;

rendőrség;biztonság;gyorsulási verseny;illegális gyorsulás;

Miután a pénzbírság, a jogosítványbevonás és a műszaki vizsgára kötelezés sem hozott eredményt, a megoldást a sebességcsökkentő bordák kihelyezése adta

- Gyorsulás csak ellenőrzött keretek között

Fekvőrendőrök bevetésével sikerült Fóton és Dunakeszin felszámolni az illegális versenyeket. Nyáron 1,4 millió forint bírságot szabtak ki.

A hosszú, egyenes, kis forgalmú útszakaszok, nagy, elnéptelenedett parkolók sok emberben felkeltik a vágyat, hogy a gázpedálba taposva kipróbálják, mit bír a motor. Éjszaka, piros lámpánál várakozva pedig elég lehet egy pillantást váltani a szomszéd sávban álló autó sofőrjével, és már indul is az illegális gyorsulási verseny. Egy ilyennek esett áldozatul egy véletlenül épp arra haladó kerékpáros július 1-jén éjszaka Budapesten, az Árpád hídon, ami után fellángoltak az indulatok az emberekben, követelve a keményebb hatósági fellépést.

A Pest vármegyei rendőrök az illegális gyorsulási versenyek felszámolására irányuló nyári akciósorozatban több száz járművet és résztvevőt ellenőriztek. Ennek során 70 emberre összesen csaknem 1,4 millió forint helyszíni bírságot szabtak ki, bevontak 12 forgalmi engedélyt, további kilenc járművet soron kívüli műszaki vizsgára utasítottak. Gyakori az autók engedély nélküli átalakítása. - Az életveszélyes és tiltott rendezvényeket főként péntek és szombat esténként szervezték a bevásárlóközpontoknál – mondta Czene-Joó Ádám rendőr hadnagy, a Dunakeszi Rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztályának munkatársa. A rendőrség először visszatérő ellenőrzésekkel, később a társszervek bevonásával, tervezett akciókkal igyekezett felszámolni az illegális tevékenységet, közben egyeztetést kezdeményezett az áruházak biztonsági vezetőivel. Ennek eredményeként az Auchan Magyarország Kft. bevonásával először a dunakeszi, majd a fóti áruház parkolójába telepítettek sebességcsökkentő bordákat, és sebességkorlátozó táblákat helyeztek ki. Mint megtudtuk, az üzlethálózat valamennyi egységében alkalmazzák ezeket az eszközöket annak érdekében, hogy megszüntessék a korábban rendszeres illegális gyorsulási versenyeket.

A Magyar Gyorsulási Szövetség tagszervezetei országszerte nagyjából havonta szerveznek részvételi díjas versenyeket, ezekre komoly biztonsági terv készül, a járművek is gépátvételen mennek keresztül, ahol biztonságtechnikai szempontból ellenőrzik őket - nyilatkozta lapunknak Kurtyán Ferenc, ügyvezető elnök. De nemcsak átalakított járművek versenyeznek, hanem sima utcai autók is rajthoz állnak. A versenyzők száma ezer feletti, de az érdeklődők létszáma összességében százezres nagyságrendű. „Nagyon szeretik a nézők ezeket a pörgős rendezvényeket, mert belátják a rajtot, a célt, és mivel percenként indítják a párosokat, nagyon látványosak és izgalmasak a versenyek. Mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy sajnálja-e a nevezési díjat, hogy biztonságos körülmények között autózhasson, motorozhasson, vagy az utcán próbálja játszani a hőst. Ennek nem szokott jó vége lenni” – tette hozzá Kurtyán Ferenc. 

Viszonylag új fogalommal kell megismerkednünk: a villámaszályok egyre nagyobb veszélyt jelentenek a mezőgazdasági termelésre, így az élelmiszer-ellátásra.