;

Nyugat-Balkán;béke;Bosznia;szétverés;Milorad Dodik;

Dodik szerint Putyin a legjobb ember, akivel a politikában találkozott

- Jön Milorad Dodik, és az autoriter barátaival szétverné Boszniát

Egyre közelebb kerül a beláthatatlan következményekkel járó konfrontáció a boszniai Szerb Köztársaság és Christian Schmidt, Bosznia-Hercegovina nemzetközi főképviselője között. Nem is nagyon látni a békés megoldás körvonalait.

A szarajevói ügyészség jogi lépéseket tett azért, hogy megakadályozza Milorad Dodikot, a Szerb Köztársaság (RS) vezetőit elnöki feladatainak ellátásában. Dodik ellen azért készült büntetőjogi vádirat, mert a szerb entitás nemzetgyűlése két olyan ellentmondásos törvényt fogadott el, amelyek megkérdőjelezik a nemzetközi közösség főképviselőjének és Bosznia-Hercegovina alkotmánybíróságának döntési jogköreit. Dodik azt állítja, hogy az ellene hozott intézkedések "politikai indíttatásúak". Az ügy már az ország legfelsőbb büntetőbírósága elé került.

Dodik ellen vádat is emeltek az említett törvények elfogadása miatt. A jogszabályok lehetővé teszik számára, hogy megkerülje vagy figyelmen kívül hagyja Schmidt döntéseit. Csakhogy ezzel szembemegy a szarajevói alkotmánybírósággal. Azzal tehát, hogy megkérdőjelezi a taláros testület jogköreit, komoly lépést tett az elszakadás felé. Dodik amúgy is folyamatos konfrontációban áll Schmidttel, akinek feladata a boszniai véres polgárháborút lezáró daytoni megállapodás betartásának felügyelete. Nemzetközi megbízottként Schmidt jelentős hatáskörrel rendelkezik, beleértve a tisztviselők kirúgását és a törvények érvényesítését. Dodik szeptember 6-án azt közölte, megtiltja Schmidtnek a belépést a szerb entitás területére.

Dodik már többször fenyegetőzött azzal, hogy kikiáltja boszniai Szerb Köztársaság függetlenségét, és a területet egyesíti a szomszédos Szerbiával. Széles körben elterjedt az a félelem, hogy Oroszország - szövetségesén, Szerbián keresztül - megpróbálja destabilizálni a balkáni régiót, hogy legalább a nemzetközi figyelem egy részét elterelje az Ukrajnával szembeni agressziójáról.

Dodik az Európai Unióval is folyamatos konfliktusban áll. A banja lukai parlament csütörtökön fogadta el azt a törvényt, amely külföldről finanszírozott nonprofit szervezeteket "külföldi ügynököknek" bélyegzi. Az Európai Unió múlt héten felszólította a boszniai szerb hatóságokat arra, haladéktalanul vonják vissza a tervezetet, de Dodikék ügyet sem vetnek az EU intelmeire. Annál is inkább, mert a helyi parlamentben a Dodikhoz közel álló törvényhozók dominálnak. A törvény  a nonprofit szervezetek számára megtilt minden politikai tevékenységet, és börtönbüntetéssel fenyegeti őket, ha a hatóságok úgy ítélik meg, megsértik az entitás alapszabályát. Kritikusok szerint a törvénytervezet kísértetiesen hasonlít arra a jogszabályra, amelyet az orosz duma az Ukrajna elleni orosz agresszió előestéjén fogadott el.

A boszniai szerb parlament a múlt hónapban szavazta meg a rágalmazás újbóli büntethetőségéről szóló törvényt. A kritikusok szerint a törvény korlátozza a véleménynyilvánítás szabadságát és elhallgattatja a kritikus médiát. A lépés „dermesztő hatással” van a szólásszabadságra a Szerb Köztársaságban – hangoztatta közleményében az EU, hozzátéve, hogy az új törvénytervezet elfogadásával a Szerb Köztársaság az európai család helyett az autoriter rezsimekhez kerülne közelebb.

Dodik minden jel szerint azonban még büszke is arra, hogy a diktátorokkal barátkozik. Elmondta, hogy október végén Oroszországba utazik, és ismét találkozik Vlagyimir Putyin elnökkel. "Az orosz elnök a legjobb ember, akivel a politikában találkoztam, és büszke vagyok arra, hogy lehetőségem van beszélni vele" – hangoztatta Dodik. Mint mondta, október 20. és november 5. között Oroszországban lesz. Mindez nem dönti meg azt az elméletet, amely szerint a Kreml áll a Balkánnal szembeni destabilizációs törekvések mögött.

Az Európai Unió országai közül egyedül Magyarország kormánya és miniszterelnöke tart fenn szoros diplomáciai kapcsolatot a boszniai szerb elnökkel. Orbán Viktor kormánya olcsó hitelt és anyagi támogatást nyújtott a banja lukai rezsimnek, többször személyesen találkozott Dodikkal, a legutóbbi választáson videoüzenetben támogatta a tisztségért újrainduló szerb vezetőt. Dodik október 2-án, hétfőn Budapesten tárgyal Orbán Viktorral, az augusztus 20-i nemzeti ünnepen is a magyar fővárosban járt a  a miniszterelnök vendégeként,  

A republikánusok trumpista ultrakonzervatív szárny számára politikai fegyver lehet a szövetségi költségvetés blokkolása, amellyel hátráltatni tudják a volt elnök elleni eljárások menetét és a jelenlegi demokrata elnököt, Joe Bident tehetik felelőssé az állam lebénulásáért.