Nem volt szándékos. hogy miközben Ukrajnáé előkelő helyre került két fa takarja el Oroszország zászlaját a Sziget Fesztivál bejáratánál – mondta a Népszava kérdésére Kádár Tamás fő szervező szerdán, a rendezvénysorozat bejárásakor. A fő szervező azt gyanítja, munkatársai egyszerűen csak sorrendben vették elő és függesztették ki a molinókat, diplomáciai botrány pedig tavaly sem volt sem az ukrán és az orosz, sem a kínai és a hongkongi zászló elhelyezéséből.
– Aki a Szigetre látogat, általában nem háborúzni jön – kockáztatta meg Kádár Tamás, aki nem hiszi, hogy politikai állásfoglalást kellene tenniük.
A fő szervezőt faggattuk arról is, mit jelent pontosan, hogy a Sziget Fesztivál bekerült a Green Deal Circular Festivals (GDCF) együttműködésbe Hollandia kormányával. Ez az együttműködés a hivatalosan a fenntarthatóságról szól, és bár egy ilyen rendezvénysorozat 100 százalékig nem lehet fenntartható – magyarázta Kádár Tamás –, van módszer, hogy a Sziget Fesztivál ökológiai lábnyoma kisebb legyen. Ebből a szempontból nem annyira a szén-dioxid-kibocsátásnak, hanem inkább az újrahasznosításnak van jelentősége. Amíg a repohár-rendszert nem vezették be, minden évben 1,6 millió darab eldobott műanyag pohárral kellett számolniuk, a szemét nagyrészt most már a sátrakból és más kempingfelszerelésekből áll. Ennek az az oka, hogy többe kerül csomagot feladni a repülőtéren, mint itt Magyarországon sátrat venni, ezért sokan inkább itt szereznek be, de aztán hátra is hagynák mindent.
A Sziget Fesztivált nem érinti az Orbán-kormány homofób törvénye, Kádár Tamás legalábbis nem tud arról, hogy előadó-művészeti tevékenységet folytató rendezvénysorozat a hatálya alá esne úgy, ahogyan az üzletekben már LMBTQ témájú könyveket fóliáznak. – A Magic Mirror sátor tavaly volt húszéves. Sok mindent láttunk már, de nem gondoljuk, hogy a törvény hatálya alá esnénk – mondta a fő szervező. Fekete Norbert videója.
Ma indul a 29. Sziget, a szervezők kevesebb látogatóra és szerényebb nyereségre számítanak