Tibor Gašpar korábbi szlovák országos rendőrfőkapitány múlt pénteki letartóztatása nyomán az Orbán-kormány újfent kiállt Robert Fico mellett. Nem először és vélhetően nem is utoljára. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, illetve Menczer Tamáss külügyi államtitkár azt állította, hogy a szlovák hatóságok politikai megfontolásokból belenyúltak a teljes gőzzel zajló szlovák kampányba azzal, hogy letartóztatták a Fico-párt, a Smer listájának 9., helyén álló volt rendőrfőkapitányt. Tibor Gašpart, mint megírtuk, súlyos korrupciós vádak miatt vették őrizetbe pénteken, majd vasárnap elengedték, szóval a politikussá vált volt főrendőr szabadlábon védekezhet. Tibor Gaspar ellen nem ez az első korrupciós vád és eljárás, maga a pártelnök Robert Fico is csupán eljárásbeli hibák miatt szabadult meg az ügytől.
Ennek ellenére az Orbán-kormány nyíltan támogatja a „baloldali”, magát szociáldemokratának nevező politikust.
Sőt, annak ellenére, hogy a szlovákiai magyarok körében talán a legelutasítottabb szlovák politikus, a Robert Ficóval való együttműködésre buzdítja az ott élő kisebbségi közösséget.
Az sem zavarja a budapesti kabinetet, hogy ezzel nagy dilemma elé állítja ottani magyar szövetségesét, az egykori MKP uralta Magyar Szövetséget.
Szijjártó Péter 2022 december elején diplomáciai feszültséget keltett azzal, hogy pozsonyi hivatalos útján közös sajtótájékoztatót tartott az ellenzéki politikussal. Ekkor jelentette ki, hogy Robert Fico kiérdemelte és megérdemli a magyar emberek és Magyarország tiszteletét. (Emlékeztetőül, a legtöbb, magyarokat sújtó törvényt, köztük a nyelv- és állampolgárságit a korábbi Fico-kormány idején hozták meg.)
Sortüzet zúdított a budapesti diplomácia Ódor Lajos pozsonyi kormányáraSzijjártó Péter után Menczer Tamás is lángpallossal védelmezi a magyarellenes Robert Fico pártjátJanuárban kiderült ki, hogy szeptemberben előrehozott választás lesz Szlovákiában, Robert Fico február elején már exkluzív nagyinterjút adott a magyar köztelevíziónak. Ebben is leszögezte, legfontosabb célja egy olyan stabil kormánytöbbséget létrehozni Szlovákiában, mint amit Magyarországon Orbán Viktor és a Fidesz teremtett. A szlovák szociáldemokrata politikus megerősítette, gyakorlatilag minden kérdésben egyetért Orbán Viktorral, legyen szó az orosz-ukrán háborúról, az Oroszország elleni szankciókról, az EU-ról vagy migrációról. Hangsúlyozta, kormányra kerülése esetén feladatának tekinti a gazdaság stabilizálását, az elszabadult infláció és energia árak kezelését, ehhez pedig a Magyarországon bevezetett intézkedéseket is mintául fogjak venni. (Megjegyeznénk, hogy mára Szlovákiában a magyar modell nélkül is 9,7 százalékra esett vissza az infláció.)
Robert Fico azonban nyerésre áll, a Smert érintő újabb korrupciós ügy aligha írja át a választási opciókat. Pártja hónapok óta töretlen kúszik felfelé, minden felmérés szerint meg is nyeri a szeptember 30-i előrehozott választást. Kormányt azonban önállóan továbbra sem tudna alakítani, koalíciós partnert is nehéz lesz találnia a jelenlegi pártmezőnyben.
Szlovákiában havonta közlik a pártok támogatását mérő közvélemény-kutatásokat, augusztusban is a Smer nyerte volna a voksolást. Robert Fico pártja 23,3 százalékkal vezet, második helyen a jelenleg parlamenten kívüli Progresszív Szlovákia (PS) áll 17 százalékkal. Utóbbi párt egyik alapítója Zuzana Čaputová, a 2017-ben létrejött alakulat elnökjelöltjeként nyerte el 2019-ben államfői mandátumát.
Nem indul újra Zuzana Čaputová a szlovák államfői székért Markó Béla: Hol vannak itt államférfiak?Harmadik helyen a Smerből kivált szociáldemokrata Hlas áll 11,5 százalékkal, Peter Pellegrini volt miniszterelnök vezetésével. A Hlas idén januárig vezette a népszerűségi listát, de azóta egyre lejjebb csúszik. Többek között azért, mert potenciális szavazótábora megegyezik a Smer-ével, Fico végsőkig fokozott populizmusával hódítja el szavazóit. Negyedik a szlovák sajtó és politikai szereplők által gyakran csak fasisztákként emlegetett Republika 7,5 százalékkal. Bejutna még 6 százalékkal Ján Slota egykori pártja, az SNS, átlépné a küszöböt a jobboldali populista Sme Rodina és a konzervatív KDH is.
A számok azt mutatják, ha nem történik radikális változás szeptember 30-ig, bármely pártnak nehéz lesz működő koalíciót felállítania, Pellegrini nélkül viszont senki sem fog tudni többséget összehozni.
A magyar pártok egyike sem számíthat parlamenti mandátumra, hiába fedte meg őket Tusnádfürdőn nyilvánosan Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök ugyebár a szlovák politikum és diplomácia haragját magára zúdítva elégtelennek nevezte a szlovákiai magyar pártok teljesítményét, hozzátéve, hogy „Ennél azért többre van szükség, ha valaki a hazáért akar dolgozni az elszakított országrészekben”.
Parlamenti küszöb alatt a szlovákiai magyarok