Orbán-kormány;2010;Magyarország;államadósság;

Pontosan visszajutottunk oda, ahonnan 2010-ben elindultunk

- Újra ott tartunk, mint 2010-ben, felgyorsult az eladósodás

Lenullázta az Orbán-kormány az előző tíz év adósságcsökkentését az elmúlt években, így magunkra vettük a nagyon-eladósodott kelet-közép-európai ország címkéjét a jegybanki szakértő szerint.

Magunkra vettük a „nagyon eladósodott kelet-közép-európai ország” címkét, a kormány az elmúlt években ugyanis gyakorlatilag lenullázta az előző tíz év adósságcsökkentését. A magyar államadósság valamikor az év elején először lépte át az 50 ezer milliárd forintot. Július végén az adósság már meghaladta a 52 727 milliárd forintot – derül ki az Államadósság Kezelő Központ Zrt. legfrissebb adataiból. Ez az idei várható költségvetési kiadások kétszeresének felel meg.

Jól látható, hogy az elmúlt három évben jelentős mértékben felgyorsult a magyar államadósság növekedése: 2020 elején „még csak” 31 139 milliárd forint volt az államadósság. Vagyis néhány év alatt az Orbán-kormány 19 ezer milliárd forinttal növelte tovább az adósságot. Orbánék a kormányzást 2010 közepén még 21 ezer milliárd forintos államadóssággal vették át. Könnyen kiszámolható, hogy 13 év alatt azt a 2,5-szeresére növelték.

Nem néz kis sokkal jobban euróban számolva a kép: 2010-es (275 forintos) euróárfolyamon számolva az államadósság anno, 76,5 milliárd euró volt, ez ma 135, 2 milliárd eurót tesz ki 390 forintos árfolyammal számolva. Vagyis az adósság nominálisan megduplázódott.

Az államadósság növekedése a covid után gyorsult fel. A GDP arányos adósságmutató ugyanis a 2010-11-es 80 százalékról 2020-ra 65 százalékra süllyedt, ám az elmúlt négy év gazdaságpolitikája miatt a mutató újra 75 százalékon áll. Ma újra ott tartunk, mint a 2010-es évek elején. A kormány az elmúlt években gyakorlatilag lenullázta a korábban elért GDP-arányos adósságcsökkentést. „Volt egy nagyon jó 10-12 éve Magyarországnak a 2010-es években, az ország kapott egy csomó uniós támogatást támogatást –, de a végén ugyanott vagyunk az államadósságban, mint 10-15 évvel ezelőtt – mondta Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő portfóliómenedzser, a 61. közgazdász vándorgyűlés államadóssággal foglalkozó kerekasztal-beszélgetésén. A beszélgetésben résztvevő kormányzati és jegybanki szakemberek szerint egyértelműen koncepcióváltásra lenne szükség az államadósság kezelésben. Ehhez a kormánynak jóval szigorúbb költségvetési politikát kellene folytatni, és le kell törnie az inflációt.

Kurali Zoltán, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. vezérigazgatója szerint mértékletességnek (az eladósodásban is) polgári erénynek kellene lennie. Jelenleg az adósságfinaszírozás költsége az eurózónán kívül drágább, mint az eurózónás országokban.

Az a jó stratégia, ha felismerjük, hogy drága finanszírozni az államadósságot magas infláció és a nyitott gazdaság mellett és miatt. 

Elsőként el kell végezni a házi feladatot, vagyis le kell vinni az államháztartási hiányt, le kell törni az inflációt. Meg kell tenni mindent annak érdekében, hogy a jelenlegi kamat- és finanszírozási költség csökkenjen. Muszáj a mértékletességet visszahozni – tette hozzá a szakértő. A pénzügyi értelemben konzervatív kijelentés egyáltalán nem meglepő egy szakembertől, ám látható szembemegy a névleg szintén jobboldali-konzervatív Orbán-kormány gazdaságpolitikájával. Az elmúlt napokban kiderült, hogy a hiány- és az államadósság-csökkentést inkább feláldozza annak érdekében, hogy bármilyen csekély növekedést növekedést kipréseljen a magyar gazdaságból. Kurali Zoltán azt is elmondta, hogy GDP-alapon csökkenő pályán marad az államadósság az idén is. Kuti Zsolt, az MNB elemzési területért felelős ügyvezető igazgatója a beszélgetésben elmondta: szerinte is csökkenő pályán maradhat a GDP-arányos adósság, de a csökkenés üteme a korábban vártnál lassabb lesz. Ez az idei GDP-változás mértékétől és az inflációtól is függ.

Jövőre már visszatérnek a maastrichti kritériumok. A kormány is elkötelezettnek tűnik, így visszatérhetünk a csökkenő adósságpályára, ami 2010-es évek második felét jellemezte, de ehhez a fegyelmezett költségvetési politika kell, illetve az infláció letörése – vélekedett Kuti Zsolt. Nem volt ilyen megengedő a már idézett Zsiday Viktor. Szerinte nem csak magyar jelenség, hogy az elmúlt évtizedekben mindig csak felfele mentek a GDP-arányos adósságok. Mindig, minden ország megmagyarázta valamilyen piaci sokkal, hogy miért nem lehet csökkenteni az adósságot. Nyilvánvaló, hogy az idők végtelenségéig nem mehet az adóssághegyek építése - mondta Zsiday. Abban viszont a szakértő nem hisz, hogy akár Magyarországon, vagy akár Európában tartósan csökkenthető lenne az államadósság mértéke. Beszélgetés résztvevői szerint egyértelmű, hogy az elmúlt éveket a kormánynak bölcsebben kellett volna átvészelnie. Ebből a szempontból talán Kuti Zsolt, az MNB ügyvezető igazgatója fogalmazott a legkarcosabban: szerinte ez nem csak azért lett volna fontos, hogy a kamatkiadások így a költségvetés terhei alacsonyabban maradjanak, hanem fontos lett volna Magyarország megítélése miatt is. Magunkra vettük a „nagyon-eladósodott kelet-közép-európai ország címkét”. Számos előnnyel járna a magyar gazdaság számára, ha azt a bélyeget le tudnánk magunkról vakarni magunkról. Mindez újabb adalékkal szolgál arra, hogy a szakemberek pontosan tudják, hogy mi lenne a helyes az ország számára, ám ezt a politika nem akarja tudomásul venni.

A szakértők abban is egyetértettek, hogy hiba volt túl nagy adósságot összehozni a magyar kormánynak. Magyar államadósság addig menedzselhető biztonságosan, amíg a költségvetés hiánya, finanszírozási igénye a GDP 3 százaléka alatt marad. Ekkora hiányt még gond nélkül tud az ÁKK a forintpiacról finanszírozni, ha viszont e felé megy az adósság, akkor kénytelen devizában eladósodni, ezzel árfolyamkockázatot felvállalni. Ezt történt 2020 után is, amikor felgyorsult a magyar állam eladósodása. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői szerint ideális esetben az uniós támogatások formájában magyar gazdaságba érkező évi 3-5 milliárd euróra alapozva akár le építhető volna az ország devizaadósságát. Ám ehhez az kellene, hogy a hiány tartósan a GDP 3 százaléka alatta maradjon, illetve hogy érkezzenek az unióst támogatások, amelyek folyósítást az Európai Bizottság a magyar jogállamisági problémák miatt felfüggesztette.  

Csaknem 40 milliárd forintnyi átcsoportosítást hajtanak végre az idei költségvetésben.