Továbbra is több nyitott kérdés maradt a vasárnapi, a koszovói Banjska faluban történt incidens után. Valóban a Wagner zsoldoscsoport tagjai voltak a szerb támadók, ahogy ezt egyes pristinai lapok állítják? Kik álltak a háttérben?
Az összecsapásokban összesen négyen vesztették életüket: egy koszovói albán nemzetiségű rendőr és három támadó. A helyzet csak vasárnap estére csillapodott le, a koszovói rendőrség ekkorra lett ura a helyzetnek.
A koszovói hatóságok közlése szerint a Kosovka Mitrovica közelében lévő településen több száz fegyvert, egyenruhákat, továbbá logisztikai felszereléseket találtak, de gránátokra, ágyúkra, és Kalasnyikovokra is bukkantak lakóépületekben, illetve a támadók által használt járművekben.
Két személyt tartóztattak le, valamint további négy civilt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy kapcsolatban álltak a támadókkal.
Négy ember meghalt, miután tűzharc alakult ki a koszovói kolostornál, ahol fegyveresek barikádozták el magukatAz incidens nemzetközi aggodalmat keltett a Szerbia és Koszovó közötti újabb eszkaláció veszélye miatt. Albin Kurti koszovói miniszterelnök azt állította, hogy Szerbia által támogatott bűnözők követtek el terrortámadást. Vjosa Osmani koszovói elnök szerint országa ellen indítottak támadást. Teljesen másként értékelte az eseményeket Aleksandar Vucic szerb elnök, aki szerint a szerbek „fellázadtak, mert nem akarták tovább elviselni Kurti terrorját”. Tagadta, hogy a belgrádi hatóságoknak bármi közük lenne az esethez. Úgy vélte, „csak idő kérdése” volt, hogy „a koszovói rendőrség által üldözött szerbek mikor tesznek valamit saját védelmük érdekében”.
Nem igazán támasztják alá Vucic állításait – miszerint szegény fellázadt szerbekről van szó – azok a felvételek, amelyeket a pristinai kormány tett közzé.
Ezeken gyalogsági harci fegyverekkel és golyóálló mellényekkel felszerelt férfiak voltak láthatóak, valamint egy dzsip és egy páncélozott szállítójármű, tehát igencsak felkészültek az akcióra.
Megfigyelők is úgy látják, s az események lefolyása is arra utal, hogy a manővert komoly szakmai felkészülés előzte meg és valóban – ahogy Pristina jelezte – profik irányíthatták az akciót.
Az ENSZ koszovói missziójának (UNMIK) vezetője, Caroline Ziadeh határozottan elítélte az incidenst, akárcsak Josep Borrell, az EU külügyi vezetője. „Ezeknek a támadásoknak azonnal véget kell vetni” – jelentette ki Borrell. Ziadeh azt is követelte, az elkövetőket vonják felelősségre.
Májusban komoly zavargások voltak a térségben. Körülbelül 50 szerb tüntető és a NATO békefenntartó erő, a KFOR több tucat katonája sérült meg, köztük magyarok.
Harminc fegyveres barikádozta el magát egy kolostorban, miután lelőttek egy rendőrt KoszovóbanEgy rendőr meghalt, egy pedig megsebesült Koszovóban