Egy új törvénymódosítással Vlagyimir Putyin gyakorlatilag lehetetlenné teszi Oroszországban az internetes anonimitást: a továbbiakban az is illegális lesz, ha egy szolgáltatás virtuális magánhálózat (VPN) használatát javasolja, emellett igazolni kell majd a személyazonosságot az orosz szolgáltatásokba történő regisztrációk alkalmával – írta meg a hvg.hu a Torrent Freak nyomán.
A lap felidézi, hogy bár Oroszország egyelőre nem kapcsolta le magát a globális világhálóról, az Ukrajna elleni invázió kezdete óta nagyon megváltozott az orosz internet. Az orosz vezetés számos weboldalt, szolgáltatást elérhetetlenné tett, mások önként távoztak az orosz piacról. Előbbit illetően az orosz indoklás jellemzően az volt, hogy „dezinformációt” terjesztettek az ukrajnai háborúról, ami ugyebár nem is háború, hanem „különleges katonai művelet”.
Ameddig azonban Oroszország fizikailag része a globális világhálónak, a VPN-ek segítségével ki lehet kerülni néhány Putyin-féle cenzúraintézkedést oly módon, hogy virtuálisan valamely másik országba „teleportálnak”, ahol a tiltások nincsenek érvényben. Ennek fog keresztbe tenni a Kreml új lépése:
a despota által aláírt törvénymódosítások értelmében felszámolják az internetes névtelenséget, emellett az is bűncselekmény lesz, ha valahol tanácsokat adnak a VPN-es kiskapuk alkalmazásához.
Tilos lesz továbbá orosz platformokra külföldi e-mail-szolgáltatóktól származó e-mail-címekkel regisztrálni, azaz gyakorlatilag tiltólistára kerül a Gmailtől az Outlookon át az iCloudig minden. Decembertől pedig tovább durvul a helyzet:
az orosz internetes platformoknak kötelességük lesz azonosítani az új felhasználók személyazonosságát.
A szándékot nem nehéz kitalálni: a Kreml így pillanatok alatt megtudhatja, hogy ki mikor hova regisztrált és mit csinál – tehát gyakorlatilag az internetes magánélet nyomait is felszámolják. A VPN-eket ugyan nem tiltják be, az efféle szabályozások hatására azonban több szolgáltató inkább önként távozik Oroszországból.
Az új rendelkezések mindemellett a tárhelyszolgáltatók működését is szigorítani fogják: azokat a szolgáltatókat, amelyek nem szereznek állami jóváhagyást a tevékenységükhöz, gyakorlatilag illegálisnak minősítik.
Totális médiakontrollra törekszik Oroszország, már az internetet is szűrik