;

Franciaország;terrorfenyegetés;

- Franciaországban a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget az iskolai késelés után

Noha konkrét fenyegetésről nem tudnak, ennek ellenére az izraeli háború érezteti hatását az országban. 

Péntek este a legmagasabb fokozatra helyezték Franciaországban a terrorfenyegetettségi szintet Elisabeth Borne, az ország miniszterelnöke - írja a BBC.

Korábban mi is hírt adtunk róla, hogy az észak-franciaországi Arras egyik iskolájában egy támadó  az „Allah Akbar!” kiáltás közben halálra késelt egy tanárt, két embert pedig megsebesített. 

A riasztás biztonsági intézkedéseket jelent, valamint adott esetben nyilvános figyelmeztetéseket adhatnak ki a lakosságnak. A Borne-kormány pénteken elrendelte minden franciaországi oktatási intézmény fokozott védelmét. Gérald Darmanin belügyminiszter szerint hogy nem kétséges kapcsolat van az arras-i támadás és az izraeli háború között. 

A Le Monde szerint a tárcavezető arról is beszélt, hogy minden franciát és kormányzati szervet óvatosságra intenek. Egyúttal jelezte azt is, hogy nincs konkrét fenyegetés, bár nyilvánvalóan negatív hangulat uralkodik az országban. Egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy korábban negyvenhárom konkrét merényletet sikerült megakadályozniuk a hatóságoknak - bár arról nem beszélt, hogy konkrétan milyen időszakban. 

Elisabeth Borne miniszterelnök egy Emmanuel Macron elnökkel tartott biztonsági megbeszélést követően döntött az intézkedésről.

Ami Emmanuel Macront illeti, ő a nemzethez intézett üzenetében felszólította a franciákat, maradjanak egységesek, és tartózkodjanak attól, hogy „hazavigyék” az izraeli-Hamász konfliktust. Szerinte merényletet kíséreltek meg az ország egy másik térségében is, de azt a rendfenntartó erők meghiúsították. Részleteket nem közölt, de a rendőrség szóvivője elmondta, hogy egy késsel felfegyverzett férfit vettek őrizetbe, amikor az kilépett a fővárostól nyugatra fekvő Yveline egyik imaterméből. A férfi indítékai egyelőre nem ismertek.

Nem volt előjele, hogy támadni fog

Az arras-i támadót – írja az MTI – Mohammed Mogouchkovnak hívják, 20 éves, csecsen nemzetiségű orosz állampolgár, családjával 2008-ban érkezett Franciaországba. A férfi az iskola volt tanulója, és szerepel a titkosszolgálatoknak az állambiztonságra veszélyes emberek nyilvántartásában. Menedékkérelmét 2021-ben formai okok miatt visszautasították, de miután 13 évesnél fiatalabb volt, amikor Franciaországba érkezett, nem volt lehetőség a kiutasítására.

A belbiztonsági szervek 2023 júliusa óta megfigyelés alatt tartották, telefonbeszélgetéseit lehallgatták - írta  hírszerzési források nyomán az AFP hírügynökség. Legutóbb csütörtökön ellenőrizék, de a telefonbeszélgetéseiben az elmúlt napokban nem volt arra utaló elem, hogy támadásra készül. – Egy olyan radikális személyről van szó, akihirtelen döntött arról, hogy akcióba lép, nehézzé téve az ártalmatlanítását – idézte a forrást az AFP.

A gimnázium épülete előtt megölt tanárnőt a torkán és a mellkasán érte a szúrás a rendőrség szerint. A sérültek között van egy biztonsági őr, aki súlyosan megsérült, életveszélyes állapotban ápolják kórházban, míg egy másik tanár könnyebb sérüléseket szenvedett.

A rendőrség vizsgálja, hogy az iszlamista támadó ismerte-e az áldozatát, illetve, hogy a merénylet összefüggésbe hozható-e a Hamász iszlamista palesztin szervezet felhívásával, amely ezen a napon a harag kimutatására szólítja fel híveit az egész világon.

A támadó 17 éves öccsét is előállították, egy másik közeli oktatási intézmény közelében, de nála nem volt kés, sem más fegyver.

A Le Monde úgy tudja, hogy az elkövető bátyját 2019-ben 17 évesen Strasbourgban letartóztatták, mert egy öttagú, az Iszlám Állammal szimpatizáló radiális iszlamista csoport tagja volt, amely rendőrök ellen tervezett merényleteket.

A támadásról készült és a francia televíziókban bemutatott felvételeken látható, hogy többen is megpróbálták feltartóztatni a késelőt. Egyikük, a gimnáziumban tanító egyik filozófiatanár, Martin Dousseau a France2 köztelevízióban elmondta: a késsel hadonászó férfi megkérdezte, hogy milyen tanár, és hogy tanít-e történelmet.

Benyomása szerint a merénylő kifejezetten történelemtanárokat akart ölni.

A tanár beszámolója szerint az iskolában pánik tört ki, amikor a diákok szemben találták magukkal a férfival. – Elbarikádoztuk magunkat, aztán megérkezett a rendőrség, és ártalmatlanították - mesélte.

Közel egy szomorú évforduló

A nemzetgyűlés bejelentette, hogy az áldozatokkal való szolidaritás jegyében felfüggeszti a munkáját. Emmanuel Macron államfő és Gabriel Attal oktatási miniszter a helyszínre látogatott.

Az államfő a gimnáziumban emlékezett arra, hogy szinte napra pontosan három évvel Samuel Paty meggyilkolása után ismét egy iskolában csapott le az iszlamista terror barbarizmusa. 2020. október 16-án egy csecsen iszlamista lefejezett a nyílt utcán egy történelemtanárt, Samuel Patyt, a Párizshoz közeli Conflans-Sainte-Honorine-ban azért, mert tíz nappal korábban a szólásszabadságról tartott óráján Mohamed profétáról készített karikatúrákat mutatott be a tanulóknak. A 18 éves iszlamista támadót a helyszínen lelőtték a rendőrök.

A párizsi nagymecset imámja - az arras-i késelés említése nélkül - a pénteki imanapon arra szólította fel a hívőket, hogy „ne importálják” a közel-keleti konfliktust.

A Charlie Hebdo szatirikus hetilap ellen 2015 januárjában elkövetett terrortámadás óta több mint 260-an veszették életüket iszlamista merényletekben Franciaországban.

Franciaországban él Európa legnagyobb muszlim és zsidó közössége is.

Az ország katonai vezetése kérte a háborús agresszor segítségét.