A háború nagy technikai kihívást is jelent Ukrajna számára, hiszen miközben még mindig szovjet felszereléseket kell használnia az Oroszország elleni védekezésben, számos nyugati fegyvert is bevet. Ezért a fegyverrendszerek gyakran módosításra szorulnak. Ukrajnának például sikerült úgy átalakítania saját repülőgépeit, hogy azok képesek legyenek kilőni az Egyesült Királyság a által májusban átadott Storm Shadow cirkálórakétákat. Az angol-francia gyártású robotrepülőgépek kulcsfontosságúakká váltak, hiszen több mint 250 kilométeres hatótávolságra is képesek, így ezek révén sebezhetővé tehetik az oroszok utánpótlás-útvonalait.
Most azonban Ukrajna német gyártmányú Taurus cirkálórakétákat akar, amely további segítséget jelentene a lassan haladó offenzívában. A lövedékek célba juttatásához szintén módosítani kell a repülőgépeket. A német kormány eddig vonakodik: Boris Pistorius szociáldemokrata védelmi miniszter attól tart, hogy a mintegy 500 kilométeres hatótávolságú rakétával orosz területet is eltalálhatnának az ukránok. Ugyanakkor a „német nem” egyre kevésbé tűnik biztosnak, a koalícióban mintha egyre inkább hajlanának a fontos fegyverek Ukrajnába szállítására, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Egyelőre nem világos, az ukrán gépek átalakítása mekkora technikai kihívást jelent. A német rakétákat eredetileg Tornado vadászgépekhez, Eurofighterekhez és a svéd Gripenekhez tervezték. Valószínűleg az F-16-os vadászgépekből is célba lehetne juttatni őket, amelyeket Ukrajna kapni fog a szövetségesektől. A német kereszténydemokraták külpolitikai szakértője, Roderich Kiesewetter már májusban azt mondta, hogy úgy tudja, nem kell különösebb átalakítás a Taurusok használatához.
Iparági források az FAZ-nak elmondták, hogy még azok a szovjet gyártású repülőgépek is alkalmasak lehetnének a Taurus kilövésére, amelyeket Ukrajna jelenleg használ. Annál is inkább, mert a a Storm Shadow és a Taurus felépítése között nincs döntő különbség. Ráadásul a Taurushoz hasonló rakéták hatótávolságát - ha szükséges - viszonylag könnyen, például megfelelő szoftverrel lehetne korlátozni. Vagyis meg lehetne akadályozni, hogy a lövedékekkel belső orosz területeket célpontokat támadjanak.
Ukrajna tavaly már indított amerikai AGM-88 HARM levegő-föld rakétákat szovjet MiG-29-es repülőgépeiről. Ezekkel az orosz légvédelmet kívánták gyengíteni. A fegyvereket a földi radarrendszerek ellen tervezték.
Ám nemcsak a különböző rendszerek kombinálásában mutatnak kreativitást az ukrán fegyveres erők, hanem a háború során saját fegyvereket is fejlesztenek. Ezek között olyanok is vannak, amelyek még a legtöbb NATO-ország arzenáljában sincsenek.
Ukrajna most már gyakorlatilag NATO-haderőt fejleszthet NATO-tagság nélkülAz orosz fekete-tengeri flotta elleni több támadásban is részt vettek úgynevezett ukrán gyártmányú tengeri drónok. Nemrég egy orosz tankert és egy partraszálló hajót rongáltak meg a fegyverek. A drónok vélhetően a krími hídon júliusban történt robbanásban is szerepet játszottak. Ezek olyan pilóta nélküli eszközök, amelyek robbanótöltetekkel vannak felszerelve, s a becsapódáskor felrobbannak.
A CNN múlt héten tett közzé először felvételeket a tengeri drónról, amely külsőre egy kis motorcsónakra hasonlít. A felvételek szerint a legújabb változatok súlya eléri az 1000 kilogrammot, maximális robbanótöltetük 300 kilogramm, hatótávolságuk 800 kilométer, végsebességük pedig 80 km/óra.
Rejtélyes robbanás egy orosz üzemben
Legalább 45-en sérültek meg egy heves robbanásban a Moszkvától mintegy 70 kilométerre északkeletre fekvő Szergejev Pozsad városában. A TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint a robbanás egy optikai berendezéseket gyártó üzem területén történt szerda reggel, egyelőre ismeretlen okokból. A TASZSZ tagadta azokat a találgatásokat, hogy a gyár dróntámadás célpontja lett volna.