felvételi;felsőoktatás;diploma;

- Diplomagyár

Az elmúlt bő egy évtized semmilyen érdemi javulást, fejlődést nem hozó, sőt, kifejezetten romboló hatású orbáni oktatáspolitika egyik nagy “eredménye”, hogy az utóbbi években soha nem látott alacsony szintre sikerült letornázni az egyetemekre bejutó, majd diplomát szerző fiatalok számát. A mélypont 2020-ban volt, amikor mindössze 68 ezer új hallgatót vettek fel, míg 2010-11-ben még majdnem 100 ezret. Ennek az lett a következménye, hogy 2022-ben a 25-34 éves korosztály kevesebb mint harmada volt diplomás, ami az egyik legrosszabb arány az EU-n belül.

Dunát lehetne rekeszteni a romkocsmák félhomályában merengő diplomásokkal – mondta Orbán Viktor 2012-ben, így indokolva azokat a kormányzati intézkedéseket, amelyek például különböző “nélkülözhető” egyetemi képzések megszüntetésével, szakok összevonásával, az államilag támogatott férőhelyek csökkentésével szűkítették az egyetemi továbbtanulás lehetőségét; nemcsak a kormányfő által lenézett bölcsész-, hanem például a természettudományos szakok esetében is.

Elsőre úgy tűnik, most változott a helyzet. A Fidesztől persze korábban sem állt távol, hogy felrúgja korábbi nézeteit és azokkal teljesen ellentétesen cselekedjen. Rájöttek, mégiscsak szükség van azokra a fránya diplomásokra, ha teljesíteni akarják az uniós vállalásokat, ezért idén szélesre nyitották az egyetemek kapuit, és rögtön 95 ezer új hallgatónak sikerült is bekerülnie, majdnem annyinak, mint tizenkét évvel korábban. Ennek akár örülni is lehetne, ám a legújabb kormányzati intézkedésekből az olvasható ki, hogy nem a magasan képzett, több nyelvet beszélő, értékes tudással rendelkező fiatalok számának a növelése a cél, hanem a diplomák tömeggyártása; csak az a lényeg, hogy a következő években statisztikai szinten emelkedjen a fiatal diplomások aránya.

Ugyanis ahelyett, hogy nagyobb figyelmet és költségvetési támogatást adnának a közoktatásnak, tanszabadságot a pedagógusoknak, elősegítve azt, hogy mind több diák tehessen sikeres emelt szintű érettségit, inkább eltörölték az emelt szintű érettségi feltételét az egyetemi továbbtanulásnál. Ahelyett, hogy valódi, az általános iskolától az egyetemig tartó nyelvoktatási reformot dolgoznának ki annak érdekében, hogy a diákok többsége már a középiskola végén legalább középfokú, az egyetem végén pedig felsőfokú nyelvvizsgával rendelkezhessen, inkább megszüntették a diplomához szükséges nyelvvizsgafeltételt is. Ahelyett, hogy a diákoknak minőségi oktatást biztosítanának, amivel felkészülhetnek a magasabb felvételi ponthatárok elérésére, inkább eltörölték a központi ponthatárokat, az egyetemekre kenve annak felelősségét, milyen előzetes tudással rendelkező hallgatókat vesznek fel.

Mindez jól mutatja, az orbáni oktatáspolitika tudás- és műveltség-ellenességében nem változott semmi, sőt a közoktatás után már az egyetemi képzést is igyekeznek lebutítani. Papíron lehet, hogy több diplomás lesz, amivel majd lehet villogni a gaz Brüsszel előtt. De hogy mennyit ér majd a diploma, a kormányzatot egyáltalán nem érdekli.