;

Vlagyimir Putyin;putyinizálódás;orosz gáz;KKM;Menczer Tamás;

A többi tagállami véleménytől eltérően az Orbán-kormány szerint az orosz gáz belátható időn belül nem váltható ki

- Gáz van az Orbán-kormány érveivel, a külügyi államtitkár a hétvégén hamis állításoktól hemzsegő közleményben állt ki az orosz fűtőanyag beszerzése mellett

Menczer Tamás szerint az oroszokkal kötött megállapodás fényévekkel kedvezőbb annál, amelyet korábban a baloldal kötött. Kár, hogy ez nem igaz.

A dollárbaloldalnak és a dollármédiának csak a lóvé a fontos, te nem vagy az; a dollárosok folyamatosan azt hazudják, hogy az Oroszországgal kötött gázszerződés szükségtelen és drága – indította szombat délelőttre időzített, hosszú Facebook-bejegyzését Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldali kapcsolatokért felelős államtitkára. „Gyurcsány úr új csodafegyvere, Kocsis-Cake Olivio, ez a politikai zseni, elmondta, hogy az orosz gázt el kell zárni”, vagyis szerinte „a baloldal hagyná, hogy megfagyjunk”. (Megjegyzendő: miközben a DK politikusa másfél éve, a tavalyi választási kampányban tette ezt a szövegkörnyezetéből kiragadott, a Fidesz-propaganda által kiforgatott kijelentést, azóta Nyugat-Európa gázcsapjait éppenséggel Vlagyimir Putyin zárta el, az Orbán-kormány eddig mégse tette szóvá, hogy az orosz elnök hagyná az EU polgárait megfagyni.)

A magyarországi éves gázfelhasználás 85 százaléka orosz gáz – fejtegeti az államtitkár. Ez a mennyiség belátható időn belül „nem pótolható” - véli. Vagyis orosz gáz nélkül „Magyarország megfagy”, a lakásokban nincs fűtés, az ipar leáll, a munkahelyek megszűnnek. Az orosz gáz tehát az ellátásbiztonságot, energiabiztonságot jelenti - nyomatékosítja. Szerinte „a dollárbaloldal és a dollármédia következő állítása: a gáz drága”. „Az” – írja. (Miközben eszerint a fideszes politikus igazat adna a propagandájuk által kiötölt, állítólagos „dollárosoknak”, a földgáz valójában ma már a 2021 tavaszán indult energiaválság előtti, alacsony szinteket közelíti. Igaz, a nyugati gázáresésről a kormánypropaganda közel egy éve nem vesz tudomást.)

„Elképesztő” felismerés – fogalmaz a valójában hamis állításról Menczer. Azért drága, mert van egy háború és van egy káros brüsszeli szankciós politika, amely az orosz energiaforrásokat kiszorítja Európából - véli. (A politikus által közvetített propaganda itt is átsiklik ama tény felett, hogy EU-tagországok felé tartó gázcsapokat éppenséggel az oroszok zárták el. Az így sarokba szorított tagállamok ugyanakkor már tavaly találtak maguknak más gázbeszállítót. Magyarán orvosolták Putyin politikája, így Ukrajna lerohanása kedvezőtlen gazdasági hatásait. Mi több, Magyarország kivételével, „belátható időn belül" ama tagállamok is „pótolják ezt a mennyiséget”, amelynek a csapját Putyin nem zárta el.

Mindezek nyomán a fűtőanyag piaci ára, minden ellenkező politikai és „szakmai” jóslat dacára, a háború és - a gázra ki nem terjedő - oroszellenes kereskedelmi korlátozások mellett, újfent a két és fél évvel ezelőttig megszokott szintek közelében jár.) Ha a baloldal valóban radikális árcsökkenést akar, álljon a béke mellé, és lépjen fel a káros szankciók ellen, ahogy az Orbán-kormány teszi – írja Menczer. (Megjegyzendő, hogy az Orbán-kormány eddig, feltételeik érvényesítése után, minden, Kreml elleni EU-szankciót megszavazott. A hazai energiatarifákat ma már csak az Orbán-kabinet tartja a nyugati árak felett. Az alacsony piaci szintek miatt voltaképp feleslegesen gyűlő, több ezermilliárdos rezsialapból nem nyújtanak érdemi segítséget a – javarészt az állami MVM ügyfeleként – hatalmas, tavalyi tarifákban „ragadt” vállalkozások rezsicsökkentéséhez sem. A „bal-”, vagy bármely „oldal” tehát a magas belföldi energiaárakat immár csak az Orbán-kormányon kérheti számon.) Sajnos a baloldal ezzel szemben „háborúpárti” – idézi az államtitkár a fideszes propaganda mostanában látható plakátjainak az üzenetét.

Ugyanakkor az is nagyon fontos, hogy az oroszokkal kötött megállapodás fényévekkel kedvezőbb annál, amelyet korábban a baloldal kötött” – írja Menczer Tamás, a fényéven túl más mértékegységekkel nem jellemezve a titkos irat általa vélt előnyeit. Tehát, ha a baloldali kollégák rossz megállapodást akarnak látni, vegyék kezükbe azt, amelyet ők kötöttek az oroszokkal. (Ezzel szemben a valóság, hogy - miként azt a KSH adatbázisából kiszámítottuk - míg orosz gázárunk korábban nagyjából lekövette az irányadó tőzsdét, addig az Orbán-kabinet által 2021 végén kötött gázszerződés alapján az oroszok olykor még a kétségkívül meglóduló piaci áraknál is jóval, esetenként akár havi több százmilliárddal is többet kérnek tőlünk a fűtőanyagért.)

