyal vagy annak biztonsági szolgálataival kapcsolatban álló, nem hivatalos csoport felel a történtekért. Olyan bizonyítékot nem találtak, hogy az orosz kormánynak köze lenne a támadáshoz. A hírszerzési adatokat áttekintő tisztviselők szerint a szabotőrök valószínűleg ukrán vagy orosz állampolgárok voltak. Amerikaiak vagy britek nem vettek részt a merényletben. 

A robbanóanyagokat valószínűleg tapasztalt búvárok segítségével helyezték el a csöveken, akik a jelek szerint nem katonai vagy hírszerző szolgálatoknak dolgoztak. 

Korábban azt követően terelődött a gyanú az Egyesült Államokra, hogy Joe Biden amerikai elnök tavaly év elején - még az invázió kezdete előtt - azt mondta, hogy ha Oroszország megtámadja Ukrajnát, akkor kijelentette, nem lesz Északi Áramlat-2, mert annak „véget vetnek”. Amikor pedig megkérdezték, ezt pontosan hogyan is érnék el, a következő sejtelmes választ adta az elnök: 

Ígérem, hogy képesek leszünk rá. 

A múlt hónapban az ismert oknyomozó újságíró Seymour Hersh arra a következtetésre jutott, hogy Joe Biden személyesen utasított az Északi Áramlat felrobbantására. A Fehér Ház tagadta a cikkben megjelent állításokat. 


Petr Pavel azt mondta, hazájának rá kell jönnie, hogy a demokráciák, és nem az autoriter rezsimek közé tartozik.