Szerdára újabb egyeztetésre hívta a pedagógus szakszervezetek képviselőit a Belügyminisztérium köznevelési államtitkársága, miután múlt héten azt ígérték, ekkorra válaszolnak az érdekképviseletek kérdéseire az új pedagógus életpálya törvény (státusztörvény) végrehajtási rendeletével kapcsolatban. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) vezetői azonban szinte semmilyen érdemi választ nem kaptak. Kiderült: felvetéseiket meg sem tárgyalta a kormány, Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár pedig el sem ment az egyeztetésre, az érdekvédőkkel az államtitkárság főosztályvezetője és egyik jogásza találkozott.
– Nekik semmire nem volt felhatalmazásuk, csak jegyzeteltek, így lényegében csak panaszfelvétel történt - fogalmazott Totyik Tamás, a PSZ elnöke. Pedig szerettek volna érdemi válaszokat kapni egyebek mellett a státusztörvényben ismét megjelenő, pedagógusok elleni fegyelmi eljárásokkal és a várható bérezés részletszabályaival kapcsolatban. Az egyetlen eredmény az volt, hogy
az államtitkárság képviselői ígéretet tettek arra, a nem pedagógus végzettségű dolgozók (például takarítók, technikai dolgozók, óvodákban a dajkák) esetében figyelembe veszik majd a végzettségüket, így akiknek középfokú vagy szakmunkás végzettségük van, a garantált bérminimum összegét kaphatják meg az alacsonyabb minimálbér helyett.
A szakszervezeti vezetők kifejezték tiltakozásukat az ellen a törvénytervezet ellen is, amely megszüntetné, hogy a közszférában dolgozók béréből a szakszervezeti tagdíjat köteles legyen levonni a munkáltató és átutalni a szakszervezetnek, a tagdíjak befizetéséről így mindenkinek magának kellene gondoskodnia a továbbiakban, ami bonyolultabbá tenné a folyamatot és tagok elvesztését, tagdíjcsökkenést vonhat maga után. A PDSZ ügyvivője, Nagy Erzsébet lapunknak elmondta, az államtitkárság képviselői először azzal hárították el kérdéseiket, hogy a tervezetet nem a BM nyújtotta be, hanem a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda. Végül ígéretet tettek arra, hogy tolmácsolni fogják a kifogásokat az illetékeseknek.
A tervezet ellen szerdán öt szakszervezeti szövetség, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a LIGA Szakszervezetek és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés is közös nyilatkozatban tiltakozott, a tervezet azonnali visszavonását követelve.