;

Kína;Orbán Viktor;Hszi Csin-ping;

- Itt a bejelentés, októberben Kínába utazik Orbán Viktor

Ha Kínáról van szó, a miniszterelnök fenntartásai egyszerűen elillannak a máshol és máskor rendre kárhoztatott kommunizmussal szemben is.

Hszi csin-ping (Xi Jinping) elnök, a Kínai Kommunista Párt főtitkára meghívására októberben Kínába utazik Orbán Viktor magyar miniszterelnök – derül ki a Privátbankár cikkéből.

A portál cikke szerint a meghívásról Nádasi Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Magyar-Kínai Tagozata elnöke tett bejelentést a 134. Canton Fair nevű vásár alkalmából tartott sajtótájékoztatón az ismert szólam kíséretében, vagyis hogy Magyarország szeretne Kína európai hídfőállása lenni. Orbán Viktor sajtófőnöke, Havasi Bertalan a Privátbankár kérdésére megerősítette az információt, hozzáfűzve, a miniszterelnök az Egy övezet, egy út infrastruktúra-fejlesztési és befektetési projekt konferenciáján is részt fog venni.

Az Egy övezet, egy út Kína első számú külföldi befolyásszerzési kísérletének számít. Arról szól, hogy a távol-keleti nagyhatalom utakkal, kikötőkkel és gázvezetékekkel köti össze Ázsia, Európa és Afrika, országait. Összesen 65 országot érint, az Európai Unió pedig már öt éve sem rajongott érte túlságosan, a gyanúja szerint el a pekingi vezetés csak gazdasági és politikai befolyási zónakialakítására törekszik vele. Ennek a jele, hogy a kétoldalú szerződésekben, amelyeket a pekingi vezetés egy-egy ország elé tesz, szerepel két kifejezés, a „community of common destiny” és a „community of shared future for mankind”, vagyis a „közös sors” és a „közös jövő”, és nem mindössze fellengzős, ártalmatlan kijelentésekről van szó, a bennük szereplő közösség szót ugyanis ugyanazzal a karakterrel jelölik, amelyet az Európai Unióra is használnak. 

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen a hivatalos látogatáson Kínában tartózkodó Orbán Viktor miniszterelnök koszorúz a pekingi Tienanmen téren 2017. május 13-án

Ez pedig feketén-fehéren azt jelenti, hogy Kína egy olyan szerződést akar aláíratni a vele kapcsolatba lépő országokkal, amelyben EU-tagországok közötti együttműködést vár el a másik féltől egy, az ő vezetésével kialakított szövetségben. Nem véletlen, hogy Olaszország mostanában próbál szabadulni Kína öleléléséből. (A „közös sors” kifejezést Kína 2012-ben egy Tajvan visszaszerzéséről szóló dokumentumban használta először.)

Ha Kínáról van szó, Orbán Viktor fenntartásai egyszerűen elillannak a máshol és máskor rendre kárhoztatott kommunizmussal szemben is. Ennek a jele volt, hogy a 2017-es pekingi látogatásan simán megkoszorúzta a kommunista emlékművet azon a Tienanmen téren, ahol 1989 nyarán a kínai néphadsereg vérbe fojtotta a diáktüntetéseket. Az összetűzésekben hozzávetőlegesen 1500-3000 ember halt meg.

Ravasz Ábel szociológus, aki a szlovák liberális párt jelöltjeként próbál magyar képviseletet biztosítani a pozsonyi törvényhozásban, csekély esélyt lát arra, hogy magyar párt is bejusson a parlamentbe.