Burkina Faso katonai vezetői megállapodást írtak alá Oroszországgal egy atomerőmű építéséről - írja a BBC.
Ezzel a junta ismét egy újabb lépést tett a Kreml felé, miután tavaly átvette az uralmat az afrikai országban. Burkina Faso az egyik legkevésbé villamosított ország a világon, a lakosság mindössze 21%-a rendelkezik áramellátással. Az Oroszországgal kötött új megállapodás a burkinai katonai vezető, Ibrahim Traore parancsnok és Vlagyimir Putyin orosz elnök között júliusban, a moszkvai Oroszország-Afrika csúcstalálkozón folytatott megbeszélések csúcspontjaként köttetett meg.
A célkitűzés, hogy 2030-ra a városi területek 95, a vidéki területen pedig 50 százalékos legyen a villamos energiával. Az USAid amerikai fejlesztési ügynökség szerint Burkina Fasóban az egyik legmagasabbak az áramköltségek Afrikában. Jelenleg Dél-Afrika az egyetlen afrikai állam, amely kereskedelmi céllal állít elő nukleáris úton áramot, azonban a kontinensen egyre inkább terjedni kezdenek az ilyen létesítmények.
Oroszország már korábban tető alá hozott egy megállapodást Egyiptommal és Nigériával is, bár itt még nem kezdődtek meg a munkálatok. Kenya szintén bejelentette, hogy 2027-ig meg kívánja építeni első atomerőművét, ám itt még nem született döntés a beruházó cégről. Ruanda idén szeptemberben tett bejelentést, hogy a kanadai-német Dual Fluid Energy vállalat 2028-re felépít egy atomreaktort. Bár az elmúlt években nőtt az energiához való hozzáférés még mindig alacsony a szubszaharai Afrikában. Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) szerint a régió lakóinak több mint 50 százaléka a még mindig nem fér hozzá az elektromos áramhoz.