„A dollárosok harmadik állítása az, hogy mi az oroszoktól vásárolunk gázt, ha a fene fenét eszik is” – írja a fideszes politikus. „Ez tévedés; mondhatnám, hazugság” – fogalmaz. A valóság az, hogy ők voltak azok, akik csak az oroszoktól vettek gázt. A baloldal idején ugyanis csak az oroszokkal volt hosszú távú megállapodásunk. Most van Horvátországban a Shellel is. A balosok idején semmilyen gázbeszerzési infrastruktúránk nem volt. Most viszont bármilyen irányból képesek vagyunk gázt vásárolni. Van is már megállapodás Azerbajdzsánnal, illetve „vizsgáljuk” a további katari, törökországi, romániai lehetőségeket is. (Megjegyzendő: miután Oroszország elzárta az EU-ba irányuló főbb gázvezetékeket, „vizsgálatok” helyett a Magyarországon kívüli – így a hozzánk hasonló vagy nálunk is kiszolgáltatottabb helyzetű - uniós tagországok mindegyikének sikerült az orosz gáz helyett más beszállítóra váltani, avagy gyors leválási menetrendet hirdetni.)

„Az orosz gáz tehát a biztonságunkat jelenti; aki árcsökkenést akar, álljon a béke mellé, a baloldal pedig hazudik, amiben nincs semmi új” – összegez az államtitkár.

Az MSZP szerint az államtitkár hazudik

Menczer Tamás valótlanságok tömkelegét állítja – közölte megkeresésünkre Miklós László, a Mol és az MVM korábbi vezetőségi tagja, az MSZP energetikai szakértője. A HAG elnevezésű magyar-osztrák vezetéket már 1996-ban, Horn Gyula idején átadták, vagyis az Orbán-kormány hivatalba lépésekor előtt is működött már oroszoktól független gázbeszerzési lehetőség . Az EU által támogatott szlovák, román és horvát összeköttetésről 2009-ben szintén baloldali kabinet döntött. Az orosz gázt, az Orbán-kabinet legteljesebb támogatása mellett, jelenleg azon a Szerbiából érkező, déli vezetékrendszeren keresztül kapjuk, amelynek az előző, Déli Áramlatnak nevezett változatáról kötött Gyurcsány-Putyin-megállapodást Orbán Viktor ellenzékből még „a magyar nép elleni puccsnak” nevezte.

Nem igaz, hogy 2010 előtt csak a Gazprommal létezett volna hosszú távú gázvásárlási megállapodás: röviddel a HAG-vezeték átadása után a Mol - akkor még javarészt állami nagykereskedőként - a francia Gaz de France-szal és a német Ruhrgas-zal is szerződött. A hazai gáztárolók bővítéséről szintén baloldali kormányok döntöttek. A magyar piacon is jelen lévő MET 2020-2021-ben Európa-szerte a hazai fogyasztás öt-hétszeresét forgalmazta. Ennek érdekében nem kellett Szergej Lavrov külügyminisztert a barátjuknak nevezniük és Moszkvába járniuk. A szakértő tehát nem tartja igaznak, hogy nagy mennyiségű gázt csak a Gazpromtól vehetünk. Szijjártó Péter az új orosz szerződés közel két évvel ezelőtti aláírásakor úgy fogalmazott: „megteremtettük annak lehetőségét, hogy a világpiaci ármozgásoktól függetlenül a magyar fogyasztók számára a gáz ára ne növekedjen”. A Népszavában megjelentek Miklós László szerint ezt cáfolják. Valószínűleg azzal is jobban jártunk volna, ha az új megállapodás gázárképlete, az előzőhöz hasonlóan, legalább részben nem a gáz, hanem az olaj tőzsdéjét követi - véli. (Az olajárak az elmúlt két és fél év során kétségkívül jóval enyhébb hullámzást írtak le, mint a gázé.) Ráadásul Szijjártó Péter szavai egyelőre jobban befolyásolják a kormánydöntéseket, mint Kocsis-Cake Olivióé - tette hozzá. Az EU szankciói nem vonatkoznak a földgázra: azt a Gazprom nem szállítja le a szerződések szerinti mennyiségben minden partnerének – szögezte le. Ettől függetlenül, a földgáz már 2023 júniusa óta olcsóbb a tőzsdéken, mint 2021 őszén, a háború kitörése előtt. Ezek után nem kérdés, ki hazudik – fogalmazott megkeresésünkre Miklós László.

A vártnál jobban teljesített a villamosenergia-származási garanciák (GO) nemzetközi piaca az energiaválság alatt. A forgalom és az árak emelkedtek, a keresletet pedig a növekvő fenntarthatósági elvárásoknak megfelelni igyekvő vállalati vásárlók mellett az is erősíti, hogy egyre több kereskedő is jó lehetőséget lát a piacban. A kereskedési lehetőségek bővülését az is elősegíti, hogy a GO-kat egyre több tőzsdén, így már a magyar HUPX-en is lehet adni-venni.