;

energia;Magyar Tudományos Akadémia;akkumulátorgyár;

- Több dolog sem tetszik az akkumulátorgyárak építésével kapcsolatban a Magyar Tudományos Akadémiának

Többek közt növelni kellene az átláthatóságot, amellyel csökkenthetők lennének az aggodalmak.  

„Az akkumulátorok gyártási technológiája számos környezeti és egészségügyi kockázattal terhelt, és sem hazánkban, sem pedig külföldön nem állnak rendelkezésre széles körű és ellenőrizhető adatok a termelés környezeti és egészségügyi hatásairól. A jelenleg is működő akkumulátorgyártó üzemek közül több környezeti és egészségügyi problémákat okoz, és nem kizárható, hogy működésük a jövőben is okozhat – akár súlyos – szennyezéseket is.”

Többek közt ez az egyik legfontosabb megállapítása a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottságának (FFEB), amely kedden jelent meg a köztestület honlapján. Az állásfoglalás szerint fontosnak tartják, hogy a monitoring- és haváriaterveket nyilvánosságra hozzák, ne kezeljék titkosan a releváns adatokat, az ellenőrzést pedig közös gyártói, kormányzati, tudományos-műszaki és civil programban kell megvalósítani. Erre jó példát szolgáltat az Integritás Hatóság.

Kiemelik, hogy a kellő információhiány miatt van aggodalom a társadalomban, amelyek az átláthatósággal csökkenthető lenne. Egyúttal szükségesnek nevezik, hogy hozzák nyilvánosságra azon információkat, amelyek alapján hosszú távon és fenntarthatóan jelentős társadalmi hasznot remél a beruházásoktól. A technológia rohamos fejlődése mellett kétséges, hogy célszerű-e egyetlen technológiára alapozni egy ekkora volumenű gazdaságfejlesztési programot, hiszen korántsem egyértelmű, hogy a lítiumion-akkumulátor a jövő útja. Sőt még az sem biztos, hogy az elektromos járművek dominálják majd a közlekedést egy-két évtized múlva. Mindezek figyelembevételével megfontolandó az óvatosabb, lassúbb fejlesztési ütem lehetősége - vélekednek.

Az MTA szerint konfliktusokat fog okozni, hogy külföldi vendégmunkások fognak dolgozni a gyárakban, amelyek akár évekig nem járulnak hozzá a tudásalapú társadalom hazai megteremtéséhez és az innovációhoz.

Összefoglalóan azt írják, hogy az általuk taglalt kérdésekben ez idáig nem folyt érdemi, adatokon és háttértanulmányokon alapuló szakmai vita, miközben számos lépés és megelőző intézkedés sürgető volna. Szükséges az akkumulátorgyártás felfuttatására építő gazdasági stratégiával kapcsolatos valamennyi érv és ellenérv megjelenítése, vitába vonása és az aggodalmak érdemi cáfolata, illetve a potenciális károk enyhítését célzó intézkedések bemutatása a gyárépítéssel érintett települések lakossága és az érintett szakmák képviselői számára is - olvasható az állásfoglalásban. 

A méh jóindulatú daganatainak (mióma), műtét nélküli kezelését mutatták be kedden délelőtt a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézetben a sajtónak. Az úgynevezett rádiófrekvenciás technikával történő miómakezeléssel nem kell eltávolítani a méhet, a szervezetet a beavatkozás csak minimálisan terheli, és az esetek egy részében még altatás sem szükséges.