;

Oroszország;Északi Áramlat;szabotázs;gázszállítás;

- Orosz hadihajókat láttak azon a környéken, ahol felrobbant az Északi Áramlat

Amennyiben igazak a feltételezések és valóban Oroszország áll a történtek mögött, akkor gyakorlatilag saját tulajdonát rongálta meg.

Európai biztonsági tisztviselők hétfőn és kedden az orosz haditengerészet hajóit figyelték meg azon a környéken, ahol megsérült az Északi Áramlat gázvezeték - írja a CNN. 

Ugyanakkor az továbbra sem világos, hogy ezen hajóknak volt e közük a vezetéknél bekövetkező detonációknak, de ez csak az egyik tényező, melyet ki fognak vizsgálni a nyugati országok. Egy dán katonai tisztviselő szerint orosz hajók rutinszerűen járnak arrafelé, s mint hangsúlyozta, jelenlétük nem feltétlenül jelenti azt, hogy Oroszország áll a történtek mögött. „Minden héten tapasztaljuk jelenlétüket. Az orosz tevékenység a Balti-tengeren az elmúlt években megnőtt. Elég gyakran tesztelik éberségünket - mind vízen, mind levegőben” - fogalmazott. Az értesülés nyomán alighanem továbbra sem terelődik el a gyanú Moszkváról, mivel ő az egyetlen olyan szereplő, akiről úgy vélik, képes lehet és érdekében áll egy ilyen merénylet. Ugyanakkor a történeti hűség kedvéért érdemes megjegyezni, hogy az Egyesült Államok is legalább ennyire elkövethette a támadást. Joe Biden egy február végi nyilatkozatában azt mondta, amennyiben Oroszország megtámadja Ukrajnát, akkor Amerika „véget vet” az Északi Áramlat 2-nek. 

A detonáció okát már Dánia és Svédország is vizsgálja, azonban egyelőre még mindig nem tudni, pontosan mi okozta azokat. Egy hét is eltelhet, mire elkezdődik a vizsgálat, ugyanis a csövekben lévő nyomás miatt nehéz megközelíteni a szivárgás helyét - azonban egy másik forrás szerint már vasárnap megkezdődhet a nyomozás. 

Amennyiben igazak a feltételezések és valóban Oroszország áll a történtek mögött, akkor gyakorlatilag saját tulajdonát rongálta meg, ugyanis az állami Gazprom a többségi tulajdonosa a tenger fenekén húzódó csővezetékeknek. A spekulációk szerint azonban a Kreml-nek megérné egy ilyen merénylet, mivel ez megemelné Ukrajna megsegítésének költségeit Európának. Amerikai és nyugati hírszerzési tisztviselők úgy vélik, Vlagyimir Putyin orosz elnök arra játszik, hogy az energiaköltségek emelkedése és a tél közeledtével az európai közvélemény az Oroszország gazdasági elszigetelésére irányuló nyugati stratégia ellen fordulhat.

Mindenesetre nem ez lenne az első, hogy Moszkva a szállítandó gáz mennyiségével manipulál. Először csökkentette az Északi Áramlat vezetékben szállítandó gázt úgymond „technikai hibákra” hivatkozva, majd teljes egészében leállította gázszállítást. Az Egyesült Államok a nyáron több európai szövetségest - köztük Németországot - figyelmeztetett, mondván, veszély fenyegeti az Északi Áramlat 1 és 2 vezetéket, sőt akár támadás is érheti azokat - közölte két, a hírszerzéssel és a figyelmeztetésekkel tisztában lévő személy. Ezek az amerikai hírszerzés információira alapultak és nem konkrétak voltak - vagyis azokból nem derül ki, kik állhatnak az esetleges támadás mögött és az sem, mikor következhetnek be.

Marija Zaharova szerint lehetetlenség tovább feszegetni a témát, mert annyi ellentmondás van benne. Ugyanakkor ő maga egy ilyet sem említett.