Miközben a költségvetés számos spórolásra kényszerül, ez láthatóan nem vonatkozik az állami rendezvényekre, illetve közvetve a NER-érdekeltségű üzletek támogatásra. A Magyar Államkincstár adatai szerint az idén 12,88 milliárd forintot költhet a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség Zrt. az augusztus 20-i ünnepségek szervezésre. A közel 13 milliárd forintos összeg a tavalyi 10,3 milliárd forintos számlához képest 25 százalékos költségnövekedés – ez számottevően meghaladja az azóta bekövetkezett 15-20 százalékos infláció mértékét. (Júniusban még 20,1 százalék volt az infláció, de ez augusztusra könnyen 15 százalékra vagy még az alá is csökkenhet.)
A kormány tavaly is „Európa legnagyobb tűzijátékát” rendelte meg, a tervek szerint ez idén sem lesz másként, legalábbis az Origo korábbi tudósítása szerint, bár az idei tervekről hivatalos tájékoztatás eddig nem történt. Tavaly a 10,3 milliárd forintos kiadásokon belül a tűzijáték szervezésre 3,2 milliárd forintot költöttek, a kísérő rendezvények költségei 4,5 milliárd forintra rúgtak, a médiaköltésekre pedig 1,95 milliárd forint ment el tavaly – a Magyar Turisztikai Ügynökség közérdekű adatpublikációja szerint.
Az idei költségek részletes bontása nem derül ki a Magyar Államkincstár új és nyilvános adatbázisának a Közpénzügyi Portál adataiból, amelyből a költségvetési támogatások lekérdezhetőek.
Az utóbbi években az a költségvetési gyakorlat terjedt el, hogy a költségvetési törvényben a honatyák nem mondják meg, hogy milyen programra mennyit költhet a kormány, hanem hatalmas támogatási zsebeket kapnak az adott minisztériumok.
Ezekből a költségvetési zsebekből – előirányzatokból - költhetnek tárcák az egyenként megkötött támogatási szerződések alapján. Ezek a támogatási szerződések viszont kikereshetők az idén májusban minden hírverés nélkül elindított Közpénzügyi Portálból. A portál szerint az idei államalapítási ünnepségek támogatási szerződését június közepén írta alá a Lenkei Mirtill, a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKH) elnöke, a kifizetés pedig a Rogán Antal felügyelete alatt lévő Miniszterelnöki Kabinetiroda kiemelt nemzeti sport- és állami rendezvényének költségvetési előirányzatáról történik. Ezen a kiadási soron 60,5 milliárd forint elkölthető pénz van. Ebből a keretből az idén a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség Zrt., eddig 20,6 milliárd forintos támogatást kapott, illetve ekkora összegű szerződés volt számára előkészítve. Ebből a 2023-es Budapesti Karate VB megrendezésre 2 milliárdot, szeptemberben tartandó úgynevezett V. Demográfia Csúcs szervezésre 5,2 milliárd forintot költhet az állami rendezvényszervező. A Demográfia Csúcsot a kormány kétévente rendezi meg, ám szervezést a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség továbbpasszolta. Az RTL.hu közbeszerzési adatbázisokból kinyert információ szerint a tényleges szervezési munkálatokat, a hasonló állami tenderek állandó befutója Balásy Gyula NER-milliárdoshoz köthető cégek nyerték meg – vagyis a Demográfia Csúcs 5,2 milliárdos megrendelésének tekintélyes része a Balásy-féle cégekben landol. Balásy Gyula az állami tendernyerő cégeiből csak tavaly 10 milliárd forintot közelítő osztalékot vett fel. A tavalyi Demográfia Csúcson fehér konzervatív férfiak keresték a megoldást a népesedési problémáékra, olyan közismert demográfusok vettek részt az eseményen, mint Aleksandar Vucic szerb elnök, vagy Mike Pence, volt amerikai alelnök és persze Orbán Viktor miniszterelnök. A nagy sikerű esemény moderátora tavaly Novák Katalin, akkor még, mint családügyi miniszter volt.
A Közpénzügyi Portál adatai szerint az idei legnagyobb támogatást, 68,8 milliárd forintot eddig a MÁV kapta meg a Budapest-Kelebia vasútvonal felújításnak idei kiadásra.
Ebben a projektben is egyértelműen megjelenik a NER-szál, hisz a pénzügyileg 979 év alatt – vagyis praktikusan soha - megtérülő 800-900 milliárd forintos felújítási projektet egy kínai-magyar konzorcium nyerte el. Hazai részről az ügyletben Mészáros Lőrinc cégei érdekeltek.
A Közpénzügyi Portál adatai szerint Jászai Gellért másik NER-milliárdos is közvetve kap a költségvetési támogatást: a Közpénzügyi Portál adatai szerint a készenléti szervek (rendőrség, katasztrófavédelem, mentés stb.) által használt állami digitális rádiótelefon-rendszert üzemeltető PRO-M Zrt. kisebbségi részesedésnek megvásárlásra a cég 8 milliárd forintot kapott. Az eladó a Jászai Gellért-féle 4iG Nyrt. A tőzsdei cég június végén jelentette be, hogy eladja a Digi mobilinfrastruktúráját az állami mobilcégnek. A teljes üzlet értéke 68 milliárd forint, vagyis a mostani 8 milliárd ennek csak az első része. Az ügyletet 2024 végéig kell rendezni a megállapodás szerint.