;

kampány;elemzés;választások;Ausztria;SPÖ;pártok;szociáldemokraták;közvélemény-kutatás;tanácsadás;belpolitika;

Andreas Babler, az SPÖ elnöke meglepettnek látszott, amikor a fülébe súgták a hírt a Sora-anyag nyilvánosságra kerüléséről

- Súlyos politikai baleset érte az osztrák szociáldemokrata pártot

Napvilágra került egy bizalmas stratégiai elemzés a jövő évi választásokról, amely a párt országos győzelmét jósolja.

 Az anyagot az a Sora közvélemény-kutató intézet készítette, amely hosszú évek óta az állami televízió választási segítője, a milliók által nézett politikai műsorok adatközlője.

Andreas Babler, az SPÖ elnöke a kedd délutáni napsütésben éppen párttagokkal ölelkezett és rázott kezet a bécsi városháza előtt tartott rendezvényén, amikor a fülébe súgták a hírt a Sora-anyag nyilvánosságra kerüléséről. Babler úgy tűnt, őszintén meglepődött. Állítólag az elemzők felkérés nélkül állították össze 42 oldalas tanulmányukat, amit - a tetejében tévesen - 800 címre küldtek ki, többek között az összes országos napilapnak. „Forduljanak Günther Ogrishoz, az 1996-ban alapított intézet igazgatójához, én nem tudok semmiről“ - rángatta a vállát Babler, amikor az újságírók megrohanták. „Nem az SPÖ rendelte meg és nem is fizetett!“

A Sora elemzése első helyet jósol a 2017 óta ellenzékben lévő szociáldemokratáknak a jövő őszi általános választásokon, ráadásul olyan győzelmet, amelynek birtokában nem kényszerülne koalícióra lépni sem a szélsőjobboldali szabadságpárttal (FPÖ), sem a tanulmány szerint ahhoz egyre inkább közelítő kereszténydemokrata néppárttal (ÖVP). A Sora elkészítette a leendő szociáldemokrata kormány tagjainak listáját is, a közismert médiaszakembert, az állami tv egykori elnökét, Gerhard Seilert nevezve meg például a pénzügyminiszteri poszt várományosaként. Az ezt firtató kérdést Babler hárította, kijelentve, hogy pártjában legalább 150 olyan ember van, aki jobb pénzügyminiszter lenne a jelenlegi konzervatív politikusnál.

Ogrisék szociális kérdések felvetését javasolták a választási kampányban, a drágulást, az elszegényedést, a konkurens pártok gyűlölködése helyett a szeretet hangsúlyozását, a korrupció elleni harcot. Konkrét tanácsokat fogalmaztak meg Bablernek, mit kell mondania, ha marxizmusáról, egykori unió-ellenességről faggatják. Az Österreich című bulvárlap a javaslatcsomag szerinte nevetséges eligazításait emelte ki. Babler a beszédei után viszonozni szokta a közönség tapsát. „Az ő tapsa ne legyen hosszabb 5 másodpercnél“ - írták. Javasolták, hogy gyakran vegyüljön a hívek közé, igazi emberi melegsége így tud kibontakozni.

A népszerűségi listákon harmadik helyen álló nagyobbik kormánypárt, az ÖVP főtitkára, Christian Stocker ráérzett a pillanatra, berohant a televízióba, s követelte, hogy választási tanácsadói szerepétől örökre fosszák meg a Sorát, amelyről kiderült, hogy az objektív adatközlések mögött az SPÖ elfogult tanácsadója. Szerda délben büszkén közölte, hogy akaratát az ORF teljesítette. A Der Standard vezető újságírója kommentárban méltatta a munkáját vesztett intézet elfogulatlan, igényes tevékenységét, a közvélemény-kutatók doyenje viszont azon bosszankodott, hogy megint elverik majd a port a szakmán. A szociáldemokrata párt központjában azt hallani, hogy csökkenteni kívánják a külső tanulmányok számát, drágák és olykor több bajt, mint hasznot hoznak.

November 11-én tart kongresszust az SPÖ, itt fogják megerősíteni tisztségében a Traiskirchenből a párt élére tört politikust, akinek személye rokonszenvesebb a tagság számára, mint balosnak minősített programja.

Több önkormányzat jelezte, nem tud több embert befogadni. Radikális lépésre készülhet a szövetségi kormány.