;

NATO;Ukrajna;Egyesült Államok;hadiipar;Egyesült Királyság;fegyvergyártás;tüzérségi lövedékek;orosz-ukrán háború;

Az ukrán katonák napi 2-3 ezer tüzérségi lövedéket lőnek ki

- Fogytán a fegyver és a lőszer Ukrajnának, a nyugati szövetségesek hamarosan kifogynak a készletekből

NATO-tisztviselők a termelés felfuttatását és a szövetségesek szélesebb körű szerepvállalását sürgetik.

A nyugati szövetségesek hamarosan kifogynak az Ukrajnának szállított lőszerekből – figyelmeztetett kedden a NATO és a brit kormány két tisztségviselője, hangsúlyozva, hogy a tömb országaink mielőbb fel kell futtatniuk termelésüket, ha azt akarják, hogy Ukrajna folytatni tudja harcát az orosz megszállókkal szemben.

„Már látjuk a hordó alját” – mondta a Nyugat tartalékairól Rob Bauer holland tengernagy, a NATO Katonai Bizottságának elnöke a Varsói Biztonsági Fórum egyik panelbeszélgetésén. „Fegyverrendszereket és lőszereket adunk át Ukrajnának, ami üdvözlendő, ... de Európában már induláskor is félig vagy még annyira sem feltöltött raktárakból kezdtük meg a szállításokat, s a készletek kifogyóban vannak” – idézte szavait a BBC. James Heappey brit védelmi államtitkár úgy vélekedett, hogy a Kijevnek nyújtott segélyeket ennek ellenére folytatni kell, ezért a nyugati országoknak fokozniuk kell hadiipari kapacitásaikat. „Fenn kell tartanunk Ukrajna harcképességét ... és fel kell tölteni a saját készleteinket is.”

Bauer és Heappey egyetértett, hogy „a mindent éppen időben” típusú termelés, amely Európában az elmúlt 30 évben meghonosodott, sok mindenre jó, de nem hadseregek ellátására, háború idején. Heappey sürgette a NATO-beli szövetségeseket, hogy védelmi kiadásaikat emeljék végre a GDP 2 százaléka fölé, ahogy azt 2014-ben kitűzték maguk elé. – Mikor, ha nem most, amikor háború dúl Európában? – vetette fel.

A lőszerhiány jelentette fenyegetést csak súlyosbítja, hogy a további amerikai fegyverszállítások fedezetét a republikánus többség nyomására kihagyták a képviselőházban szombaton elfogadott átmeneti költségvetésből - csak így lehetett elkerülni a szövetségi kormányzat leállását. Joe Biden elnök megpróbált új megállapodásra jutni, kedden pedig Ukrajna támogatásának összehangolt fenntartásáról egyeztetett a szövetségesek vezetőivel, igyekezetét azonban keresztbe húzta, hogy a támogatás folytatása mellett kiálló Kevin McCarthy házelnököt aznap leváltották posztjáról saját republikánus párttársai.

Mindez nyugtalanító az Oroszországgal 20. hónapja háborút vívó Ukrajna számára, és felveti azt a kérdést, hogy képes lesz-e Moszkva hosszabban kitartani, mint a nyugati szövetségesek támogatása. A hadszíntéren a hiány jelei mutatkoznak, ráadásul az ukrán katonák szerint további nagyobb hatótávolságú és célra vezethető nyugati fegyverekre lenne szükségük.

Elemzők közben arra figyelmeztetnek, hogy az amerikai hadiiparnak fel kell pörögnie, különben az ukrán háborús erőfeszítések kudarcot vallhatnak. „Az Egyesült Államok és szövetségesei egy sor különféle lőszert szállítanak Ukrajnának, de ezek gyártása és rendelkezésre bocsátása lassabb a kelleténél” – írta múlt héten Thomas Warrick, az Atlantic Council vezető munkatársa. Warrick emlékeztetett arra, hogy miközben az ukrán vezetés nyár elejéig halogatta offenzívája megindítását, hogy nyugati szövetségeseitől több lőszert és felszerelést tudjon küldeni a frontra, az orosz hadsereg olyan védelmi vonalakat tudott kiépíteni, amelyek azóta is akadályozzák az ukrán előrenyomulást.

Elképesztően sok lőszer fogy a harcokban

Nyugati katonai vezetők nyilatkozatai szerint a tüzérségi fegyerek központi szerepet játszanak az ukrajnai harcokban. Az ukrán katonák napi 2-3000 tüzérségi lövedéket lőnek ki az orosz erőkre – mondta egy amerikai védelmi tisztviselő még júliusban a CNN-nek. Ukrán közlések szerint az orosz erők akár háromszor annyit is ellőnek.

Az Egyesült Államok nyár közepéig több mint 2 millió NATO-szabványú 155 mm-es tüzérségi töltényt biztosított Ukrajnának. A Pentagon havi 70 ezer tüzérségi lövedék gyártását tűzte ki célul, de addigra csak a havi 30 ezres számot tudták megközelíteni a 2022. februári, havi 15 ezres mennyiséghez képest. A brit védelmi minisztérium azt állítja, hogy az átfogó orosz invázió kezdete óta az Egyesült Királyság több mint 300 ezer tüzérségi lőszert adott át, és az év végéig további több tízezer szállítását vállalta.

A NATO és az EU-országok különböző tervekben állapodtak meg a szakértelem megosztására, a hadiipari gyártókkal közös szerződések megkötésére, a termelés támogatására. De úgy tűnik, továbbra is küzdenek a szükséglet kielégítésével. Elemzők szerint ezzel szemben Oroszország sokkal jobban képes felfuttatni háborús gazdaságát saját készleteinek feltöltésére.

Michael McCord amerikai védelmi miniszterhelyettes a kongresszus vezetőihez intézett pénteki levelében azt írta: „További finanszírozás nélkül nem fogunk tudni megfelelni Ukrajna igényeinek, különösen a légvédelmi fegyverek és lőszerek vonatkozásában, amelyekre sürgős szüksége van most, amikor Oroszország téli offenzívára készül, és folytatja városainak bombázását.”

Hétfőn a brit Telegraphnak egy magas rangú tisztviselő azt mondta, hogy az Egyesült Királyság - Ukrajna egyik legjelentősebb szövetségese - kifogyott az Ukrajna  által kért legfontosabb fegyverekből. – Szinte mindent átadtunk, amit lehetett – mondta a lapnak a meg nem nevezett katonai forrás. – Folytatni fogjuk a beszerzéseket Ukrajna számára – fűzte hozzá –, de most olyan dolgokra van szükségük, mint a légvédelmi eszközök és a tüzérségi lőszer, amelyekből teljesen kifogytunk.

Kormányzati adatok szerint az Egyesült Királyság tavaly 2,3 milliárd font (több mint 1000 milliárd forint) katonai támogatást nyújtott Ukrajnának, és más szövetségeseket megelőzve küldött korszerű fegyvereket, például Challenger 2-es harckocsikat és Storm Shadow cirkáló rakétákat. Ben Wallace volt védelmi miniszter a Telegraphnak írt vezércikkben a támogatás további növelésére szólította fel Rishi Sunak miniszterelnököt. A meg nem nevezett katonai tisztviselő azonban azt mondta a lapnak, hogy mindezt nem finanszírozhatják egyedül, más országok is ki kell vegyék a részüket az ukrán hadsereg ellátásának terheiből „több pénzzel és fegyverekkel”.