A méh jóindulatú daganatainak (mióma), műtét nélküli kezelését mutatták be kedden délelőtt a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézetben a sajtónak. Az úgynevezett rádiófrekvenciás technikával történő mióma kezeléssel nem kell eltávolítani a méhet, a szervezetet a beavatkozás csak minimálisan terheli, és az esetek egy részében még altatás sem szükséges.
A méh falában lévő jóindulatú elváltozást vékony kezelőtűvel megszúrják, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket, ami a hagyományos műtétnél egyszerűbb, kíméletesebb megoldás. A kezelés a mióma vagy miómák méretétől függően körülbelül 30-40 percig tart – erről dr. Harmat Zoltán, az intézet radiológus főorvosa beszélt a rendezvényen. A szakember elmondta: elmondta, hogy a mióma kezelés sokrétű, vannak működő gyógyszerek, amelyek a tüneteket szüntetik meg, a műtéti illetve az alternatív eljárások pedig az okot. Azokban az esetekben, amikor a mióma mérete nem csökken olyan mértékben, hogy a panaszokat megszüntesse, a rádiófrekvenciás abláció jó alternatíva lehet egy esetleges méheltávolítás helyett. Ezt az eljárást a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják világszerte. Leggyakrabban a máj, vese, csont, tüdő olykor a hasnyálmirigy rosszindulatú daganatai vagy jóindulatú elváltozások terápiájában. Főként olyan területeken alkalmazható, ahol a képalkotó eszközök segítségével el lehet juttatni egy tűt a gyógyítani kívánt részhez, úgy hogy ne sérüljön más szerv.
Novák Zoltán szülész-nőgyógyász és nőgyógyászati daganatsebész, osztályvezető főorvos, a Magyar Nőgyógyász Onkológusok Társaságának elnöke arról beszélt, hogy Magyarországon évente 13 000 méheltávolítás történik többségében mióma-diagnózissal. Az új kezeléssel megmenthető a méh, és hegek nélkül gyógyul, ezért a beavatkozás nem csökkenti a későbbi gyermekvállalás esélyét. A szakember elmondta: a miómák a leggyakoribb jóindulatú (nem rákos) daganatok, amelyek a méh sima izomsejtjeiből erednek, a reproduktív korú nők mintegy 20-50 százalékánál fordul elő. Sokaknak tüneteik sincsenek, másoknak pedig leggyakrabban az erős vagy hosszan tartó menstruáció, alhasi fájdalom, nyomásérzet a medencében, hátfájás, gyakori vizelési inger jelzi, hogy valami baj van. A pontos diagnózishoz több vizsgálatra is szükséges lehet.
Az, hogy ki milyen kezelést kap, abban a panaszok súlyossága és a beteg életkora is döntő. A miómát kezelik gyógyszerrel, illetve műtéttel. Az utóbbi hüvelyen keresztül vagy hason át történő metszéssel is történhet. A hagyományos sebészeti eljáráskor gyakran a méh eltávolítására is sor kerül – mondta a daganatsebész, aki szerint az új technika az öt centiméternél nem nagyobb miómák kezelésében a eddig alkalmazott műtétek alternatívája lehet.
Az ellátás ambulánsan, pár óra kórházi tartózkodással megoldható, és bizonyos típusú miómák esetén elvégezhető akár a hasfalon keresztül is, így még altatást sem igényel.