A bírói függetlenség intézményes garanciái címmel tart ma konferenciát a Kúria, amelyre azonban sem a bírák önkormányzati szervét, az Országos Bírói Tanácsot, sem a legnagyobb bírói egyesületet, a MABIE tagjait, de a témával foglalkozó szakmai szervezeteket sem hívták meg - számolt be a Facebookon az Amnesty International Magyarország.
A szervezet azért még próbálkozott egy kicsit, öt nappal korábban regisztrált, de „helyhiányra” hivatkozva a képviselőit így sem engedték be. Ezzel sem voltak egyedül, és még ekkor sem adták fel, ma reggel vittek magukkal széket is a rendezvényre, hátha így beengedik őket, de így sem jártak sikerrel.
Az Amnesty International szerint fontos lett volna, hogy a Kúria egy kicsit komolyabban vegye a nyilvánosságot, különösen most, amikor a kormánynak az utóbbi évek legnagyobb bírósági reformcsomagját kellene március végéig hatályba léptetnie az uniós forrásokért cserébe - emlékeztettek. Hozzátették, azért is szerettek volna ott lenni, hátha kiderül, mit gondol a bírósági szervezetrendszer csúcsintézménye a tervezett módosításokról, ők ugyanis elzárkóztak a véleményük nyilvánosságra hozatalától.
Az Amnesty International Magyarország, az Eötvös Károly Intézet és a Magyar Helsinki Bizottság mindenesetre úgy véli, hogy a kormány által javasolt módosítások semmi esetre sem jelentenék a bíróságok függetlenségének teljes körű helyreállítását és megerősítését, azok kizárólag az Európai Bizottság szupermérföldköveihez kapcsolódnak. A több mint egy évtizede fennálló alapvető problémák – például az Alkotmánybíróság függetlensége vagy a bírák véleménynyilvánítási szabadságát korlátozó rendelkezések – megoldásához sokkal többre lenne szükség, erre azonban látszólag nincs kormányzati szándék - olvasható az Amnesty közleményében. Ráadásul a javaslat a szupermérföldkövek vonatkozásában is nagyon vegyes képet mutat, számos ponton például csak részben vagy látszólagosan felel meg az ott rögzített vállalásoknak.
Nagyon aggódik a Kúria elnöke, amiért nyilvánosan támadják a testület bíráit