;

brit kormány;brit gazdaság;Rishi Sunak;

Rishi Sunak családjával a kaliforniai Santa Monicában piheni ki az év fáradalmait

- Sunak gyengébb jegyei

Mielőtt 2019 óta először külföldi szabadságra utazott, a brit kormányfőt szembesítették év eleji ígéreteivel. A stréber vezető nem vizsgázott kitűnőre.

Nem szerezte meg a brit média Rishi Sunaknak azt az örömet, hogy teljes elégedettséggel kezdhesse meg évi rendes szabadságát. A 43 éves tory vezető négy év óta először kerekedett fel feleségével, Akshata Murthyval és két lányával, a 12 éves Krishnával és a 10 éves Anoushkával külföldi szabadságra. Valójában a négytagú család múlt év szeptember 6. után, amikor az édesapa váratlanul alulmaradt Liz Truss-szal szemben a konzervatív vezetőválasztáson, azonnal elutazott egy spanyol szigetre, de ott mindössze 15 órát töltött. II. Erzsébet szeptember 8-i halála azonnali visszatérésre kényszerítette a famíliát.

Sunak nem távozott "angolosan" szerda este. A kaliforniai Santa Monica tengerparti főutcáján található ötmillió fontot érő penthouse-ukba tervezett üdülés előtt átfogó interjút adott az LBC kereskedelmi hírcsatornának és válaszolt az adásba betelefonálók kérdéseire is. Ez jó alkalmat adott a sajtónak egy nyári bizonyítvány kiállítására és a bő nyolc hónapja hivatalban lévő kormányfő ez év január 4-én tett ünnepélyes ígéreteivel való szembesítésre. Akkor első számú prioritásának az infláció megfelezését nevezte. A fogyasztói árindexen alapuló számítás szerint ezt a múlt év végi maximumról, 10,7 százalékról 5,3 százalékra kellene csökkenteni, így a júniusra elért 7,9 százalék annak ellenére sem átütő siker, hogy több mint egy év legalacsonyabb áremelkedésével ér fel. A miniszterelnök, akiről a lapok minden egyes alkalommal elmondják, hogy a választók megítélése szerint nem érti meg gondjaikat, mert 730 millió fontos, közel 330 milliárd forintos családi vagyona elvakítja, az LBC-ben kérte a választópolgárokat, bízzanak benne, ugyanúgy, mint a pandémia idején. Meg fogja hozni a növekedést gátló infláció visszaszorításához szükséges nehéz lépéseket, és az árszínvonal normalizálódásával az egyelőre folyamatosan emelkedő lakástörlesztések is csökkenni fognak. Az értékelés szerint viszont nem biztos, hogy ez a 2024 vége előtt esedékes parlamenti választás előtt megvalósul. Hasonlóan nem áll még jól a kormány a GDP javítása terén, annak ellenére, hogy a brit gazdaság általában növekedni szokott. Most azonban még mindig nem érte utol a pandémia előtti színvonalat. Az angol jegybank legfeljebb 0,5 százalékos erősödésre számít 2023-ban és 2024-ben.

Rishi Sunak a sztrájkoló kórházi ápolók, a szakvizsgával még nem rendelkező fiatal orvosok, sőt újabban a specialisták számlájára írja, hogy nem sikerült megfékezni az ingyenes egészségügyi ellátást beárnyékoló várólistát, sőt az 7,2-ről 7,4 millióra emelkedett. Ha a doktorok szakszervezetének évi 35 százalékos fizetésemelési követelése a valóságtól elrugaszkodottnak tűnik is, a kormányfő tudhatná, hogy a közvélemény változatlanul támogatja a tiltakozókat. Védekezésre szorult Sunak a globális felmelegedéssel kapcsolatos döntései miatt is, hiszen a 2050-re kitűzött nettó zéró kibocsátási ígérettel szemben a napokban Északi-tengeri gáz- és olajkitermelési engedélyeket adott ki. Sunak tagadta, hogy képmutató lenne és lányait emlegette, mint akiknek "egy jobb környezetet és klímát szeretne hátrahagyni". A kormányfő családja még el sem hagyta szinte az országot, amikor Greenpeace tüntetők érkeztek meg észak-yorkshire-i választókerületi otthona elé és azt teljesen beburkolták fekete drapériával. Az olajfúrások ellen fellépők ellen nyomozás indult, de szabadlábon védekezhetnek. A mozgalom azonban feketelistára került, a kormány felfüggesztette a vele folytatott együttműködést.

A Munkáspárt stabil 20 százalékos vezetésének visszaszorításában döntő szerepet játszhat az illegális bevándorlók elleni küzdelem, ami a "Stop the Boats" néven vonult be a köztudatba. Sunak szerint "nem brit módi", hogy a bevándorlási kérelmük elbírálására türelemmel várakozókat megelőzve embercsempészek nagy veszélynek kitéve hozzák be a La Manche-csatornán keresztül ügyfeleiket. A napokban elfogadott törvény értelmében a jogtalanul érkezettek nem maradhatnak az Egyesült Királyságban. A Ruandába deportálást egyelőre megakadályozza a bíróságok közötti huzavona, de az essexi partoknál lehorgonyzott Bibby Stockholm úszóhajó már a héten fogadja első lakóit és szállodák helyett a közeljövőben katonai barakkokban és sátrakban is elhelyezhetik őket. A belügyminisztérium figyelmeztetése szerint az átkelések száma ebben az évben elérheti a 85 ezret, ami majdnem a kétszerese a tavalyi 44 ezres számnak.

Minden kritika mellett a The Times napilap szerint Sunak "megérdemel némi dicséretet, amiért elszántan próbálja stabilizálni a kormány tevékenységét, következetességet és céltudatosságot tanúsít". Azaz, ha a teljesítmény hagy is még kívánnivalót maga után, igyekezet szempontjából Sunak megérdemli az ötöst. 

Ennek keretében beszélgetni fog egyet horvát kollégájával is.