;

Magyarország;Ukrajna;Külügyminisztérium;OTP;

- „Lényegi változás nem történt” – Reagált a magyar külügy arra, hogy az ukránok átmenetileg levették az OTP-t a háború szponzorainak a listájáról

Magyarország így sem fog hozzájárulni semmilyen további európai uniós finanszírozáshoz az ukrajnai fegyverszállítások tekintetében.

Lényegi változás nem történt azzal, hogy az ukrán Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség (NAZK) ideiglenesen felfüggesztette az OTP nemzetközi háborús szponzori státuszát – közölte Paczolay Máté külügyi szóvivő szombaton az MTI-vel.

Hozzátette, hogy a magyar álláspont világos,

amíg az OTP-t nem veszik le a listáról, addig Magyarország nem fog hozzájárulni semmilyen további európai uniós finanszírozáshoz az ukrajnai fegyverszállítások tekintetében.

A NAZK péntek este közlölte, hogy a magyar pénzintézetet az Európai Bizottság képviselőivel folytatott kétoldalú konzultációk idejére leveszi a listáról.

A European Pravda cikke szerint a NAZK abban reménykedik, hogy ezen döntés nyomán Magyarország feloldja azt az 500 millió eurós, Ukrajna számára létfontosságú csomagot, amelyet ezen döntésre hivatkozva eddig blokkolt. Korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter több alkalommal is azt hangoztatta, hogy Magyarország addig még csak megvitatni sem hajlandó az ukrajnai fegyverszállítások további európai uniós finanszírozásának ügyét, amíg a kijevi vezetés nem távolítja el az OTP-t a háború nemzetközi szponzorainak listájáról és nem adja vissza a kárpátaljai közösség elvett jogait.

Amint arról lapunk elsőként beszámolt, a NAZK május 4-én minősítette a háború szponzorának az OTP-t. Akkor azzal indokolta a döntést, hogy az OTP továbbra is jelen van Oroszországban, és kedvezményes hitelnyújtási feltételeket biztosít – beleértve a törlesztések halasztásának lehetőségét – a mozgósítás során behívott vagy szerződéses orosz katonák számára is. Az ottani leányvállalatok a 377-FZ jelzésű oroszországi törvényre is hivatkoznak, amely a „különleges katonai műveletben” (háborúban) részt vevő katonákra is kiterjed, a jogszabályban pedig külön említik is a szakadár „Donyecki és Luhanszki Népköztársaságot”.

A Párbeszéd az összes feltett kérdésére ugyanazt a semmitmondó, egymondatos választ kapta.