Ellenzéki kezdeményezésre összehívta hétfőre az Országgyűlés ülését Kövér László házelnök. A rendkívüli parlamenti ülést a Momentum kezdeményezte, miután a júliusi, vilniusi NATO-csúcson kiderült, Törökország hozzájárul, hogy Svédország is tagja legyen a katonai szervezetnek.
Az ülés összehívását támogatta a DK, az MSZP, a Jobbik, a Párbeszéd és az LMP képviselőcsoportja, valamint egy független képviselő, és a svéd NATO-csatlakozásról szóló törvényjavaslat mellett további öt, ellenzéki kezdeményezésű előterjesztés napirendre vételét kérték.
A Svédország NATO-csatlakozásáról szóló előterjesztést már megtárgyalta az Országgyűlés, csak a zárószavazás van hátra.
A svéd NATO-csatlakozást csak Törökország és Magyarország nem ratifikálta még az észak-atlanti szerződés 31 tagországa közül. Amíg Törökországnak kezdettől fogva voltak fenntartásai a svéd és a már korábban általa is ratifikált finn NATO-csatlakozással szemben, nem egészen világos, hogy az Orbán-kormánynak miért kellett az ankarai vezetés álláspontjához idomulnia az ügyben. A Fidesz még egy látszatvitát is rendezett a parlamenti frakció és a kabinet között, hogy késleltesse a ratifikálást., mígnem Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke elismerte, a lényeg az volt, hogy a törököket ne hagyjuk egyedül a svédekkel szemben.
Orbán Viktor minden magyarázat nélkül megsértette Magyarország szuverenitásátNémeth Zsolt elismerte, a magyar–török együttműködésnek nagyon leegyszerűsítve az volt a lényege, hogy ne hagyjuk egyedül a törököket a svédekkel szembenA parlamenti honlapon olvasható napirendi javaslat szerint az ülés 13 órakor napirendi felszólalásokkal kezdődik.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi Kormányinfón azt mondta, a Fidesz-frakció nem fog részt venni a parlament hétfői ülésén, mivel lesz majd az Országgyűlésnek rendes ülése, és nincs ok rendkívülire.