NATO;Svédország;Németh Zsolt;Törökország;NATO-csatlakozás;

Németh Zsolt vészharangot kongat

- Németh Zsolt elismerte, a magyar–török együttműködésnek nagyon leegyszerűsítve az volt a lényege, hogy ne hagyjuk egyedül a törököket a svédekkel szemben

A legutolsó pillanatig szoros volt az egyeztetés – mondta az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, aki szerint a török parlament most zárkózik föl a magyar helyzethez.

Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának fideszes elnöke továbbra sem látja szükségét annak, hogy rendkívül parlamenti ülést hívjanak össze a svéd NATO-csatlakozás ügyében. Az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, az ezzel kapcsolatos egyeztetések most fognak megkezdődni.

„De fölhívnám a figyelmet arra, hogy október elsején fog összeülni a török nagy nemzetgyűlés, és az október 1-jét követő ülésszak napirendjében kiemelt prioritásként kívánja szerepeltetni a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjának a kérdését”

– mondta, hozzátéve, „mi szeptember közepén megkezdjük a munkát”.

Németh Zsolt az interjúban elismerte, hogy a legutolsó pillanatig nagyon szoros egyeztetés volt a török és a magyar diplomácia között. Azt mondta, bíztak abban, hogy ha teljesítik a törökök javaslatait, kéréseit, akkor hozzá tudnak járulni a megállapodáshoz, ez pedig „utólagosan visszaigazolásra került”.

Kiemelte, hogy nekik is volt egy külön agendjuk a svédek vonatkozásában, ő pedig része volt annak a delegációnak, amelyet a magyar Országgyűlés küldött Svédországba és Finnországba a ratifikációs vita megkezdése előtt. Mind a két ország esetében lefolytatták ezeket a vitákat, és immár végszavazás előtt van a magyar Országgyűlés előtt a svéd csatlakozás kérdése is.

„Mondhatnám azt, hogy most zárkózik föl a magyar helyzethez a török parlament az elkövetkezendő hónapokban”

– jelentette ki.

Arra a kérdésre, hogy a magyar–török együttműködésnek az volt-e a lényege, hogy a svédekkel szembeni vitában ne hagyjuk őket egyedül, Németh Zsolt azt mondta, „számos eleme volt ennek, de ha nagyon le akarja valamire egyszerűsíteni, akkor erre le lehet”.

De ez egy sok elemet tartalmazó együttműködés volt, aminek a lényege a végeredmény, és sikerült egy bonyolult diplomáciai játék eredményeként eljutni ide – tette hozzá.

Kövér László a kereskedelmi járatokat részesíti előnyben, az egy látogatásra jutó költség viszont jóval magasabb a házelnök esetében.