;

Ukrajna;Egyesült Államok;diplomácia;Szaúd-Arábia;biztonságpolitika;garancia;béketárgyalások;orosz-ukrán háború;

Andrij Jermak elnöki kabinetfőnök szerint az ukrán béketerv 10 pontjáról „több mint 50 ország képviselőivel tárgyalnak, szinte heti rendszerességgel”

- Offenzívában az ukrán diplomácia

Szaúd-Arábiában tartják a hétvégén azt a csúcstalálkozót, amelyen az orosz agresszió lezárásának elveiről tárgyalnak. A szervező Ukrajna azt állítja, békeformulájával jövőbeni konfliktusok ellen is fel lehet majd lépni.

A csúcsnak Szaúd-Arábia lesz a házigazdája – erősítette meg az értesüléseket egy magas rangú ukrán tisztviselő. Közlése szerint a találkozón Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 10 pontos béketervét fogják megvitatni, amely az orosz csapatok teljes távozását követeli Moszkva folyamatban lévő inváziója és a két hónapja indult ukrán ellentámadás erőfeszítései közepette. A Wall Street Journal (WSJ), amely "a megbeszélésekben részt vevő diplomatákra" hivatkozva elsőként számolt be a készülő csúcstalálkozóról, azt írta, a tárgyalásokra augusztus 5-6-án kerül sor Dzsiddában, mintegy 30 ország részvételével. Az amerikai lap szerint szerint ukrán és nyugati tisztviselők azt remélik, az erőfeszítések még idén elvezethetnek ahhoz, hogy a világ vezetői a konfliktus megoldását megalapozó közös elveket írjanak alá.

Andrij Jermak, Zelenszkij kabinetfőnöke vasárnap a Telegramon azt írta, hogy a megbeszélések az ukrán békeformula 10 alapvető pontjáról fognak zajlani, "melyek végrehajtása nemcsak Ukrajnának biztosítaná a békét, de olyan mechanizmusokat is létrehozna, amelyekkel jövőbeni konfliktusok ellen is fel lehet majd lépni a világban". Korábbi ukrán közlések szerint a béketerv tartalmazza Ukrajna területi integritásának helyreállítását, az orosz csapatok kivonását, az összes fogoly szabadon bocsátását, az agresszió felelőseinek bíróság elé állítását és biztonsági garanciák megteremtését Ukrajna számára. "Mély meggyőződésünk, hogy az ukrán béketervet kell alapul venni, mert a háború a mi földünkön zajlik" - hangsúlyozta Jermak.

Nyilatkozatában leírta, hogy a 10 pontról "egyénileg és csoportokban több mint 50 ország képviselőivel szinte heti rendszerességgel tárgyalnak". Hozzátette, hogy a találkozó magas rangú tisztviselők június végi, koppenhágai tárgyalásait követi. A dán fővárosban képviseltette magát többek között Brazília, India, Törökország és Dél-Afrika is. A dzsiddai csúcstalálkozóra 30 országot hívtak meg, köztük van Chile, Egyiptom, az Európai Unió, Indonézia, Lengyelország, Mexikó az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Zambia - írja a WSJ. Oroszországot az AP amerikai hírügynökség tudomása szerint nem hívták meg. A csúcsról szóló értesüléseket még sem Szaúd-Arábia, sem az Egyesült Államok nem erősítette meg.

Zelenszkij már az Arab Liga májusi dzsiddai csúcstalálkozójára is meghívatta magát, hogy megnyerje a részt vevő nemzeteket Kijev támogatására. Az arab országok ugyanis nagyrészt semleges álláspontra helyezkedtek azután, hogy Oroszország 2022 februárjában teljes körű háborút indított Ukrajna ellen - részben a Moszkvához fűződő katonai és gazdasági kapcsolataik miatt. Szaúd-Arábia az OPEC+ csoport tagjaként szintén szoros kapcsolatot ápol Oroszországgal. Az ilyen tárgyalások megrendezése azonban segít növelni Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg elismertségét, aki igyekszik enyhülést elérni Iránnal, és békét szorgalmazni a királyság és az iszlám köztársaság évek óta tartó jemeni háborújában.

Jermak vasárnap azt is elárulta, hogy Ukrajna a jövő héten tárgyalásokat kezd az Egyesült Államokkal egy biztonsági garanciákról szóló kétoldalú megállapodásról. A tárgyalások, mint mondta, a legfejlettebb ipari országokat tömörítő G7 csoport vezetőinek július eleji nyilatkozatából erednek, amely megteremti az alapot ahhoz, hogy az egyes országok akár kétoldalú megállapodást kössenek az ukrán hadsereg megerősítésében vállalt szerepükről. Jermak szerint Ukrajna "konkrét és hosszú távú kötelezettségvállalásokat vár, amelyek biztosítják, hogy Ukrajna győzni tudjon most, és képes legyen elrettenteni minden további orosz agressziót".

A háború kezdete óta más béketervek is felmerültek. Kína Hszi Csinping elnök márciusi moszkvai látogatásán terjesztette elő tervét, melynek megfogalmazása azonban a nyugati országok szerint egyértelműen Oroszországnak kedvezett. Vlagyimir Putyin orosz elnök a hétvégén Szentpéterváron megfelelő alapnak nevezte az afrikai országok béketervét, amelyet egy hónappal korábban még szinte lesepert az asztalról, pedig az többek közt a Nemzetközi Büntetőbíróság Putyin elleni elfogatóparancsának felfüggesztését és az Oroszország elleni szankciók enyhítését is javasolja.

Múlt héten újabb kínos epizódok vetettek fel aggályokat a tengerentúlon az egyre idősödő politikai elit alkalmasságát illetően.