;

Szlovákia;Szijjártó Péter;Menczer Tamás;

Az Európában elszigetelt Orbán Viktor reménykedik Robert Fico szeptemberi választási győzelmében, a magyar diplomácia rendre kiáll a korrupcióval vádolt EU-szkeptikus, az ukrajnai háború kapcsán azonos elveket hirdető szociáldemokrata politikus mellett

- Sortüzet zúdított a budapesti diplomácia Ódor Lajos pozsonyi kormányára

Az Orbán-kormány antidemokratikus politikáját érő bírálatokat rendre belügyekbe való beavatkozásként értelmező budapesti kabinet a szlovák bűnüldözési hatóságokat bírálja minősíthetetlen stílusban.

Sortüzet zúdított a magyar diplomácia vezetése a magyar nemzetiségű miniszterelnök, Ódor Lajos vezette szlovák kormányzatra. Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter még szombaton, Menczer Tamás külügyi államtitkár vasárnap reagált a diplomáciában szokatlan hangnemben arra, hogy a szlovák Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) korrupciós bűncselekmények vádjával őrizetbe vette a korábbi országos rendőrfőkapitányt, Tibor Gašpart, aki a Robert Fico vezette Smer-SD színeiben képviselői mandátumért indul a szeptember végi előrehozott parlamenti választáson.

Az Orbán Viktorral jó viszonyt ápoló Robert Fico volt miniszterelnök, az előrehozott választás legnagyobb esélyesének számító párt elnöke Gašpar pénteki őrizetbe vételét azonnal pártja elleni támadásnak és a választásokba való „durva antidemokratikus beavatkozásnak” nevezte. Vasárnapra már szabadon is engedték a volt rendőrfönököt, aki a továbbiakban szabadlábon védekezhet.

Fico szavaira reagálva Ódor leszögezte: –A rendőrség és a rendvédelmi szervek függetlensége az egészséges társadalom alapfeltétele. Hagyjuk őket, hogy végezzék a munkájukat, és várjuk meg, hogy tájékoztassanak arról, hogy mi és miért történik”. Hozzátette, hazugság, hogy a miniszterelnök vagy a kormány bármilyen módon aktívan részt vesz az ügyekben, vagy a nyilvános adatokon túl kaptak tájékoztatást az ügyben.

Ezek után az a Szijjártó Péter, aki minden, az Orbán-kormány antidemokratikus, illiberális intézkedését, Putyin-barátságát bíráló nemzetközi bírálatot a magyar belügyekbe való beavatkozásnak minősít és „több tiszteletet” követel, hangsúlyozva, hogy a magyar kormány nem avatkozik be más országok belügyeibe, szombaton közösségi oldalán azt írta: „világszerte hajtóvadászat zajlik a nemzetközi liberális mainstreammel felvállaltan szembehelyezkedő, a nemzeti érdekeket képviselő politikusokkal szemben”. Azt állította, hogy az Egyesült Államokban vádemeléssel próbálják ellehetetleníteni a következő elnökválasztás szerinte legesélyesebb indulóját, Donald Trumpot, Bosznia-Hercegovinában is vádat emeltek a szerb közösség vezetőjével, Milorad Dodikkal szemben, Szlovákiában pedig a közelgő parlamenti választás legesélyesebb pártjának egyik vezető politikusát letartóztatták.

A magyar külügyminiszter állásfoglalására pártvezetők sora reagált, jelezve, hogy Szlovákia belügyeibe való beavatkozásnak, az államközi kapcsolatokat veszélyeztetőnek tartják azt. Emlékeztettek: Szijjártó megnyilvánulása ellentmond az alapvető diplomáciai szokásoknak is. Simon Zsolt, a Magyar Fórum párt elnöke azt mondta: Nem ez volt az első alkalom, hogy Szijjártó a Smert támogatta. Magyarként azt kell mondanom, hogy a gyomrom fordul fel mindettől.

Menczer Tamás külügyi államtitkár vasárnap főnökét is túlszárnyalva, minősíthetetlen stílusban, hetyke arroganciával oktatta ki a szomszédos országot. „Értek és megértek én mindent, kedves szlovák kollégák, de mégis… Nekünk sem tollas a hátunk, és nem most jöttünk a 6:20-assal. Láttam, a nagy felzúdulást szlovák oldalon Szijjártó miniszter úr tegnapi posztja után, …. Hirtelen szlovák oldalon azok is érzékenyek lettek a „belügyekre”, akik egyébként örömmel foglalkoznak más országok, például Magyarország belügyeivel. Mi nem mások belügyeivel foglalkozunk. Mi a lólábbal foglalkozunk. Ami kilóg. Ordítóan kilóg. Ugyanis nyilván teljesen és tökéletesen véletlen az, hogy 48(❗️) nappal a választás előtt ért oda az eljárás, hogy a politikust le kellett tartóztatni. …Ez - itt Európában - viszonylag szokatlan kampánymegoldásnak számít" – írta Szijjártó jobbkeze.

Gašpar nem először került a szlovák bűnüldözés látókörébe. Most három rendbeli korrupcióval vádolják, de vádlottként szerepel a szlovák politika legnagyobb botrányában, a Tisztítótűz-ügyben is, amelyben azzal gyanúsítják, hogy Fico miniszterelnöksége idején ő maga volt az egyik feje a rendőrségen belül kialakult maffiaszervezetnek. Ezzel nyilván a budapesti külügy vezetői is tisztában vannak, mint ahogy azzal is, hogy az oknyomozó újságíró Jan Kuciak és menyasszonya meggyilkolása ügyében indított nyomozás a Fico-kormányzat csúcsáig érő maffiát leplezett le. Rendőrségi vezetők és magas rangú tisztségviselők sorát buktatta meg már a Tisztítótűz nevű NAKA-akció a Matovič- és a Heger kormány idején, Ficót is megvádolták belügyminiszterével és Gašparral együtt. Ficot szervezett bűnözői csoport alapítása és támogatásával, adótitkok veszélyeztetésével vádolták meg 2022 májusában, majd novemberben formai, eljárásbeli hibák miatt kellett ejteni az ügyet.

Szélesebb hatáskört kapott az amerikai elnök fiával, Hunter Bidennel szembeni eljárást vezénylő államügyész, ám ez még a republikánusoknak sem tetszik.