;

Magyarország;MOL;Törökország;ukrán hadsereg;orosz olaj;

- Egy német elemzés szerint nagyban függ Magyarországtól az ukrán hadi gépezet

A másik nagy olajforrás Törökország, ám hazánk mellett a törökök is főként orosz nyersolajjal dolgoznak.

A német Handelsblatt elemzése alapján Ukrajna hadi gépezete szerves részt Magyarországtól függ, ugyanis az ukrán tankok zöme azzal az orosz olajjal működik, amit feldolgozást követően Magyarországtól és Törökországtól vásárolnak meg - vette észre az Index.

A német lap cikke szerint Ukrajna hat olajfinomító üzeméből már a háború előtt is csak az egyik működött. A kremencsuki finomító önmagában az ország üzemanyag-fogyasztásának nagyjából 30 százalékát volt képes fedezni, 2022 áprilisában azonban ezt is csapás érte, így azóta csak részben tud működni, vagyis Ukrajna folyamatosan üzemanyagimportra szorul.

A Handelsblatt az ukrán vámhivatal adatai alapján azt írta, hogy az ukrán hadsereg tankjainak zavartalan működését lényegében Magyarország és Törökország dízelexportja biztosítja, miközben döntő mértékben mindkét ország az Oroszországból érkező nyersolajat dolgozza fel az olajfinomítóiban, vagyis mindezzel az is megállapítható, hogy az ukrán tankok közvetve orosz olajjal működnek. Ráadásul a cikk szerint a Mol kifejezetten sokat segít Ukrajnának, ugyanis a magyar olajtársaság az elmúlt fél évben csaknem megduplázta az Ukrajnába irányuló exportját.

A cikk megjegyzi, hogy a Molnak ebben nagy segítségére van, hogy Magyarország mentességet kapott az orosz olajat érintő uniós embargó alól, és az EU tervei szerint ez 2024-ig biztosan így is marad. Michal Paszkowski, az Institute of Central Europe elemzője a Handelsblattnak úgy nyilatkozott, hogy az Ukrajnába érkező feldolgozott olaj egy része Lengyelországon keresztül vasúton, másik része csővezetéken, Magyarországon és Szlovákián át érkezik, továbbá Románia felől is kapnak, a vasúti mellett tengeri szállítással is.

Az Index kérdéseket küldött a témában a Molnak, de cikkünk írásáig választ nem kaptak.

Az első fél év során az államháztartás hiánya 2,9 ezermilliárdra, az éves terv 85 százalékára ugrott. A fogyasztás visszaesése 660 milliárddal apasztotta az időarányos áfabevételt.