Magyarország azon kevés országok egyike volt, ahol új módon kérdőjelezték meg az igazságszolgáltatás függetlenségét, ami aztán modellként szolgálhatott más országok számára – idézte Matusik Tamás az Országos Bírói Tanács (OBT) elnökének szavait a Szabad Európa, miután a magyar bíró az általa vezetett testület nevében átvette a 94 országot tömörítő, idén hetvenéves Nemzetközi Bírói Egyesület (IAJ), a bírák legnagyobb világszervezete díját a bírói függetlenségért. Az elismerést az IAJ a szeptember 18-án megkezdődött éves közgyűlésén Tajpejben ítélte oda az OBT-nek.
– Mi, magyar bírák, az elmúlt években a bírói függetlenség megsértésének számos formájával szembesültünk: jogszerűtlen kényszernyugdíjazások, szabálytalan bírói és vezető bírói kinevezések, a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása, igazságtalan fegyelmi kezdeményezések, lejárató kampányok, munkahelyi diszkrimináció; és jelenleg nálunk a legalacsonyabb a bírói fizetés az Európai Unióban – hangsúlyozta Matusik Tamás, aki felhívta a figyelmet a szolidaritás és a közös jogállami értékek melletti kiállás fontosságára is.
Mint mondta, a szerencsésebb országok bírái azt gondolhatják, hogy a bírói függetlenség csorbítása velük nem történhet meg, mert régi demokratikus hagyományaik pajzsot jelentenek a populista próbálkozásokkal szemben, de ő ezzel nem ért egyet. Szerinte az a szomorú hír, hogy a jogállamiság elleni trükkös manőverek bárhol felbukkanhatnak, még a régi demokráciákban is.
Abért János, az OBT szóvivője a Szabad Európának úgy nyilatkozott, hogy hatalmas elismerésnek tartja a díjat, különösen, hogy annak indoklásában elhangzott: „A bírói tanács minden esetben fellépett a demokratikus értékek védelme érdekében, és minden tőle telhetőt megtett a bírói függetlenség védelmezéséért.” A díjat megkapta még egy afgán bírónő és egy tunéziai bíró is, olyan országok bírái, ahol komoly üldözést szenvedtek a független bírók, mégis igyekeztek kiállni magukért.
Megcáfolták Gulyás Gergelyt, nem újráznak az Országos Bírói Tanács jelenlegi tagjaiKonferenciát tartott a Kúria a bírói függetlenség garanciáiról, csak éppen az Országos Bírói Tanácsot, a legnagyobb bírói szervezetet és a szakmai szervezeteket nem hívták meg rá