;

Magyarország;uniós források;EU-s pénzek;

- Hosszú ideje vissza vannak tartva az brüsszeli források, mégis Magyarország vezeti az EU-s pénzek lehívási rangsorát

Ennek technikai okai vannak.

Miközben az új uniós források brüsszeli kifizetését a jogállamiság leépítése miatt blokkolja az Európai Bizottság, mégis Magyarország vezeti az erről szóló rangsort az Európai Bizottság adatvizualizációs oldalán - figyelt fel rá az Index.

A furcsa jelenségnek a Portfolio szerint három egyszerű technikai oka van, amelyek nem függnek semmiféle teljesítménytől. Amint a lap emlékeztet, az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos vita horizontális feljogosító feltételként az Európai Bizottság az összes 21,7 milliárd eurónyi magyar felzárkóztatási forrás kifizetését blokkolja. Az idézett statisztikának más okai vannak.

  • Az előlegkifizetéseket nem blokkolja a horizontális feljogosító feltétel, így az uniós rendeletekben rögzített 541 millió eurós előleget Magyarországnak is utalta már az Európai Bizottság.

  • Magyarország időközi kifizetést is kért már 65,5 millió euró összegben, ilyet hazánkon kívül csak Görögország és Bulgária tett eddig. A jelzett fejlesztési számlákat az Orbán-kormány máris elküldte, ami leginkább a költségvetés szorult helyzetére utal. Az Orbán-kormány azt akarja, hogy az EB minél előbb kifizesse, amiért itthon megelőlegezve már állta a számlát a magyar költségvetés.

  • Az Európai Bizottság aszerint rendezte sorba a tagállamokat, hogy a kötelezően kifizetendő 2-3 százaléknyi előlegeken kívül mely tagállamok haladtak már „olyan jól”, hogy időközi kifizetést is kértek. Ez pedig Magyarországon kívül csak az előbb említett két országra igaz.

Vagyis a fenti adatnak a Portfolio szerint mindezek alapján nem érdemes túl nagy jelentőséget tulajdonítani.

Lenullázta az Orbán-kormány az előző tíz év adósságcsökkentését az elmúlt években, így magunkra vettük a nagyon-eladósodott kelet-közép-európai ország címkéjét a jegybanki szakértő szerint.