Robert Jenrick bevándorlásért felelős államminiszter reményei szerint a következő napokban jelentősen fog emelkedni a dél-angliai Portland Porthoz közel lehorgonyzott Bibby Stockholm úszó szállodába beköltözött illegális menekültek száma. Mint arról korábban többször is beszámoltunk, az 506 egyedülálló férfi befogadására kibérelt konténer a hét eleje óta várja lakóit. A magukat bekvártélyozottak száma a hét közepére sem érte el az ötvenet. A brit sajtó húsz menekültről állította, hogy nem voltak hajlandók betenni a lábukat a lakóhajóra, míg Jenrick szerint azóta többen meggondolták magukat.
A csoport azon az alapon állhatott ellen a beszállásolásnak, hogy a Care4Calais elnevezésű jótékonysági intézmény és a Duncan Lewis nyugat-londoni ügyvédi iroda személyre szabott jogi beadványokkal állt ki mellettük. Az érintettekkel a belügyi tárca félreérthetetlen levélben közölte, hogy nincs választás, ha azonnal nem jelennek meg a Bibby Stockholmon, minden támogatást megvon tőlük. Az eset komoly politikai vihart kavart. Meggondolatlanul fogalmazott Lee Anderson, a Konzervatívok általában is nyers elnökhelyettese, aki durva káromkodással üzente meg: „Akinek nem tetszik a vízen lebegő szállás, húzzon el a p...ba, vissza Franciaországba”. A nagy tiszteletet kiérdemelt volt legfőbb ügyész, Dominic Grieve aggodalmának adott hangot, és a The Independent portálnak elmondta:
„Ez a fajta elfogadhatatlan nyelvezet el fogja riasztani a szavazókat és megerősíti a véleményt, hogy a Konzervatív Párt gonosz és elvetemült.”
A volt miniszter „fülsiketítőnek” nevezte a kabinetből áradó csendet, elmulasztva Anderson elítélését. Külön is kifogásolta, hogy Alex Chalk igazságügyminiszter aktívan védelmébe vette a minősíthetetlen retorikát. A munkáspárti árnyék-belügyminiszter, Yvette Cooper a Sky News adásában nyilatkozva „egyértelműen helytelennek” nevezte a megjegyzést, hozzátéve, hogy „a kormánynak a megosztás politikájának követése helyett a problémák elhárításán kellene fáradoznia és beismernie Rishi Sunak bevándorlási koncepciónak kudarcát”. A Munkáspárt oldaláról a magát már többször lejáratott, frakciótagságából felfüggesztett Diane Abbott, Hackney North és Stoke Newington képviselője követett el súlyos hibát. Egy később kitörölt Twitter-üzenetben a szerdán Lampedusához közeli hajótörés során életét vesztett 41 menekültre utalva jelezte: „Na, ezek a migránsok valóban elmentek a p...ba. A tenger fenekére”.
Lee Anderson legalább korrekt volt, amikor a jobboldali GB News tévéműsorban fellépve „kétségtelennek” nevezte, hogy az ígéretekkel ellentétben nem sikerült megoldani a menekültügyi válságot. Megbocsáthatatlanul hibáztatta azonban a „kormánnyal szemben ellenséges balos ügyvédeket, az emberi jogi kampányolókat, a jótékonysági intézményeket és mindenki mást”. A La Manche-csatornán keresztül lélekvesztőkön érkező bevándorlók Ruandába deportálása is mindeddig jogi akadályokba ütközött.
Rendeltetési helyén a Bibby Stockholm, az uszályon több mint 500 menekültet szállásolnak majd elA nyilvánosság előtt a napokban megjelent tory vezetők „alapvetően biztonságosnak és megfelelőnek” nevezték a Bibby Stockholmot, amivel például semmi bajuk nem volt az azon elszállásolt Északi-tengeri olajkitermelő munkásoknak. Mind Alex Chalk, mind Robert Jenrick az adófizetőkre hivatkozott, akiknek „nem tetszik az eddigi rend, melyben napi 6 millió fontot (2,62 milliárd forintot) költenek menekültek négycsillagos szállodákban történő elhelyezésére”. A tűzoltók szakszervezete is nyugtalanságának adott hangot, amiért a 222 szobás, három emeletes hajó kijáratai túl szűkösek és tömegjelenetek alakulhatnak ki.
A krízis kapcsán felröppent a hír, hogy az Egyesült Királyság az EU után a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság elhagyását is fontolgatja. Jenrick a Times Radioban említette, hogy „minden szükséges lépést meg kell tenni a határok védelmében és a menekültügyi rendszer működőképessé tételében”. A kormány gyorsan cáfolta, hogy kilépne a strasbourgi szervezetből. Mint közleményében leszögezi, „betartja nemzetközi szerződéses kötelezettségeit”.
A belügyi tárca maga is bírálatok célpontja, amiért nem képes úrrá lenni a menekültstátuszért folyamodók kérvényeinek elbírálása során kialakult 173 ezres restancián.
2010-es kormányra kerülésekor a tory-libdem koalíció csak 19 ezer feldolgozatlan beadványt örökölt a Munkáspárttól.
Csekély pozitívum, hogy az Egyesült Királyság és Törökország megállapodást írt alá arról, hogy megosztják egymás között az embercsempész gengszterbandákkal kapcsolatos titkosszolgálati információikat. Közel áll a megegyezés arról is, hogy Albániához hasonlóan Törökországba is visszaküldhetők legyenek az onnan elmenekültek. Az afgán után a török a legnagyobb számban a szigetországba felkerekedő nép, az év első hét hónapjában 1486-uk szállt kishajóra egy jobb élet reményében.
Sunak gyengébb jegyei