;

kormány;női kvóta;Novák Katalin;Varga Judit;Mager Andrea;

- Heti abszurd: A játék tisztasága és más hazai nemlátnivalók

E héten történt, hogy nem maradt egy nő sem az amúgy is hagyományosan férfiak által alakított magyar kabinetben. Pici sóhaj, ami nem azt jelenti, hogy visszasírnánk a jó miniszter asszonyt, aki szerint az Isztambuli egyezményt azért nem szabad ratifikálni, mert migránsbarát, s ellenkezne a többségi választói akarattal, különben meg a nők jogai már most is maradéktalanul érvényesülnek a magyar jogrendszerben. Avagy hiányolnánk posztjáról a volt családügyi minisztert, akitől még egy ruandai nőjogi konferencia résztvevői is elhatárolódtak az esélyegyenlőségről és a reprodukciós jogokról szőtt, nem túlzottan nőbarát (s nem is túl korszerű) nézetei okán. Vagy hogy az utolsó női tárca nélküli miniszter, a Szerencsejáték Zrt. új vezérigazgatója bármi érdemlegeset tett volna az általa „pályája csúcsának” tartott négy év során pusztán a női mivoltából fakadóan – erről az Indexnek éppúgy nem árult el semmit, mint a soron következő nyertes lottószámokról, merthogy „a játék tisztasága” megköveteli, hogy ilyesmiről ne is lehessen fogalma.

Ebből a szempontból nem ért minket veszteség, az ilyen női szereplőket a férfi politikusok csak saját mindenható hatalmuk igazolására használják, lecserélésük vagy továbbmozgatásuk nem hoz változást a magyar politikai berendezkedésben. Ám azt mások is észreveszik, hogy 27 uniós tagállam közül csak hazánkban nincs női miniszter, és nem a finnekkel kell példálózni, ahol a júniusi konzervatív fordulat után is kétharmados női fölény maradt. Hanem mondjuk az osztrák, belga, portugál, spanyol vagy a holland kormánnyal, ahol nagyjából fele-fele a nők és a férfiak aránya, bár e két utóbbi államban változás várható a kormányzó többségben, ami nem jár feltétlenül a nők háttérbe szorításával. Jelenleg picit lemaradva a svéd, a német és a francia kabinet is a kiegyensúlyozottságra törekszik a nők politikai pozícióba emelésében, míg a női miniszterek uniós átlaga 33 százalék, csak a csehek, lengyelek és a máltaiak pilinckéznek 15 százalék alatt, őket sikerült beelőznünk egy kövér nullával.

Nem egyedülálló a rendszerváltás utáni történelmünkben, hogy nincs egyetlen nő sem, akire miniszteri tisztséget bíznának (tárcát, egy nőre? ugyan már!). Az Orbán-kormányok mellett a Boross- és a Bajnai-kormányt is férfiuralom jellemezte, de Antall József, illetve Horn Gyula kabinetjében sem jutottak fontosabb szerephez a nők. Vagy csak nem emlékszünk olyanra, hogy úgy ideologizálták volna meg ezt, mint Orbán Viktor: „Vannak tehetséges hölgyek, akik talán meg is tudnák oldani, de nem csodálkozom, hogy nem jelentkeznek a feladatra.”

Ami a kétezres évek elején még lemaradásnak számított, ma már láthatóan a fejlett világ haladásával ellentétes folyamat. Ahogy a nők jogai is eltűnnek az alaptörvénybe szilárdított családszentség mögött, és a rengeteg láthatatlan munkájuk mellett legfeljebb a termékenységi ráta növelésében láthatják saját társadalmi szerepük kiteljesedését. Próbálkozni persze lehet, mondá szintén a miniszterelnök, aki csodálattal nézi a hölgyeket, akik próbálkoznak – mint hal a biciklin, meg szappanhab a hóviharban –, csak épp nem lesz mindenkiből híres Turner-festmény. Mintha csak rajtunk múlna, meg a tehetségünkön.

A ráta pedig a friss KSH-adatok szerint sem sikertörténet, a teljes családtámogatási arzenál egy év leforgása alatt csupán három tizeddel, 1,49-re tudta feltolni, míg a népességfogyás megállításához kettő körüli szám kellene. Persze lehet, hogy csak idő kell és beérik a nagy termékenységcsoda, de nézzünk kicsit távolabbra, hasonlóan 1,4-gyel birkóznak az elvbarát lengyel konzervatívok. Hiába az abortusztilalom, a családipótlék-emelés gyerekenként havi 800 złotyra (ami 70 ezer forint, hatszorosa az immár 2008 óta nem emelt hazai juttatásnak), mégis a II. világháború óta nem született ilyen kevés gyerek Európa hatodik legnagyobb gazdaságában. Egy lengyel társadalombiztosítási jelentés szerint – bár letelepedett náluk másfél millió ukrán menekült is – 2032-ig 2,75 millió új munkavállalóra lenne szükségük a rendszer fenntartásához. Ám ehhez talán be kellene fogadni afrikai és ázsiai bevándorlókat, akik a rátán is javíthatnának, erről pedig tudjuk, mi a kormányuk álláspontja. Épp mint a mienkének, kivéve persze ha kiemelt (állami) beruházásokhoz kell behozni a vendégmunkásokat, csak ne erőszakoljanak meg nőket és ne veszélyeztessék a hajdúszoboszlói fürdőturizmust. (Persze Czeglédi Gyula polgármester újabban kikéri magának a vendégmunkások elleni uszítást meg a róluk terjesztett rémhíreket, amelyek már a városa jó hírnevét sértik, holott az azóta törölt posztjával épp ő merte ki a fagyit, ami visszanyalt.)

S ha már turizmus, a Külügyminisztérium nagylelkű, ám korántsem részletes tájékoztatása szerint másfél év alatt több mint félmilliárd forintba kerültek Orbán Viktor utazásai. Ennyiből nyilván nem számottevő tétel a jótékony homállyal fedett, ügyészségi nyomozásra sem érdemes pisai kitérő, bár talán annyi pénzből is meg lehetett volna tartani egyet a most bezárt vasúti szárnyvonalakból. Csakhogy ezek eddig sem működtek gazdaságosan, ezt nyilván az arra közlekedők is belátják majd és felhagynak a panaszkodással, vagy őket is eskütételre kell kötelezni, mint májustól a pedagógusokat, hogy a nemzeti elkötelezettségüket erősítsék. Sorra kerülhetnek még a kereskedők, amennyiben nem munkálkodnak serényen az általuk felvert infláció egy számjegyűre visszaverésén, miután kieresztették őket az árstoppos kalodából (de a kék plakátoktól továbbra sem szabadulhatunk), és rendeletben legalizálták a korábban még törvényellenesnek nyilvánított, beszerzési árhoz kötött akcióztatást. Most már tényleg csak rajtuk fog múlni, a kormány mindent megtett és még annál többet is. 

A kóros birtoklási vágy nem szerelem. Egy egészséges mentalitású ember megbánja, ha durva volt, a bántalmazónak nincsenek ilyen önreflexiói. A közelmúltban történt angyalföldi gyilkosság kapcsán került ismét a közbeszédbe a kapcsolati erőszak, amelyhez a magyar társadalom többsége ijesztően áll hozzá, éppen ezért újra és újra szólni kell róla. Az SOS Krízis Alapítvány intézményvezetője, Hellenbart László beszélt lapunknak arról, hogyan segíthetünk egy bántalmazottnak, miért vigyázzunk arra, hogyan fogalmazunk, és miért nagy baj, ha a kamaszok többsége szerint egy pofon a párkapcsolatban még elmegy.