;

Ukrajna;Szijjártó Péter;háború;OTP Bank;Európai Békekeret;

- Nem kérte az Orbán-kormány közbenjárását az OTP, saját eszközeivel győzné meg az ukránokat

A bank azt állítja, nem egyeztetett és nem is egyeztet (magyar vagy más) kormánytisztviselőkkel politikai kérdésekben.

Az OTP Bank azt állítja, saját eszközeivel igyekszik meggyőzni az ukrán antikorrupciós ügynökséget, hogy téves információk alapján szerepeltetik a pénzintézetet a háborút támogatók listáján – írja az rtl.hu.

Szerdán lapunk is beszámolt arról: a magyar külügy is elismerte, hogy azért blokkolja hazánk az Ukrajnának fegyverekre szánt félmilliárd eurós összeg folyósítását az Európai Békekeretből, mert az orosz támadás alatt álló ország a háború nemzetközi támogatóinak listájára tette a magyar OTP Bankot, azzal indokolva a döntést, hogy a pénzintézet fenntartja oroszországi tevékenységét. Szijjártó Péter úgy fogalmazott, hogy „mindaddig, amíg az OTP-t Ukrajna a háború nemzetközi szponzorainak listáján tartja, addig Magyarország nem tud beleegyezni olyan döntésekbe, amelyek újabb gazdasági, pénzügyi áldozatvállalást várnának el az Európai Uniótól és annak tagországaitól”.

Az RTL Híradó az OTP-től érdeklődött arról, hogy kért-e a bank segítséget vagy közbenjárást a magyar kormánytól az ukrán Antikorrupciós Ügynökség döntésének megváltoztatásához, tárgyalt-e erről a kormánnyal és hogyan értékelik a magyar külügy döntését. A bank közleményben reagált, eszerint:

„Az OTP Bank következetesen távol tartja magát a politikai témáktól, nem egyeztetett és nem is egyeztet (magyar vagy más) kormánytisztviselőkkel politikai kérdésekben. Az OTP Bank Ukrajnában saját, politikamentes eszközeivel igyekszik meggyőzni az NAZK-t (Ukrán Antikorrupciós Ügynökség) arról, hogy téves információkon alapul, és ezért indokolatlan az OTP Bankot a háborút támogatók listáján szerepeltetni.”

Korábban lapunk számolt be elsőként arról, hogy az ukrán Nemzeti Korrupció-megelőzési Ügynökség (NAZK) május 4-én a háború szponzorának minősítette az OTP-t. A döntést a szervezet azzal indokolta, hogy a pénzintézet tovább folytatja ténykedését Oroszországban, valamint betartja azt a hitelezési törvényt, amelynek előírásai szerint az oroszok finanszírozhatják a Luhanszki és a Donyecki Népköztársaságot. A kijevi vezetés felrótta a magyar pénzintézetnek, hogy azok közé a bankok közé tartozik, amelyek kedvezményes hitelnyújtási feltételeket biztosítanak az orosz hadsereg tagjainak, beleértve a törlesztések halasztásának lehetőségét. Ezek a bankok – állítja a NAZK – utalnak a 377-FZ jelzésű oroszországi törvényre, elismerve a szakadár Luhanszki és a Donyecki Népköztársaság függetlenségét. „Azzal, hogy orosz leányvállalata folytatja a pénzügyi szolgáltatásait, egyértelmű bizonyságot nyert, hogy az OTP csoport oroszországi pénzügyi műveleteinek folytatásával támogatja és szponzorálja a terrorizmust” – állapította meg a közlemény, amely szerint az OTP Bank a 24. olyan intézmény, amelyet a NAZK felvett a „háború szponzorainak” sorába.

Szijjártó Péter ezt követően az ukrán döntésre hivatkozva elkezdte feszegetni, hogyan is tárgyalhatna az Orbán-kormány EU-s szankciók következő köréről a háborús agresszor Oroszország ellen, amíg az OTP Ukrajnában viseli a háború szponzora bélyegét, maga a magyar pénzintézet pedig az erről szóló cikkünkre válaszul küldött szerkesztőségünknek egy közleményt, benne nyolc nap után az ukrán állítások részletesebb cáfolatával. Ebben egyebek mellett azt írták, az OTP Bank szerepeltetése a „háború szponzoraként” teljességgel méltatlan, és arra fognak törekedni, hogy erről meggyőzzék az ukrán illetékeseket is. Hozzátették, hogy az OTP Bank elítél minden, szuverén ország elleni agressziót, így az Ukrajna ellen elkövetettet is, és elkötelezett az ukrajnai polgárok és az ország gazdaságának támogatásában. Ennek jegyében a bank a folyamatos szolgáltatás és a hitelezési tevékenység fenntartása mellett (forintban) milliárdos nagyságrendű humanitárius támogatással segítette Ukrajnát, és több száz háborús menekültnek nyújtott tartós szállást és ellátást Magyarországon. Szerintük az NAZK az OTP Bankot megbélyegző döntése alátámasztására több téves, valótlan érvet hozott fel.

Noha hetekkel ezelőtt visszaköltözhetett régi iskolájába azoknak a kisdiákoknak a többsége, akiknek novemberben kellett ideiglenes helyet keresni a rezsiválság miatt, mára sem nyugodtak meg teljesen a kedélyek az érintett Sopron környéki településeken.