A határon átívelő együttműködés megerősítéséről beszélt Kárpátalja ukrán közigazgatási vezetőivel Beregszászon Novák Katalin, élesen eltérve az Orbán-kormány eddigi Ukrajnával ellenséges hangnemétől. A megyei kormányzat közlése szerint a ma Kijevbe látogató köztársasági elnök találkozott a helyi katonai igazgatás és a regionális tanács képviselőivel, a Kárpátalja megyei és a beregszászi vezetéssel, akikkel kitért a háború kitörése óta elindult programokra: így az ukrajnai menekültek támogatására, a humanitárius segítségnyújtásra. Szó volt környezetvédelmi, oktatási, kulturális és egyéb kezdeményezésekről is.
A kárpátaljai magyarság vezetőit megoldásra váró problémáikról kérdezte Novák Katalin - mondta el a Népszavának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.
Volodimir Csubirko, a megyei Tanács elnöke a kedd reggeli találkozóról azt mondta, Novák Katalin személyében „van Magyarországon szövetségesünk, aki támogatja Ukrajnát függetlenségében és szuverenitásában. Fontos, hogy ehhez hasonlóan Budapest is megváltoztassa a Kijevet érintő politikáját” - tette hozzá, nyilvánvalóan az Orbán-kormány ellenséges lépéseire és nyilatkozataira utalva.
Megoldásra váró problémáikról kérdezte Novák Katalin a kárpátaljai magyarság vezetőit. Mint Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke a Népszavának elmondta, a kárpátaljai politikai szervezetek és történelmi egyházak vezetőivel tartott szűk körű találkozón az államfő segítséget kért ahhoz, hogy melyek azok a kérdések, amelyeket mai kijevi látogatásán Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tervezett kétoldalú találkozóján érdemes hangsúlyosabban felvetnie.
„Az alapgondolat az volt, hogy ukrán állampolgárként elsősorban azokhoz a jogokhoz ragaszkodnánk, amelyeket Ukrajna alkotmánya számunkra biztosít”
– hangsúlyozta Zubánics László, rámutatva, hogy Ukrajnában az utóbbi időben beszűkítették a magyarok és más, nem ukrán etnikumú állampolgárok mozgásterét, ezért kapaszkodnak a még változatlan alkotmányba. Sürgették emellett az államközi megállapodás értelmében létrehozott, de évek óta nem ülésező szakértői vegyesbizottságok munkájának a felújítását a két ország közti vitás kérdések rendezésére. „...hiszen a legmagasabb szintű találkozókra általában akkor kerül sor, ha már van miről beszélni.”
Zubánics szerint mind az egyházak, mind a civil és szakmai szervezetek vezetői egybehangzóan kifejtették, hogy nekik ukrán állampolgárként kell megélniük a mindennapjaikat”, és bár fontos az anyaország a hathatós támogatása, „mindenképpen Ukrajnának kell velünk, saját állampolgáraival ezeket a kérdéseket rendeznie”. „...egyetértünk abban, hogy Ukrajna európai integrációja – amelynek tárgyalási sorozata valószínűleg már októberben megkezdődik – olyan folyamat lesz,
ahol a kisebbségi jogok betartatása nemcsak az anyaországnak, hanem az európai uniónak is alapvető feladata lesz.”
A Zelenszkij meghívására az úgynevezett Krími Platform ülésére az ukrán fővárosba tartó Novák Katalin a két találkozó között részt vett a beregszászi Szent Kereszt Felmagasztalása templomban tartott Szent István napi ökumenikus istentiszteleten. Ünnepi beszédében kijelentette, hogy kijevi tárgyalásain el fogja mondani: „Számíthatnak a magyarokra a megtámadottak, a bajban lévők, Magyarország segít". Hozzátette: „Számítunk arra, hogy a magyarok úgy élhetnek itt, Kárpátalján, ahogy ez hozzájuk és Európához méltó". Az Ukrajnában 544 napja dúló háború kapcsán kiemelte, hogy erőt kell gyűjteni, és azért is jött, hogy ebben segítsen. „Tizenötmillió magyar ember erejét hoztam el önöknek ma Beregszászra, Kárpátaljára, Ukrajnába" – húzta alá. „Merítsünk erőt azokból az ukrán barátokból is, akikre lehet számítani".
Novák Katalin a Facebook-oldalán azt írta, örül, hogy kilenc hónap után ismét Kárpátaljára látogathatott, és a helyiekkel együtt ünnepelhette Szent István királyt Beregszászon. „Köszönöm mindazoknak, akik kitartanak, akik itt vannak, akik építik a közösségeket, és akik vezetik ezeket a közösségeket” – írta.
Novák Katalin Beregszászon: Számítunk arra, hogy a magyarok úgy élhetnek itt, Kárpátalján, ahogy ez hozzájuk és Európához méltó