;;

Kína;Orbán Viktor;Hszi Csin-ping;

- Hszi Csin-ping nagyon örül, hogy végre találkozhatott régi barátjával, Orbán Viktorral

Tovább emelnék a magyar-kínai kapcsolatok szintjét. 

Hszi Csin-ping kínai elnök kedd reggel a Nagy Népi Csarnokban találkozott Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel az Egy övezet, egy út kezdeményezés harmadik nemzetközi fórumának keretében Pekingben, ahol a kínai elnök elmondta, hogy új szintre emelné a kínai-magyar partnerséget - írja az MTI. 

Hszi üdvözölte Orbánt és megjegyezte, nagyon örül, hogy régi barátjával újra találkozhat Pekingben, miután a koronavírus-járvány idején nem találkoztak, csak telefonon tárgyaltak a kínai-magyar kapcsolatokról és a két ország közötti együttműködésekről.

„Ön régóta fontosnak tartja a Kínával való kapcsolatokat, aktívan támogatja az Egy övezet, egy út együttműködés közös kiépítését, és pozitívan hozzájárul a kezdeményezés közös kiépítésének magas színvonalú fejlesztéséhez” - mondta el Hszi, és hozzátette, hogy nagyra értékeli, hogy a magyar miniszterelnök harmadik alkalommal is részt vesz a fórumon, amely a kezdeményezés 10. évfordulóját is ünnepeli.

„Szeretném megragadni ezt az alkalmat, hogy önnel és a többi résztvevő vezetővel együtt dolgozzunk az együttműködés víziójának megosztásán, a fejlesztések tervezetének kidolgozásán és az együttműködés nagyobb mértékű fejlesztésének előmozdításán az Egy övezet, egy út kiépítése terén a következő tíz évben” - hangsúlyozta. Hszi kiemelte, hogy Magyarország volt az egyik első olyan ország, amely elismerte és diplomáciai kapcsolatokat létesített a Kínai Népköztársasággal, így a két ország közötti barátság nagy múltra tekint vissza.

„Az elmúlt években a kínai-magyar kapcsolatok a nemzetközi környezet változásától függetlenül mindig magas szinten fejlődtek” - mondta el Hszi. Emlékeztette a résztvevőket, hogy jövőre lesz a Kína és Magyarország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója, a kínai elnök kijelentette, hogy meg kell ragadni ezt az alkalmat, hogy ezt a lendületet kihasználva továbblépjenek és új szintre emeljék a kínai-magyar átfogó stratégiai együttműködést.

A magyar miniszterelnök a maga részéről kiemelte, Kína a jövőben is számíthat arra, hogy Magyarország az európai politikai vitáktól függetlenül, része marad az Egy övezet, egy út kezdeményezésnek, és keresi az együttműködést. Hszi elnöksége alatt a kínai-magyar kapcsolatok soha nem látott magasságokba emelkedtek, és ez Magyarország számára rendkívül előnyös és hasznos – idézte az MTI a magyar kormányfőt, aki az európai uniós tagállamok vezetői közül egyedüliként vesz részt a Hszi nevéhez fűződő globális projekt szerdán kezdődő, harmadik csúcstalálkozóján. (Olaszország korábban szintén beszállt a kezdeményezésbe, elemzők szerint azonban Giorgia Meloni jelenlegi kormánya kihátrálni készül belőle, tekintettel az óriási finanszírozási igényű, és egyértelműen Kína befolyását növelő beruházások pénzügyi és politikai kockázatai miatt.)

Szijjártó Péter külügyminiszter szerint a találkozón a kínai elnök leszögezte, hogy Európa és Kína együttműködésének nem az ellenségeskedésről, hanem a kapcsolatokról kellene szólnia. Orbán Viktor pedig megerősítette, hogy ebben számíthat Magyarországra.„ ...teljesen egyértelmű, hogy a kínai modernizációt az európai gazdaságok is a maguk javára tudják fordítani" – hangsúlyozta. Szijjártó aláhúzta, hogy a kelet-ázsiai országban hazánk megbízható partnerként van elkönyvelve, amely mindig a józan ész politikáját képviselte, kapcsolatait pedig a kölcsönös tiszteletre alapozta. "Nekünk nem az a feladatunk, hogy megjegyzéseket tegyünk más országok, például Kína belső ügyeire. (…) Mi kizárólag a kétoldalú kapcsolatok fejlesztését vesszük napirendre, és nem foglalkozunk olyan kérdésekkel, amelyekhez semmi közünk nincsen" – fogalmazott. A kormányküldöttség élén, közel egy heti kínai programot bonyolító Orbán Viktor előző nap Li Csiang kínai miniszterelnökkel tárgyalt, s ezt követően a felek tíz gazdasági megállapodást írtak alá.

Ugyan ezekről semmiféle feljegyzés nem készült, amit Kovács Péter azzal ütött el, hogy ez nem a szocializmus, ahol hangulatjelentéseket kell írni.