A vízumügy egyáltalán nem újkeletű, az amerikaiak már 2010 után többször szóvá tették, hogy a könnyített állampolgársági eljárás biztonsági problémákat okozhat országukban. Jeszenszky úgy tudja, hogy korábban több diszkrét jelzés is érkezett a magyar külügyi vezetéshez, hogy szükséges lenne a változtatás, vagy szigorítás, mer olyanok is hozzájutottak magyar útlevélhez és ezzel a beutazási engedély megszerzéséhez, akik vagy vásárolták a papírjaikat, vagy semmilyen módon nem feleltek meg a magyar állampolgárságnak, még magyarul sem beszéltek.
Mint megírtuk, az Egyesült Államok korátozta Magyarország részvételét az amerikai vízumprogramban, Jeszenszky Géza pedig úgy véli, teljesen jogosak az amerikai kifogások, és ezt a szigorú ellenlépést valamiféle kommunista attitűdnek nevezni egyszerűen agyrém. Az a Bayer Zsolt kommunistázik, fogalmazott a szakértő, aki maga soha nem tisztázta a múltjában megjelenő „politikai foltokat”. A volt külügyminiszter azt is képtelenségnek minősítette, hogy az amerikaiak bármilyen adatot átadnának Ukrajnának, ez a kijelentés is inkább azt a célt szolgálja, hogy az orosz-ukrán háborúban az ukránok ellen hangoljanak. Mellesleg, tette hozzá, akkor, amikor a magyar hatóságok útlevelet adnak egy olyan ország polgárának, amely egyébként tiltja a kettős állampolgárságot, akkor éppen mi vagyunk azok, akik kijátsszuk egy másik ország törvényeit. Ez önmagában is hibás lépés, még akkor is, ha erkölcsileg igazolható, hiszen a kárpátaljai honfitársaink érdekeit szolgálja. – Ám ez akkor is nehezen magyarázható, kiváltképp egy olyan kormány esetében, amely rendre érzékenyen reagál arra, ha külső bírálat érkezik a címére – mondta Jeszenszky Géza.
Biztonsági aggályokra hivatkozva szigorítja a magyar vízummentességet az Egyesült ÁllamokA volt külügyminiszter a jövőt illetően sem derűlátó, szerinte az orbáni politika egyre jobban sodródik szélsőjobbra, amelynek egyik markáns megnyilvánulása az USA-ellenesség. Megjegyezte: a magyar társadalomban egyre erősödik – a Fidesz kommunikációs offenzívájának köszönhetően – az Amerika-ellenesség. Pont fordított a helyzet, mint a pártállam idejében: akkor hiába volt erős propaganda a „bűnös jenkik” ellen, a magyarok inkább idealizálták a tengerentúli országot, most meg egyre többen el- és befogadják a kormányzati kritikát.