Kiadta a parancsot Kim Dzsongun észak-koreai diktátor, hogy a hadsereg készüljön fel egy esetleges háborúra, eközben viszont kirúgta legfontosabb tábornokát, Pak Szu Il vezérkari főnököt - számolt be a CNN.
A vezérkari főnöki posztra Ri Jong Gil tábornokot nevezte ki a phenjani vezető az észak-koreai állami hírügynökség szerint. A Központi Katonai Bizottság szerdai ülésén más, vezető tiszteket is lecseréltek, érdemi részleteket azonban nem árult el az állami propagandaadó.
A CNN szerint önmagában a katonai vezetőcsere nem lenne rendkívüli dolog, ez aránylag gyakran megtörténik Észak-Koreában. Néhány főtiszt ilyenkor később más pozícióba kerül, vannak azonban, akik eltűnnek a nyilvánosság elől. Dél-koreai elemzők szerint Ri Jong Gil régóta tagja az észak-koreai katonai elitnek, pályafutása viszont elég hullámzó. Hét éve még olyan pletykák is keringtek róla, miszerint kivégezték.
A szöuli szakértők szerint a vezércserék mögött nem feltétlen büntetési szándék áll, elképzelhető, hogy a diktátor inkább azt akarja elérni, hogy senki ne szerezhessen túl nagy befolyást, s így senki ne jelenthessen veszélyt a hatalmára.
A phenjani állami hírügynökség beszámolója sokkal inkább arra összpontosított, hogy a súlyos politikai helyzetre tekintettel a hadsereget „teljes háborús előkészületnek” vetik alá, s ez volt a szerdai ülés legfontosabb napirendi pontja. A kézivezérelt beszámoló szerint „a jelenlegi helyzet, amelyben az ellenséges erők egyre leplezetlenebbek a Koreai Népi Demokratikus Köztársasággal való meggondolatlan katonai konfrontációjukban, megköveteli, hogy a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság hadserege pozitívabb, proaktívabb és elsöprő akarattal, valamint alaposabb és tökéletes katonai felkészültséggel rendelkezzen egy esetleges háború esetére.” A jelentésben az is szerepel, hogy Kim Dzsongun a múlt hét végén körbejárta a fegyver- és lőszergyárakat, és „fontos útmutatást” adott az „új lőszerek sorozatgyártásához szükséges kapacitásépítéshez”.
A CNN felidézi, hogy a phenjani háború retorika mostanában egyre erősebb, például azzal fenyegetőztek, hogy lelövik az amerikai felderítőgépeket, emellett olyan, interkontinentális ballisztikus rakéták tesztelését pörgették fel, amelyek elviekben akár arra is alkalmasak lehetnek, hogy elérjék vele az Egyesült Államok területét. Egyébként Észak- és Dél-Korea technikailag most is háborúban áll, hivatalos békeszerződést ugyanis soha nem írtak alá.
A fokozódó feszültségre tekintettel Dél-Korea korábban bejelentette, hogy augusztus 23-án országos polgári védelmi gyakorlatot tart.
Észak-Korea megerősítette, hogy ballisztikus rakétát lőtt ki a Japán-tenger irányábaAz orosz védelmi miniszter napok óta Észak-Koreában vanÉszak-Korea megerősítette, hogy őrizetbe vették az amerikai katonát, aki átszökött a határon