Külügyminisztérium;MTA;állásfoglalás;akkumulátorgyár;

- „Aki az akkumulátorgyártás ellen küzd, az a környezetvédelem ellen küzd” – Reagált a külügyminisztérium az MTA állásfoglalására

A Magyar Tudományos Akadémia Fenntartható Fejlődés Bizottsága által készített dokumentumban nyolc pontban szerepelnek a legfontosabb kérdések. Egy mondatban sikerült válaszolni.

Aki az akkumulátorgyártás ellen küzd, az a környezetvédelem ellen és a nemzetgazdasági érdekek ellen küzd – közölte az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) állásfoglalásával kapcsolatban az RTL Híradóval a külügyminisztérium.

Az MTA Fenntartható Fejlődés Bizottsága által készített dokumentumban nyolc pontban szerepelnek a magyar akkugyártással kapcsolatos legfontosabb megválaszolandó kérdések.

„Aggódunk amiatt, vajon a hatósági rendszer alkalmas lesz-e erre az új kihívásra, ennyi gyárra, és az akkumulátoripar által jelentett, sajátos környezeti kockázatok kezelésére” – mondta Boda Zsolt, a biztosság egyik tagja a csatornának. Hozzátette, hogy a gyárak nagyon komoly környezeti terhelést jelentenek, és felidézte, hogy a gödi gyárat az elmúlt években több tucatszor megbírságolta a hatóság. „Ez egy nagyon komplex csomag, amiről megfelelő párbeszéd kellene, ami elmaradt” – jelentette ki.

Kedden lapunk is beszámolt az MTA állásfoglalásáról, melynek egyik legfontosabb megállapítása, hogy „az akkumulátorok gyártási technológiája számos környezeti és egészségügyi kockázattal terhelt, és sem hazánkban, sem pedig külföldön nem állnak rendelkezésre széles körű és ellenőrizhető adatok a termelés környezeti és egészségügyi hatásairól. A jelenleg is működő akkumulátorgyártó üzemek közül több környezeti és egészségügyi problémákat okoz, és nem kizárható, hogy működésük a jövőben is okozhat – akár súlyos – szennyezéseket is.” Többek között azt is kiemelték, hogy a kellő információhiány miatt van aggodalom a társadalomban, amely az átláthatósággal csökkenthető lenne.

„Mélységesen aggódunk a megtámadott Izraelben élő szeretteinkért, rokonainkért, barátainkért, hittestvéreinkért, de bízunk a Zsidó Állam erejében!” – közölték a szervezők. Az eseményen Novák Katalin államfő, Iványi Gábor lelkész és David Pressmann, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete is részt vett.