Debrecen;akkumulátorok;CATL;

Már előkészítik a kínai gyárat, de meglehet, a bíróság kissé meg­akasztja a kormány által szorgosan olajozott engedélyezési procedúrát

- Csökkenteni akarják a kínaiak a debreceni akkugyár területét

A beruházó cég, a CATL a környezetvédelmi engedély módosítását kérte. Az ügyben 60 napon belül dönt a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal.

A február 13-án kiadott környezetvédelmi engedély módosítását kérte a kínai CATL, mert azt tervezi, hogy csökkenti az eredeti engedélyben szereplő gyárterület nagyságát, ezáltal csökkentve az akkumulátorgyártás szennyezési körét. A módosítási kérelemről 60 napon belül dönt a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal – tette közzé a CGTN kínai állami hírportál. A hírt a Magyar Vasút vette észre.

A CATL kérelmében az áll, hogy a földhasználat optimalizálásával a kínai cég

a projekt alapterületét 277 ezer négyzetméterről 240 ezerre kívánja csökkenteni, miközben a gyár területe csaknem 13 százalékkal kisebb lesz az eredeti tervben szereplőnél.

A CGTN felidézi, hogy tavaly ősszel a magyar kormány bejelentette: a CATL-é az ország történetének legnagyobb beruházása, értéke elérheti a 7,9 milliárd eurót, és 9000 munkahelyet teremthet.

Mint lapunk is megírta, nemrég a Fővárosi Ítélőtábla másodfokú végzésével megsemmisítette azt a korábbi bírósági döntést, amelyben a Debreceni Törvényszék megtagadta a kínai CATL 3000 milliárdos debreceni óriásberuházásának leállítását. Ez azt jelenti, hogy az elsőfokú bíróságnak új eljárást kell lefolytatnia arról, hogy környezetvédelmi szempontok miatt leállítja-e az Orbán-kormány által kiemelt beruházássá nyilvánított akkugyár-építést.

A gyár környezethasználati engedélyét – többek között a vízproblémára hivatkozva – magánszemélyek, civil szervezetek és ellenzéki pártok is megpróbálták megtámadni, a közelmúltig eredménytelenül.

Ha nem így lenne, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára szerint sok pincészet elvérzett volna, és a bor kiszerelése eltolódott volna a PET-palackok felé, amely rontotta volna a magyar bor megítélését.