A szerda hajnalban zárult, 29. Sziget Fesztivál nyeresége-vesztesége tárgyban egyelőre nem kívánt nyilatkozni lapunknak Kádár Tamás főszervező, a rendezvény mögött álló Sziget Zrt. cégvezetője. Ugyanakkor tény, hogy saját mérési rendszerük alapján a tavalyi 452 ezres látogatószám idén 420 ezerre apadt. (Ebben egy teljes időszaki bérletes látogató hatnak számít. A főszervező a legalább egy napig kilátogatók számát 200 ezerre becsüli. E szám fele külföldi. Igaz, ők jellemzően több napos bérlettel tartózkodnak kint.) Lapunknak a kevesebb vendégszámot, ezzel pedig a tavalyinál várhatóan szerényebb nyereséget már a rendezvény előtti sajtóbejáráson is megelőlegezte.
Ennek egyik indoka, hogy a 2020-as, végül elmaradt rendezvényük előzetes vásárlóiból több ezren megőrizték bérletüket. Ők tavaly voltaképp egy, a Covid-járvány után amúgy is világszerte érzékelt létszámhullámként jelentkeztek. Ez a lendület mára enyhült. A másik okot a világjárvány után megugró nyugat-európai repülőjegyárakban látja. A napijegyeladások ugyanakkor kedvezően alakultak. Így 2023-as látogatószámukon nem lát semmilyen szégyellnivalót.
Ma indul a 29. Sziget, a szervezők kevesebb látogatóra és szerényebb nyereségre számítanakAz ugyanakkor, hogy a főszervező tavaly a fesztivál után megkeresésünkre már nyereséget valószínűsített, kétségessé teszi, hogy a rendezvény idén egyáltalán kedvező szaldóval zárt-e, avagy veszteségbe csúszott, netán a mérleg visszaállt az első évtizedekben oly jellemző nullszaldóra. (A Sziget Zrt. tavaly 355 milliós adózott nyereséget ért el. Bár ez az adat nyilván kedvezőbb a 2020-as és 2021-es kényszerszünet alatti, 1,4 milliárdos, illetve 800 milliós veszteségnél, az azt megelőző „békeévek” adatánál szerényebb. Igaz, a tavalyi szint magán tükrözi az akkor még megtartott, soproni Volt fesztivál „nagy”, illetve Balaton Sound „szerény” veszteségét. Bár idén a Voltot anyagi okok miatt már nem tartották meg, egyelőre a Balaton Sound se fordult termőre.) A fesztivál költségvetése mintegy negyedével nőtt, 15 milliárd körüli összegre ugrott, miközben a zrt. tavalyi, további két nagyfesztivált is magába foglaló összbevétele rúgott 17 milliárdra.
Úgy véli, kedvezményes árú, budget food-kezdeményezésük bevált. Azon vállalkozók ellen, akik kibújtak a kezdeményezés érdemi teljesítése alól, a fesztivál alatt nem alkalmaztak ellenintézkedést. Ugyanakkor szerinte ilyenkor is a vevők hoznak döntést a pénztárcájukkal. De az esetleges visszásságok a rendezvény utáni összegzés során segítik a vendéglátósok jövőbeni szűrését. (Az általunk megkérdezett büfések üzletileg sikeresnek értékelték a fesztivált.) A jövőre nézve a főszervező a vendéglátás színvonalának további emelését is ígéri.
Míg tavaly a Szigeten még belefuthattunk 2500 forintos ételekbe, idén ennyiért inkább csak budget food kaphatóJelenleg is fut és még szombat este 8-ig tart a 2024-es Sziget „super early bird”-bérleteinek árusítása. Ezek számításunk szerint kétségkívül 15 – a VIP esetében tíz – százalékkal olcsóbbak a tavalyi „super early bird”-akció árainál. (Az idei kapuárak pedig 40-46 százalékkal magasabbak voltak.) Sőt, mi több, ezúttal 21 év alattiak, illetve magyar diákigazolvánnyal rendelkezők számára új bérlettípust vezetnek be, amiért a még holnapig tartó akció során 69 900 forintot kérnek. Bár a 2024-es többi belépő tervezett árait nem fedte fel, megerősítette, hogy a 21 éven aluliak és a diákok számára mindvégig biztosítják a többinél olcsóbb bérletet. Ezzel nem titkolt céljuk a közönség fiatalítása. Emellett pedig a napijegyek, illetve 3 napos bérletek helyett inkább a rendezvény teljes időtartamára jogosító bérletek értékesítésére helyeznék a hangsúlyt. Míg különböző – akár légi – közlekedési társaságokkal közvetlen Sziget-járatok indításáról is tárgyalnak, a nyugat-európai repülőjegyárak csökkenésében is bízik.
A Sziget elleni, a 18 évnél idősebbek számára korábban kiadott, angol nyelvű online reklámfilmjükben két nő között elcsattanó csók miatti, elsősorban a kormánypártokhoz kötődő, politikai támadásokról „nem hallott”. Az ennek kapcsán állítólag megindított fogyasztóvédelmi eljárásról hivatalos értesítést nem kaptak.
A péntek éjjel és szombat kora hajnal között a kijáratnál több órán át feltorlódott tömeg kapcsán semmilyen szakmai hibát nem vétettek, emiatt nem is szükséges eljárásrendjeik módosítása – szögezte le. A torlódás oka, hogy a K-híd jelenlegi műszaki állapotában a 2020 előtti szintnél kevesebb embert engedhetnek át egyszerre. Bár vész esetén a Demeter Szilárd-féle Petőfi Kulturális Ügynökség területéhez tartozó, a rendezvény ellátásában most is kulcsszerepet játszó H-hídon is kiengedhetnék a tömeget, ilyen helyzet nem állt fenn – szögezte le. A K-híd felújítása a tulajdonos, vagyis a főváros dolga, amit maguk is szorgalmaznak, különös tekintettel az általuk kifizetett, évi, inflációval növelt, 150 milliós területbérleti díjra.
Annak kapcsán, hogy a svéd Yung Lean idén a Sziget történetében már másodszor mondta le mindössze néhány órával a kezdés előtt nagyszínpados – történetesen a legnagyobb sztár, Billie Eilish előtti – fellépését, a főszervező reményét fejezte ki, hogy előbb-utóbb megvalósul az előadás. Idén is egy sikeres, jókedvű, barátságos, el- és befogadó rendezvényt zárhattak, de jövőre még tovább fokozzák a fesztiválélményt – összegzett Kádár Tamás.
„Aki a Szigetre látogat, általában nem háborúzni jön”